Menu +

Sezónu hodnotíme jako úspěšnou, shodli se Karel Čapek i Martin Sobotka

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Horácká Slavia Třebíč má za sebou další úspěšnou sezónu. Konečné páté místo je v nabité a vyrovnané konkurenci WSM Ligy jistě úspěchem. I když v průběhu sezóny nebylo vše ideální, je třeba ročník 2016 – 2017 hodnotit pozitivně. Úspěch družstva mužů pod vedením trenérů Martina Sobotky a Jaroslava Barvíře je příslibem do dalších ročníků WSM Ligy, neboť tato dvojice pracovitých a ambiciózních trenérů bude nejspíše v Třebíči pokračovat i v sezóně 2017 – 2018.
Sdílejte článek
 

Třebíčští hokejisté odehráli v právě skončené sezóně 2016 – 2017 celkem 65 zápasů. Devět duelů bylo přípravných, 52 utkání se hrálo v základní části a ke čtyřem duelům nastoupili hokejisté s bílou hvězdou na hrudi v play – off. Nastříleli dohromady 161 branek, přičemž jich inkasovali 178. V přípravných duelech dali Třebíčští 22 branek, v základní části 135 a v play – off pak přidali čtyři trefy. Právě větší efektivita v zakončení se ukázala jako největší problém mladého třebíčského týmu v play-off. Ve čtyřech zápasech s pražskou Slavií dokázaly Bílé hvězdy nastřílet jen čtyři branky, a to i v zápasech, kdy byly aktivnější a lepší. Jenže hokej se, jak známo, hraje na góly.

Přesto může v Třebíči panovat s výroční sezónou, v níž klub oslavil dvacet let od postupu ze druhé ligy, spokojenost. Celá WSM Liga šla opět nahoru, zápasy měly velmi dobrou úroveň a také sledovanost. Mladý tým Horácké Slavie se v lize téměř celou první polovinu rozkoukával, ale pak, když našel svůj rytmus, byl postrachem favoritů. Nejlepší zápasy odehrál právě s týmy z čela soutěže. Podívejme se na tomto místě na pár statistik. Horácká Slavia měla v lize čtvrté nejlepší oslabení s úspěšností 86,36%. Ve využití přesilových her jí patřilo páté místo (15,57%). I to svědčí o bojovném duchu týmu.

O hodnocení celé sezóny jsme požádali generálního ředitele Horácké Slavie Třebíč PaedDr. Karla Čapka a hlavního trenéra Martina Sobotku.


Karel Čapek přišel gratulovat i Davidu Dolníčkovi k odehranému zápasu s číslovkou 700.

PaedDr. Karel Čapek: I v tom je krása a neopakovatelnost sportu, kdy si člověk něco přeje, jenže ono to pak dopadne jinak. Je to stále hra. Chyby mohou vzniknout a chybami se člověk učí, ale důležité je, aby hráči, když vstoupí při zápase na led, odevzdali v rámci svých možností všechno. Chyby se dají odpustit, nikoli však ležérnost a divák to velmi dobře vycítí.

„Pro tuto sezónu jsme zvolili variantu mladých trenérů, o kterých jsme věděli, že jsou pracovití, a na tom jsme chtěli postavit celý tým a jeho koncepci. Samozřejmě, ne vždy se všechno povedlo, jmenoval bych zabudovávání mladých hráčů, spolupráci s Kometou Brno, někteří hráči nám nebyli k dispozici včas shodou různých okolností, zranění atd. Na to, že v zákulisí to bylo mnohdy dost krkolomné, tak po počátečním hledání jsme nakonec našli model, který se stabilizoval, a mužstvo si našlo svoji tvář. Tým předváděl poctivý hokej, i když bylo znát, že mladí hráči se musí s touto soutěží nejdříve pořádně seznámit,“ vypráví nejvyšší představitel třebíčského hokejového klubu.

“Celkově ale tuto sezónu hodnotím jako úspěšnou. Trošku nás mrzí, že jsme zápasově prohráli 4:0 se Slavií Praha. Mysleli jsme si, že jsme schopni pražský tým potrápit víc, a já jsem i tajně doufal, že se přes Pražany dostaneme do dalšího kola play – off. Nakonec se ukázalo, že jsme byli až moc oslabeni v obraně a musíme vzít jako realitu, že Slavia Praha měla hlavně v obraně vyzrálejší tým. Vždy to bylo o jedné brance, ale znovu musím opakovat, že naši kluci odevzdali poctivý výkon, pracovali dobře a je tedy na čem stavět,“ myslí si generální ředitel Horácké Slavie, který v čele třebíčského klubu, který je nejstabilnějším klubem druhé nejvyšší hokejové ligy České republiky, stojí už dlouhá léta.

