Brzká trefa Krliše nestačila. Horáci na Lapači padli 1:4

Úvod střetnutí na vsetínském Lapači vyšel Horákům parádně. Když se hned ve druhé minutě prosadil přesnou střelou Václav Krliš, bylo na střídačce bílých hvězd veselo. Jenže pak už se bohužel trefovali jen domácí. Ti ještě v první třetině zásluhou dvojnásobné přesilovky otočili stav zápasu na 2:1 ve svůj prospěch, což se ukázalo být klíčové. Během druhé a třetí třetiny přidali hráči v zeleném další dva přesné zářezy, které jim zajistily vítězství 4:1.

26.kolo, sobota 4.12.2021
VSE VSE
4:12:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 14. Berger (R. Pšurný, Š. Jenáček), 19. Smetana (R. Půček, R. Vlach), 29. Hořanský (R. Vlach, Gago), 48. Berger (Gago, Štach) – 2. Krliš (Ferda). Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Štofa, Kráľ. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 22:22. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
VHK Vsetín: J. Málek – Jerofejevs, Štach, Š. Jenáček, Smetana, J. Jenáček, Vosátko, Ondračka – Berger, R. Pšurný, Rob – Pitule, R. Půček, Hořanský – D. Březina, R. Vlach, Gago – Apolenář, Kucharczyk, Vítek.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Mlčák, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Tureček, Zukal – Dočekal, L. Bittner, Střondala – Krliš, Nedvídek, D. Sklenář – Vodný, Gajarský, Křehlík – D. Michálek, Ferda.

V sobotu 4. prosince byl na programu letošní druhý vzájemný zápas Třebíče a Vsetína. Opět se tedy setkaly dva kvalitní celky – Horáci vedou Chance ligu a Valaši chtějí postoupit do nejvyšší soutěže. Lepší pozvánka pro sledování zápasu snad ani přijít nemohla.

Na úvodní gól nemusela tisícovka diváků v ochozech vsetínského zimáku čekat dlouho. Postarala se o něj druhá útočná formace Třebíče, úspěšným střelcem byl Václav Krliš. Hráč s číslem 17 na zádech dostal ideální přihrávku od Radima Ferdy, sjel si od modré čáry hlouběji do útočného pásma a přesnou ránou překonal brankáře Jakuba Málka. V tu chvíli musela valašská slivovice, tolik typický nápoj pro tenhle kraj, vsetínským fanouškům pěkně zhořknout. Horáci byli na koni. Družina hlavního trenéra Kamila Pokorného okamžitě po vedoucím gólu vystavěla ve středním pásmu jen těžko prostupný val. I proto se Vsetín dostal k pořádnému zakončení až po šesti minutách hry. To Třebíč hrozila z rychlých protiútoků. Jeden takový vedl po levém křídle Michal Vodný, ale jeho rána jen vyprášila Málkovy betony. Pavel Jekel v první periodě moc práce neměl, přesto dokázali Vsetínští ještě před první sirénou vyrovnat. Jan Berger dostal puk do velmi podobného místa, ze kterého zakončoval při první brance střetnutí Krliš a ani on se nemýlil. Zkušený forvard vyrovnal ránou na vzdálenější tyč stav zápasu na 1:1. Poté přišel jeden ze dvou klíčových momentů celého střetnutí. Na trestnou lavici zamířili krátce po sobě Jan Mlčák a Radim Ferda, Valachům se díky tomu naskytla dlouhá početní výhoda pěti proti třem. Nutno říct, že celek v zeleném ji sehrál znamenitě. Domácí hráči postupně utahovali smyčku kolem třebíčské svatyně, až nakonec vypálil nechytatelně z levého kruhu Ondřej Smetana. Tvrdá rána urostlého zadáka znamenala vsetínské vedení 2:1. To byl také stav, kterým skončilo úvodní dějství.

