JIH – TRE 2:4 – Derby je naše! Jihlava vyhasla, Bílé hvězdy v září stále září

T ř e b í č - Horácká Slavia dokázala v prvním letošním derby zvítězit na ledě Jihlavy, k čemuž jí notně pomohly první dvě dvacetiminutovky. V úvodní třetině poslal Bílé hvězdy do vedení Havel a na 0:2 zvýšil po chybě obrany Burian. V čase 23:22 už vedly Bílé hvězdy o tři branky. Havel našel Dolníčka a zkušený třebíčský kapitán se z předbrankového prostoru nemýlil. Za stavu 0:3 přišla třetí třetina a rázem to bylo 2:3. Nejprve využitá dohrávaná přesilová hra a za dalších devětadvacet vteřin snížení Čachotského na rozdíl jediného gólu. Hosté si vzali oddechový čas a uklidnili se. Infarktový závěr utkání přinesl power-play domácích umocněnou dvěma vyloučeními Třebíče, vyhozený puk ovšem poslal do prázdné Vilém Burian.

5.kolo, sobota 20.9.2014
JIH JIH
2:40:2, 0:1, 2:1
Branky a nahrávky: 41. Březina (Melenovský, Podlipnik), 42. Čachotský (Malec, Jarůšek) – 4. Havel (Erat, Zdráhal), 16. Burian (Holec), 24. Dolníček (Havel, Erat), 60. Burian. Rozhodčí: Kopeček – Guth, Rittich. Vyloučení: 5:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2411. Střely na branku: 38:25. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4.
HC Dukla Jihlava: Kacetl – Zadražil, Dobrovolný, Schejbal, Šidlík, Podlipnik, Štebih, Čáp – Čachotský, Zeman, Jarůšek – Melenovský, Seman, Důras – Prokš, Štěpánek, Březina – Malec, Kuřítko.
SK Horácká Slavia Třebíč: Štůrala – Malena, Zdráhal, Dlapa, Bartoň, Jaroš, Dujsík, Přibyl – Erat, Dolníček, Havel – Burian, Holec, Čuřík – Vodný, Dočekal, Pekr – Wasserbauer, Juráň, Králik.

Úvod zápasu hraného netradičně již o půl třetí vyšel lépe Horácké Slavii. Již ve čtvrté minutě se hosté dostali do vedení, když Erat našel ve středním pásmu Lukáše Havla, který se bez problémů dostal kolem Zadražila a trefou po ledě mezi betony Kacetla otevřel stav zápasu - 0:1. Navýšit vedení svého týmu mohl v přesilovce Bartoň, jehož pumelici od modré s obtížemi lapil gólman Dukly, který se nenudil ani vzápětí při průniku Vodného, po kterém scházel Pekrovi k dorážce jen kousek. Jihlava se naopak k brance Štůraly dostávala pouze zřídka a gólman hostí nemusel vytahovat v první třetině těžký zákrok. Čtyři minuty před koncem úvodního dějství se prosadila Třebíč podruhé. Holec našel přihrávkou za obranu Dukly Viléma Buriana, který svůj únik zakončil kličkou do levé strany a zasunutím puku do branky - 0:2.

Na začátku druhé třetiny mohla Jihlava snížit, jenže Důras svojí dělovkou zblízka napálil Štůralu a Malec při úniku těsně minul levý horní roh branky. Nedáš dostaneš – otřepané pravidlo se tak znovu potvrdilo. Hosté podnikli rychlý výpad po pravé straně, Havel našel před brankou zcela volného Davida Dolníčka, a kapitánovi hostí stačilo do přihrávky pouze nastavit hůl - 0:3. Dukla se gólu nedočkala ani při přesilové hře, ani při akci Melenovského, jehož střelu zastavil levý beton gólmana a k dorážce se poté marně sápal Seman. Také Horácká Slavia svojí početní výhodu nevyužila, i když Pekr z mezikruží vyslal nebezpečnou střelu vedle levé tyče. V oslabení si vypracovala šanci i Dukla, tísněný Čachotský zakončoval z obtížné pozice těsně vedle. Dvě třetiny byla Třebíč na Horáckém zimním stadionu lepším celkem a zaslouženě si nesla do kabin třígólové vedení.

Během pětašedesáti vteřin závěrečného dějství dostal zápas nový náboj. Nejprve využil dohrávanou přesilovou hru z druhé periody David Březina. Jihlavský mladík si vyměnil puk s Melenovským a zblízka překonal Štůralu - 1:3. Vlnu naděje do žil vlil jihlavským fanouškům Tomáš Čachotský. Kapitán Dukly se prosadil dorážkou Malcova pokusu a vstřelil svůj první gól v sezoně - 2:3. Povzbuzení domácí se hnali za vyrovnáním. Jejich aktivitu přibrzdilo oslabení, ve kterém střílel od modré tvrdě Bartoň, ale ani tentokrát Kacetla nepřekonal. Tlak Dukly, umocněný přesilovými hrami, pokračoval ve druhé polovině třetí třetiny. Střelu Důrase si Štůrala pohlídal a nedal prostor ani Malcovi k dorážce. Kuřítko po Semanově přihrávce zpoza branky před hostující klecí promáchl.

Asi největší příležitost měl Čachotský, který se dvě a čtvrt minuty před koncem řítil sám na gólmana hostí, ale jihlavský nájezdový mág tentokrát neuspěl. V závěru se Jihlava odhodlala při vyloučení Třebíče k hře bez gólmana a krátce na to po dalším trestu hostí i ke hře v šesti proti třem, ale vyrovnat se jí nepodařilo. Naopak tříbodový import hostí potvrdil přesnou střelou do prázdné branky a svým druhým gólem v utkání Vilém Burian – 2:4. Třebíč je tak po pátém kole stále jediným neporaženým celkem první ligy.

Vilém Burian po utkání Jihlava - Třebíč 2:4

Rostislav Malena po utkání Jihlava - Třebíč 2:4

Radek Novák - asistent trenéra SK Horácká Slavia Třebíč: Bylo to první derby v mistrovské sezoně, ve kterém jsme první dvě třetiny hráli velice slušně. Dostali jsme se do třígólového vedení, čehož jsme si vážili. V závěru druhé třetiny jsme se dostali do početní nevýhody, kterou Dukla na začátku třetího dějství zužitkovala. Poté přišel její tlak, který se dal očekávat, a dokázala skórovat podruhé. Reagovali jsme na to a znovu si uvědomili, že proti Dukle musíme hrát v pohybu, nikoliv ve stoje. V závěru zápasu, kdy jsme se znovu dostali do početních nevýhod, jsme utkání díky neskutečné obětavosti a fantastickým zákrokům Tomáše Štůraly dotáhli do vítězného konce.

František Zeman - asistent trenéra HC Dukla Jihlava: Hráče jsme upozorňovali na to, že přijede silný tým, což se ukázalo. Nezvládli jsme vůbec první třetinu a poté jsme si dovolili příliš velký luxus, když jsme pustili soupeře do tříbrankového vedení. I když jsme potom utkání zdramatizovali, už se nám nepodařilo srovnat skóre. Musíme soupeři pouze poblahopřát.