Přetopená kabina a těžký led nám vlastně ani moc nevadily, směje se střelec Vilém Burian

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Vítězné derby v Jihlavě podtrhlo vynikající start hokejistů Horácké Slavie Třebíč do sezóny. Po pěti kolech drží Třebíčští nejen první příčku, ale i neporazitelnost, když jediný bod ztratili v zápase s Litoměřicemi. Ten ale dokázali vyhrát v prodloužení. Výrazný podíl na skvělém začátku ročníku má i Vilém Burian, který je po derby v Jihlavě, kde vstřelil dva góly, nejlepším střelcem i nejproduktivnějším hráčem Bílých hvězd.

“Tyhle zápasy jsou vždycky těžké. My jsme výborně začali, hrozně nám pomohlo, že jsme dali první gól. To nás nakoplo a celá první třetina byla od nás výborná. V průběhu druhé třetiny jsme odskočili až na tři nula a od té doby mi přišlo, že jsme byli trošku pasivní. Jako bychom se snažili hlavně dobře bránit a nikam jsme se moc nehnali. Domácí už neměli co ztratit, šlápli do toho a chodili do nás. Druhou třetinu jsme to ustáli, ve třetí jsme dostali góly z přesilovky, puky se jim odrazily tam, kam potřebovali, a rázem byli domácí na koni. My jsme se nažili to uklidnit, trošku jsme se báli o výsledek. Byla tam spousta našich vyloučených, pořád jsme hráli ve čtyřech, ale díky Bohu, že jsme to nakonec takhle uhráli,“ oddechla si jedna z hvězd krásného, i když náročného hokejového odpoledne.

Už téměř klasický scénář derby zápasů v Jihlavě se opět konal. Domácí vstřelili ve třetí třetině dvě rychlé branky, hosté chodili na trestnou jako na běžícím pásu, zvedlo se i do té doby mdlé domácí publikum. Ve třetí třetině museli třebíčští hráči na trestnou za skoro každý zákrok, dle opraveného zápisu z utkání pětkrát, v závěru zápasu dokonce dohrávali ve třech proti šesti, přesto dokázali vstřelit branku.

“Mně přijde, že jsme domácí na toho koně dostali sami našimi chybami, zbytečně jsme si v našem obranném pásmu hráli s pukem. Přišlo mi, že jsme byli dost pasivní, málo jsme hráli na puku tak, jak jsme hráli na začátku. Ale asi bylo logické, že za stavu 3:0 jsme se snažili soustředit na obranu. Jak říkám, soupeř už neměl co ztratit, nahazoval puky, šel za nimi, dobře napadal a bruslil. Ty fauly, no nevím… Některé byly, některé byly sporné, rozhodčí se nechal strhnout atmosférou, víc k tomu ani říct nemůžu. Důležité ale je, že jsme to ustáli a vezeme si všechny body,“ rozpovídal se šestadvacetiletý odchovanec Horácké SlavieTřebíč, jenž je v současnosti hráčem Komety Brno, odkud v Třebíči, kde je doma, hostuje.

Že se derby nehrálo v rukavičkách, o tom svědčí i čerstvý šrám ve Vilémově obličeji.

“Na konci druhé třetiny jsme hráli oslabení, byl tam souboj v rohu, kde jsem bojoval s jedním hráčem. Přiletěl tam další, a jak do mě vrazil, ohnulo se mi plexisklo na přilbě a udělalo mi tržnou ránu na horním rtu. Ale není to nic vážného, vyřešila to sešívačka,“ usmívá se trošku opatrně, aby čerstvá ranka nepovolila sympatický hokejista Horácké Slavie.

Trefit se v derby je pro hráče vždycky trošku větší zážitek než v běžném zápase, i když gól může mít stejnou cenu. Vilém Burian si v Jihlavě připsal hned dva góly, ten druhý navíc stvrdil vítězství třebíčských barev střelou do prázdné brány při hře v power – play, kdy Dukla měla na ledě šest bruslařů, zatímco Třebíčští mohli být kvůli vyloučením jen tři.

“První gól byla výborná práce od Mirka Holce, kdy vytáhl puk z naší třetiny, měl na zádech hráče a všiml si, že tam z druhé strany najíždím, tak to hodil do prostoru. A i když pak říkal, že se mu to moc nepovedlo, tak to byla krásná, ideální přihrávka. Já už jsem věděl, že budu chtít dělat kličku do forhendu. Gólman mi chtěl puk vypíchnout, takže jsem to tím měl ulehčené. Pak už stačilo jen přehodit beton. U druhého gólu jsme hráli ve třech proti šesti, Ondra Dlapa výborně zblokoval střelu, která se odrazila do rohu a Jihlavákovi, který tam šel, puk přeskočil hůl. Tak jsem si ho vzal a naštěstí tu prázdnou bránu trefil,“ popisuje naprosto precizně obě gólové situace pro fanoušky, kteří na stadionu nemohli být, vysoký forvard, který v Horácké Slavii tradičně nastupuje s číslem 61 na dresu.

Brzký odpolední termín začátku zápasu jistě přispěl společně s deštěm a vlhkým vzduchem k těžkému ledu, na kterém se derby muselo hrát. Zvlášť ve třetí třetině už byl led opravdu hodně špatný.

"V kabině jsme měli šílené vedro, to nám tam snad dělají schválně, nebo nevím proč. V hale to ale nebylo o nic lepší, byl hodně špatný led, dělaly se na něm kaluže, byly na něm nerovnosti, takže puk odskakoval. Ale tohle bylo pro oba stejné, podmínky byly těžké, ale my jsme vyhráli, takže super. Ani nám to nakonec vlastně moc nevadilo,“ opět roztáhl Vilém Burian koutky k širokému úsměvu.

Pět zápasů bez porážky, a to včetně utkání se silnými mužstvy Českých Budějovic, nebo Jihlavy na jejím ledě, to už není náhoda, ale velmi dobrá práce celého týmu. Horácká Slavia Třebíč zažívá vynikající start do sezóny, stále se však jedná pouze o začátek, jehož trend je třeba udržet co nejdéle.

“To je pravda, máme strašně kvalitní tým, sešli jsme se tady kluci Olomouce, my co jsme přišli z Brna, plus kluci tady z Třebíče. Myslím, že jsme dali dohromady hodně silný tým, je tady přetlak, i kluci, kteří hrají výborně, se někdy do sestavy pro zápas bohužel nedostanou. Ale tak to prostě je. Parta je tady zase super, doufám, že takhle budeme hrát a bude nám to šlapat co nejdýl,“ přeje si za celý tým sympaťák, který je na ledě nepřehlédnutelný a velmi lehce rozpoznatelný nejen díky své výšce 194 centimetrů, ale především díky výkonům, které na ledových plochách podává.

Tvoří se nová soupiska, koho uvidíme v Moravských Budějovicích?

22.03.2024

Zažijte finálový víkend! Vstupenky na světový šampionát jsou stále k dispozici

22.03.2024

HST táhne! Návštěvnost i sledovanost zápasů patří v rámci Chance ligy k nejvyšším