Druhá dvacetiminutovka začala zostra. Na jedné straně zkoušel navýšit vsetínské vedení Březina, avšak neuspěl. Za Třebíč mohl vyrovnat Střondala, nicméně ani jeho pokus neznamenal změnu stavu. Z té se radoval o pár chvil později na druhé straně Adam Hořanský. Domácí útočník byl na brankovišti nejdůraznější ze všech, díky čemuž zdvojnásobil vedení VHK. Pak přišla polovina zápasu a druhý klíčový moment, který, jak se později ukázalo, rozhodl o konečném výsledku. Dvojnásobnou přesilovku dostala totiž také Třebíč, bílé hvězdy měly na její zužitkování dohromady 58 vteřin. Tedy dost času na to, aby byli Valaši za svou nedisciplinovanost potrestání. Jenže bohužel… Nedá se říct, že by Horákům během této výhody chyběl tlak. Bílé komando hladově kroužilo v útočném pásmu, dokonce přišlo i několik nadějně vypadajících střel. Žádná z nich se však bohužel neujala. Co chybělo? Možná trochu větší důraz při zakončení, možná trocha toho pověstného štěstí. Tak či tak Valaši své vedení 3:1 uhájili, kdežto Třebíč mohla litovat. Staré známé hokejové pravidlo totiž tvrdí, že ten, kdo nevyužije přesilovku 5/3, tak v daném zápase neuspěje.

Platilo i tentokrát. Třebíčští ale nic nezabalili. Ve druhé polovině druhé třetiny byli aktivnějším celkem na ledové ploše, snahu o snížení a následné vyrovnání skóre však hatil brankář Jakub Málek. Ten dokázal zpacifikovat navštívenku Lukáše Nedvídka i individuální průnik Jakuba Sklenáře. Když už byl mladík mezi vsetínskými tyčemi překonán, pomohla mu dobře postavená tyčka. V uších mu díky tomu možná zvoní ještě teď, ale zásadní je, že puk za jeho zády neskončil. Před závěrečnou třetinou tak měl VHK na svých holích náskok 3:1.

Jednu z posledních šancí na zvrat v utkání dostala Třebíč hned na začátku třetího dějství. Roman Vlach zamířil za sekání na trestnou lavici, jenže ani tahle přesilovka gólem ve vsetínské brance neskončila. Pálili Hunkes či Nedvídek. Neuspěli. A tak udeřilo na druhé straně. Po faulu vysokou holí byl Vojtěch Střondala vyloučen na čtyři minuty, právě v tento moment přidal Vsetín definitivní razítko na své vítězství. Ránu Michala Gaga ještě Pavel Jekel vyrazil, ovšem na dorážku Jana Bergera už byl fantom ve sněhobílé masce krátký. Zbylý čas už byl vyhrazen prakticky pouze pro dohrávání zápasu z povinnosti. Horáci si tak připsali (teprve) čtvrtou porážku během této sezony. Ani ta ale nic nemění na tom, že celek z Vysočiny stále vévodí prvoligové tabulce. Další body mohou bílé hvězdy získat ve středu, kdy na svém ledě hostí Porubu.

Jan Srdínko – VHK ROBE Vsetín: Dnes nás čekal velice houževnatý soupeř, velmi silný v obraně. Snažili jsme se na něj ale najít recept. Nevyšel nám vstup do utkání, kdy jsme brzo inkasovali. Dá se však říct, že ten rychlý inkasovaný gól nás nastartoval a naše hra se začala zlepšovat. Vyšly nám dnes přesilové hry. Bylo štěstí, že soupeř přesilovou hru pět na tři nevyužil. To asi byl dnes největší rozdíl. Hráče dnes musím pochválit, protože se potýkáme s velkou marodkou a zápas byl nesmírně těžký. Věříme, že se nám hráči začnou vracet a také se nám podaří už konečně hrát v kompletní sestavě.

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: Do zápasu jsme vstoupili dobře, hráli jsme to, co jsme chtěli, a dali jsme úvodní gól. Jenže pak jsme dostali vyrovnávací gól vlastně z ničeho a v závěru první třetiny v přesilovce pět na tři domácí zápas otočili. Ve druhé třetině jsme udělali individuální chybu na modré čáře a inkasovali z toho gól. Pak jsme měli také možnost přesilové hry pěti proti třem, ale nevyužili jsme ji, sehráli jsme ji špatně. Vlastně všechny přesilovky jsme dnes odehráli špatně, byli jsme v nich nuloví... Když se zpětně podívám na dnešní utkání, tak to vlastně rozhodlo zápas. Ve třetí třetině jsme ještě museli hrát čtyřminutové oslabení a v něm jsme inkasovali poslední gól. Vsetínu dnes musím k zaslouženému vítězství pogratulovat.