“Tato sezóna pro nás přinesla opět několik dalších poučení, jak se k některým věcem postavit. Vše jsme si vyhodnotili a máme zájem o další práci obou trenérů u našeho A – týmu. Také oni mají zájem zde dál pracovat. Teď budeme tvořit mužstvo a jak už jsem jednou zmínil, budeme stavět opět kvalitní tým, který bude hrát dobrý hokej, aby naše fanoušky i dál bavil. Trošku nás v posledních sezónách trápí výsledky doma, na tom budeme chtít určitě zapracovat. Ale i v tom je krása a neopakovatelnost sportu, kdy si člověk něco přeje, jenže ono to pak dopadne jinak. Je to stále hra. Chyby mohou vzniknout a chybami se člověk učí, ale důležité je, aby hráči, když vstoupí při zápase na led, odevzdali v rámci svých možností všechno. Chyby se dají odpustit, nikoli však ležérnost a divák to velmi dobře vycítí.“

“Nezávisle na novém herním systému WSM Ligy jsme sledovali některé potenciální hráče pro novou sezónu a taky naše kluky, kteří působili, nebo působí ve druhé lize. My nejsme klasickou farmou jako třeba Benátky, nebo Kadaň. Máme to u nás postavené trochu jinak a vše není jen o spolupráci s Kometou. Uvidíme, možná přibudou i další kluby, se kterými budeme spolupracovat. Vše se bude konkrétně řešit až po konci play – off. Teď musíme nechat Kometu hrát a pak teprve budeme hledat nějaký model, který bude funkční ke spokojenosti všech,“ říká na závěr muž, jenž stojí v čele třebíčského hokeje od krajského přeboru až do první ligy, ale i za udržením nastavené laťky celých dvacet let.


Martin Sobotka s Jaroslavem Barvířem by měli na lavičce A - týmu Horácké Slavie Třebíč pokračovat i v sezóně 2017/18.

Martin Sobotka: Naše mužstvo mělo určitou sílu. Ale zradila nás koncovka a přesilové hry. V play-off nám chyběli dva praváci, ať už třeba Petr Mrázek, nebo Matěj Pekr, kteří by byli s týmem sehraní. Musím říct, že nám chyběl i kousek toho příslovečného sportovního štěstí, trefovali jsme tyčky...

Trenérská dvojice Martin Sobotka a Jaroslav Barvíř dokázala Horáckou Slavii po roční přestávce znovu dovést do play-off. Pátým místem navázala tato mladá, pracovitá a ambiciózní trenérská dvojice na úspěchy minulých trenérů. Páté místo například vybojoval jako hlavní kouč na lavičce Jaromír Šindel v ročníku 2009 – 2010. Nyní tento nesporný úspěch zopakovali Martin Sobotka a Jaroslav Barvíř.

“Sezóna je dlouhá a je v ní mnoho úskalí. I nás potkalo období, kdy jsme neměli sportovní formu takovou, jakou bychom chtěli, a měli jsme pár výpadků. Kdybych to měl ale nějak rychle shrnout, tak já s Jardou Barvířem, a teď nevím, jestli použiji to správné slovo, hodnotíme základní část jako výbornou. Hlavním důvodem je umístění na pátém místě, s tím jsme jednoznačně spokojeni,“ pochvaluje si umístění po dvaapadesáti kolech jen těsně za silnou čtyřkou hlavní trenér Martin Sobotka. Vždyť před sezónou někteří tipovali, že Horácká Slavia je aspirantem na boj o záchranu.

Páté místo pak znamenalo jistý postup do čtvrtfinále, kde Třebíčští narazili na Slavii Praha. Měla to být nejvyrovnanější čtvrtfinálová série ze všech čtyř, které se hrály. Nakonec ale skončila jasně 4:0 pro tým z hlavního města. Všechny zápasy ale rozhodovala jen jediná branka, druhý a asi i klíčový duel série hraný v Praze došel dokonce až do samostatných nájezdů. “Čtvrtfinále dopadlo, jak dopadlo, ale třeba oba domácí zápasy jsme byli, myslím, lepší a ukázaly, že naše mužstvo mělo určitou sílu. Jenže nás zradila koncovka a přesilové hry. V play-off nám opravdu chyběli dva praváci, ať už třeba Petr Mrázek, nebo Matěj Pekr, kteří by byli s týmem sehraní. Musím říct, že nám chyběl i kousek toho příslovečného sportovního štěstí, trefovali jsme tyčky...“

Je logické, že úspěšní trenéři by měli u týmu a řekněme rozdělané práce pokračovat. Smlouva zatím není podepsána, nicméně jak vedení klubu tak Martin Sobotka s Jaroslavem Barvířem zájem o další spolupráci projevili. “Bavili jsme se s vedením klubu těsně po skončení sezóny a dostali jsme příslib, že budeme u týmu i v sezóně 2017 – 2018 pokračovat. Dokonce už jsme si stanovili i datum zahájení suché přípravy, což by mělo být v pondělí 24. dubna. Loňský model přípravy se nám osvědčil, takže na něm nehodláme nic měnit,“ přináší konkrétní informaci Martin Sobotka.

Teď je před vedením klubu, ale i trenérskou dvojicí hodně práce. Složit nový tým tak, aby znovu uspěl, nebude nic jednoduchého. Navíc WSM Liga je pro další tři roky nesestupovou soutěží, i to má určitě svá úskalí, svá pro i proti. Co nás tedy čeká? Nechme se překvapit. Každopádně vás můžeme ujistit, že všechny novinky vám, našim čtenářům a fanouškům třebíčského hokeje, budeme přinášet i v jarním a letním období.

Podobné články

Aktuální zprávy

OBRAZEM: Hry pro děti, autogramiáda hráčů a večerní zábava, to byl první ročník Horáckých pivních slavností

včera
Aktuální zprávy

Chceme zvýšit kvalitu tréninků, máme kompletně obsazeny posty trenérů, říká k mládeži Radek Novák

9.5.2018
Aktuální zprávy

Další návrat, třebíčskou ofenzivu posiluje štírek Adam Raška

9.5.2018