Sezóna 2011 – 2012: špatný start, skvělý závěr a pak rychlý konec v play-off

Pohled do historie
T ř e b í č - Hokejová sezóna 2011/12 skončila pro Třebíč v prvním kole play-off už v sobotu 3. března, s odstupem několika týdnů přinášíme její stručné shrnutí. Připomeňme si ještě jednou průběh 15. prvoligové sezóny Horácké Slavie, která přinesla těžko uvěřitelnou čtvrtou čtvrtinu soutěže a celkově 8. místo po základní části. Po méně úspěšné sezóně 2010/11 tak následoval nakonec výsledkově přeci jen o něco povedenější ročník, ač byla hraniční čára mezi úspěchem a neúspěchem snad ještě tenčí než v sezóně předešlé.

Nepovedený vstup do soutěže – každoroční trend

Na špatné začátky soutěže si už diváci v Třebíči docela zvykli. Horácká Slavia začala sezónu prohrou v prodloužení v severočeském Mostě, který se znovu navrátil do druhé nejvyšší soutěže, a tato porážka jako by předznamenala výsledkovou mizérii. Následovala série čtyř proher, jednoho vítězství v prodloužení a dalších čtyř porážek. Tři body brala Třebíč poprvé až v 11. kole, když porazila 6:4 Havlíčkův Brod. První čtvrtinu soutěže zakončila porážka 3:2 v prodloužení v Chomutově a výhra stejným poměrem nad Ústím. S pouhými šesti body se po úvodní čtvrtině krčila Třebíč na dně prvoligové tabulky.

Výměna trenérů se letos nekonala – mírné zlepšení

Dalších třináct zápasů přineslo bodů rovných šestnáct. Sedmkrát se muselo prodlužovat, z toho pětkrát dospělo utkání až do samostatných nájezdů. Jen jednou prohrála v této čtvrtině soutěže Horácká Slavia o více než dvě branky, doma s Chomutovem (2:5). Herní zlepšení tak zamezilo ve výsledkových mizériích populární výměně trenérů.

Třebíč má v posledních letech štěstí na mladé nadějné brankáře, kteří dostanou patřičný prostor a řeknou si o lepší angažmá. Naposledy přiváděl protihráče Horácké Slavie k šílenství ŠIMON HRUBEC, který přišel do Třebíče na hostování z Českých Budějovic.

Lví podíl na postupném vzestupu Třebíče měl zejména brankář Šimon Hrubec. Mág v brankovišti doslova čaroval a ovládl i některé individuální statistiky na svém postu. Připsal si nejvíce startů v lize a odchytal i nejvíce minut (pozn. red.: 49 Z, 2964 minut). Co do procentuální úspěšnosti zásahů skončil druhý 93,34 % (pozn. red.: s počtem 1822 zásahů bezkonkurenčně nejvíce vytížený brankář). Třebíčský brankář se může pochlubit i pěti vychytanými čistými konty.

Remízy a nájezdy - nájezdy a remízy

Třetí čtvrtina soutěže se nenesla v duchu strmého stoupání tabulkou, ale každý získaný bod se v konečném zúčtování nakonec náramně hodil. Celkem 14 bodů se připočítalo do tabulky po odehrání dalších třinácti kol. Cenný byl skalp Jihlavy na jejím ledě (5:2), mnoho nechybělo k vítězství nad Ústím (pozn. red.: 3:4sn, když hosté vyrovnali 55 vteřin před koncem základní hrací doby).

Poslední čtvrtina soutěže – boj o play-off

Závěrečných třináct zápasů bylo ve znamení těžko uvěřitelné série Třebíčských. Jen dvakrát byla Třebíč poražena, jedenáctkrát odcházela z ledu jako vítěz. Spanilá jízda Horácké Slavie nakonec znamenala postup do play-off. Ale 8. místo zaručující vyhnutí se skupině o udržení a možné baráži se zrodilo až za vteřinu dvanáct. Přesněji ve třetí sérii samostatných nájezdů v zápase 52. kola s Ústím, kdy se prosadil kapitán Dolníček.

Úspěchu Třebíče předcházely navíc nepochopitelné čtyři zápasy v pěti dnech, které musela Horácká Slavia zvládnout po odložení utkání s Benátkami. Ale poradila si. Až zmíněné 52. kolo rozhodlo o osmém postupujícím. Ve hře byly ještě týmy Litoměřic, Kadaně, Písku a Šumperku. Všem čtyřem zbyl v rukou černý Petr, mezi osmičku vyvolených zamířil klub s hvězdou na dresu.

DAVID DOLNÍČEK prožil fantastickou sezónu.

Po celou sezónu prokazoval stabilní výkonnost kapitán David Dolníček. Můžeme bez nadsázky hovořit o životní sezóně třebíčského útočníka. V 50 startech si připsal 17 branek a na 23 dalších se podílel (celkově tedy 40 kanadských bodů). Od 37. kola bodoval ve 12 zápasech, zaznamenal v nich 17 bodů. Jako správný kapitán navíc poslal svůj tým do play-off. Byla to jeho jubilejní stá branka v dresu Horácké Slavie.

Čtvrtfinále play-off pro Ústí nad Labem

Hokejový los přisoudil Třebíči posledního soka v základní části, tedy suverénně první Ústí nad Labem. Favorit si s Horáckou Slavií poradil v nejkratším možném termínu a po čtyřech zápasech ji poslal na dovolenou.

Regionální zápasy

HC Dukla Jihlava

Jihlava – Třebíč 6:5 (Domin 2, Malena, Krupka, Padělek, Kolafa – Laš, Vondráček, Heřman, Burian, Sobotka)
Třebíč – Jihlava 2:1sn (Dolníček, Havlíček – Domin)
Jihlava – Třebíč 2:5 (Hubáček, Jeslínek – Burian 2, Stejskal, Dočekal, Čech)
Třebíč – Jihlava 2:0 (Vondráček, Laš)

HC Rebel Havlíčkův Brod

Třebíč – Havlíčkův Brod 6:4 (Vondráček 2, Laš, Ostřížek, Heřman, Kaut – Semorád 2, Kostourek, Polodna)
Havlíčkův Brod – Třebíč 3:4sn (Meidl 2, Musil – Rangl, Burian, Kania, Havlíček)
Třebíč – Havlíčkův Brod 3:5 (Havel 2, Laš – Semorád 2, Musil, Němec, Kostourek)
Havlíčkův Brod – Třebíč 6:1 (Švaňhal 2, Rytnauer, Štěpánek, Semorád, Vondráček – Kaut)