Menu +

Historie Horácké Slavie, díl druhý – od války po finanční potíže na konci 60. let

Pohled do historie
T ř e b í č - Níže uvedený článek se věnuje poválečným hokejovým rokům, bojům v divizi i ve druhé lize. Popisuje časté změny v soutěžích, stejně tak jako časté změny v názvu klubu, kdy byla Horácká Slavia postupně přejmenována vinou reorganizací a nutných změn na Sokol II, INVAZ, GZ a Tatran Třebíč. Od 1. ledna roku 1956 se sloučila Horácká Slavia s dřívějším DSK, tehdy Spartakem Třebíč. Následovala další slavnější éra v dějinách třebíčského hokeje.
Sdílejte článek
 

Třebíčský hokej po válce

V obnovené Horácké župě v ročníku 1945/46 zvítězila Horácká Slavia těsně před DSK a postoupila po kvalifikačních bojích znovu do ligy, kde obsadila v sezóně 1946/47 ve skupině B 4. místo. V Třebíči rostl zájem o hokej, věnovala se pozornost výchově mladých hráčů, zkvalitňovala se dorostenecká družstva, Horácká Slavia měla dokonce i B mužstvo dospělých.

Polanka. Kritická situace před brankou Králova Pole skončila brankou a jsou u toho samozřejmě Polák s Bouzkem.

I v sezóně 1947/48 obsadila Horácká Slavia ve skupině B 4. místo, po skončení soutěže ale byla liga převedena do Zbrojovky Brno, kam odešel i hlavní kádr Slavie. Zbrojovka sice skončila na pátém místě, ale hned v dalším ročníku, už bez některých „Třebíčáků“, z ligy sestoupila.

Následující léta přinášela komplikované reorganizace soutěží, názvů klubů, nově založené jednoty musely začínat v okresních přeborech, hráč musel hrát tam, kde byl zaměstnán… Horácká Slavia byla přejmenována na Sokol II, později na INVAZ, ještě později pak na GZ = Gottwaldovy závody, v ročníku 1953/54 pak na Tatran Třebíč (pozn. red. DSK na Sokol I, později na DEKVA, ještě později Sokol MEZ Třebíč, od ročníku 1953/54 jako Spartak Třebíč).

Spartak Třebíč. Zleva stojí: Karel Bachr, Vladimír Kremláček, Miroslav Sláma, František Votýpka, Jenda Strnad, Zdeněk Svoboda, klečící: Broňďa Veselý, dr. Karel Kabátek, Karel Černý a Miloslav Jahoda.

V sezóně 1954/55 postoupil Spartak do divize, Tatran Třebíč hrál od 1. ledna roku 1956 pod hlavičkou Spartak Třebíč B. Sloučení klubů přineslo návrat dřívějších hráčů, zkvalitnění mužstva a vítězství v oblastní soutěži. V kvalifikaci o postup do druhé ligy mužstvo zatím neuspělo. V dalším ročníku skončilo na druhém místě a opět propáslo možnost postupu.

Druholigová příslušnost

Sezóna 1957/58 přinesla vítězství v kvalifikaci a tím i vytoužený postup do druhé ligy. Není bez zajímavosti, že se kvalifikace hrála na rozestavěném stadionu, hráči byli nuceni absolvovat tréninky často i o půlnoci v Brně a Jihlavě. Přesto uspěli a hned v prvním roce účinkování ve druhé lize dosáhli svého nejlepšího umístění, když skončili na 5. místě z dvanácti účastníků.

Dne 25. ledna roku 1959 byl slavnostně otevřen třebíčský zimní stadion utkáním „starých pánů“ bývalé Horácké Slavie a DSK Třebíč.

Třebíčský zimní stadion v době po slavnostnímu otevření.
Plachta zapůjčená z brněnského zimního stadionu.

V dalších dvou sezónách se umístil Spartak na 6. místě. Po několik let se v Třebíči hrála druhá liga. Podmínky se zkvalitňovaly, v sezóně 1962/63 se nad ledem začala objevovat plachta zapůjčená z brněnského zimního stadionu, aby udržovala přes zářijové, někdy i říjnové dny kvalitní led. V tomto i v dalším ročníku skončil Spartak opět ve své skupině druhé ligy na 6. místě.

Sestup, ale jen do října; po reorganizaci opět sestup

V sezóně 1964/65 mužstvo neuspělo a skončilo na posledním 8. místě, což znamenalo sestup do krajského přeboru. Ten ale nakonec Horácká Slavia nehrála, neboť přišla 27. října nabídka hrát českou skupinu druhé ligy namísto Kladna B, které vystoupilo ze soutěže. Tým bez posil připravující se na krajský přebor překvapil a vybojoval „tradiční“ 6. místo v lize.

Na snímku střílí Karel Čapek (č. 16) jednu ze svých branek v dresu Třebíče, aby na několik let odešel do Košic hrát první hokejovou ligu.

Ročník 1966/67 hrál Spartak zpátky v moravské skupině a skončil sedmý. O rok později skončilo mužstvo na rozhraní Čech a Moravy v české skupině, kam bylo zařazeno právě kvůli poloze, šesté. Za „A“ mužstvo poprvé nastoupil jako sedmnáctiletý dorostenec Karel Čapek.

Od nové sezóny nastala reorganizace soutěží v ledním hokeji. Obě české skupiny byly spojeny v jednu šestnáctičlennou, Třebíč skončila patnáctá, v kvalifikaci neuspěla a sestoupila do divize. Navíc přišly finanční potíže.

Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.

Historie Horácké Slavie, díl první – od založení klubu po okupaci

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017