Menu +

Historie Horácké Slavie, díl první – od založení klubu po okupaci

Pohled do historie
T ř e b í č - V době dovolených a letní přípravy budeme přinášet sérii článků o historii Horácké Slavie. V úvodních pěti se zaměříme stručně na dávnou historii (od založení klubu až po poslední druholigové sezóny v devadesátých letech), následujících sedm článků pak bude rekapitulovat jednotlivých čtrnáct prvoligových ročníků. Jimi plynule najedeme na jubilejní 15. prvoligovou sezónu v Třebíči, která startuje ve středu 14. září.
Sdílejte článek
 

Založení klubu

Osmistránkový letáček, kterým byla svolána valná hromada SK Horácká Slavia. Obsahoval přihlášku do klubu, ve které každý uvedl své jméno, bydliště a zaměstnání, a mohl si zaškrtnout jeden z 16 nabízených druhů sportů, který hodlal pěstovat. Zbytek stránek byl věnován reklamám třebíčských firem.

V listopadu či prosinci roku 1927 se zrodila v restauraci hotelu „Slavie“ myšlenka na založení nového klubu. U zrodu tohoto plánu stáli s jistotou František Němčanovský, Jaroslav Hobza, Antonín Brož a Miloš Zeibert. Právě oni vypracovali stanovy nového klubu, jež předali 27. prosince roku 1927 spolu s oznámením o utvoření spolku do patřičných rukou. První pokus nevyšel z důvodu nejasností v předložených stanovách, druhá, přepracovaná žádost, ze dne 4. února 1928, už slavila úspěch. Klub, o němž je celou dobu řeč, nazvali Horácká Slavia.

V neděli 19. února roku 1928 byla svolána valná hromada Sportovního Klubu Horácká Slavia. Klub, který si bral za vzor svou slavnou pražskou jmenovkyni, byl založen. Vzal si za cíl pěstovat různé druhy sportu, my se budeme věnovat pouze nejúspěšnějšímu odboru hokejovému.

První úspěchy v předválečném období

Úroveň kanadského hokeje v Třebíči se postupně zvyšovala, už čtyři roky po jeho zrodu (1930) byly v celé republice známy oba kluby z Třebíče, kromě Horácké Slavie i starší DSK (pozn. red.: Dělnický sportovní klub, založený v roce 1910, první hokejové utkání sehrála „Deska“ 25. prosince roku 1926).

Mužstvo Horácké Slavie před válkou, zleva: Růžička, Jaša, Kameník, Pejchar, … ti dva přikrčení „bažanti“ jsou osmnáctiletý Polák (třetí zprava) a sedmnáctiletý Bouzek (druhý zprava).

Předválečné období přineslo několik úspěchů. Už v ročníku 1930/31 se stala Horácká Slavia nejen mistrem Západomoravské župy, ale i celé Moravy. V celostátním mistrovství v Praze pak prohrála s Českými Budějovicemi. O dva roky později vystoupala Horácká Slavia opět k prvenství v Západomoravské župě, ve finále mistrovství Moravy nestačila na Prostějov. V sezóně 1936/37 z toho byl další titul mistra v Západomoravské župě, úspěšně se uvedl na vrcholové scéně mimo jiných Vladimír Bouzek.

Od ročníku 1937/38 se pak datuje největší vzestup třebíčského hokeje (pozn. red.: DSK hrál v tomto ročníku první ligu, kam postoupil jako vítěz Západomoravské divize). To potvrdili i studenti třebíčského gymnázia, když se v březnu roku 1938 stali vítězi hokejového mistrovství středních škol, které se hrálo v Praze na Štvanici (pozn. red.: finále sledovalo deset tisíc diváků).

Protektorát

Po reorganizaci ligových soutěží kvůli politickým poměrům (pozn. red.: doplatil na to ligový DSK, neboť spadl do divize a de facto se rozpadl) se v sezóně 1938/39 stala Horácká Slavia mistrem Moravy a postoupila do první ligy.

Vladimír Bouzek v dresu Horácké Slavie střílí branku DSK Třebíč na kluzišti na Polance v roce 1943.

Hned ve své první ligové sezóně dosáhla Horácká Slavia nejlepšího historického umístění třebíčského mužstva v nejvyšší soutěži. V těžké ligové skupině neutrpěla ani jedinou porážku a probojovala se do finále protektorátní ligy, kde prohrála pouze s LTC Praha (1:7) a skončila druhá. Titul Mistra Moravy jí ale nikdo nesebral (pozn. red.: Vítkovice – Horácká Slavia 1:6).

V ročníku 1940/41 skončila Horácká Slavia v lize na 4. místě za třemi pražskými kluby – ČLTK Praha, LTC Praha a Sparta Praha. Sezóna následující ale přinesla ztrátu ligové příslušnosti, a tak se opět potkali ve stejné soutěži oba slavné třebíčské kluby. DSK dalo s obtížemi znovu dohromady mužstvo, předčilo Horáckou Slavii, postup do první ligy ale nevybojovalo. Podařilo se mu to v dalším ročníku 1943/44. Následující zimu se kvůli druhé světové válce žádné soutěže nehrály.

Léta předválečná i doba okupace tvoří snad nejslavnější éru hokeje v Třebíči.

Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017