V poslední čtvrtině soutěže získala Horácká Slavia důležité body ke konečné záchraně

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Pro mužstva, která se umístila na 9. – 12. místě v tabulce 1. hokejové ligy již mistrovská sezóna skončila. Mužstva z elitní osmičky bojují v těchto dnech v lítých bojích play-off a týmy, které obsadily dvě nejméně populární příčky, tedy předposlední a poslední ještě čekají na zahájení baráže o účast v příštím ročníku druhé nejvyšší hokejové soutěže u nás. Horácká Slavia patří mezi týmy, kterým již sezóna také skončila. Je tedy určitě na místě ještě před celkovým zhodnocením uplynulého ročníku shrnout účinkování třebíčských v poslední čtvrtině sezóny. V ní mužstvo vybojovalo důležité body tolik potřebné ke konečné záchraně.

Třebíčští vstupovali do čtvrté čtvrtiny prvoligových zápasů z dvanácté pozice a těsným náskokem na třináctý Prostějov. Hráči Horácké Slavie začali poslední čtvrtinu základní části domácím duelem proti lídrovi soutěže, mužstvu Ústí nad Labem a podle očekávání to byl nesmírně náročný zápas. Ústí v té době s velkým náskokem vedlo tabulku, ale ani v Třebíči neprodalo svou kůži lacino a potvrdilo svou sílu a zkušenost. Ostatně většinu jeho kádru tvoří bývalí extraligoví hráči, což na ledě jistě musí být znát. Ale třebíčští se s tímto dokázali velmi dobře vypořádat a připsat si hodně důležité tři body za vítězství 5:3. V průběhu třetí třetiny již vedla Horácká Slavia dokonce 3:0, ale soupeř dokázal dát rychle tři góly, přesto si již domácí nenechali vítězství vzít a dvěma góly dokázali odpovědět na soupeřův bleskový úder.
K dalšímu zápasu cestovali hokejisté do Berouna a přes dobrý výkon si nakonec odvezli těsnou porážku 3:4. Nutno však přiznat, že v Berouně by zápasu mnohem více slušel remízový výsledek. Důležité bylo, že se mužstvo dokázalo ze smolné porážky rychle otřepat a hned v dalším kole přehrálo doma silný Havířov 4:2. Tento zápas znovu potvrdil schopnost týmu vítězit i nad zkušenými mužstvy disponujícími hráči se zkušenostmi z nejvyšší soutěže. Právě Havířov k takovým mužstvům rozhodně patří.
Další zápas venku a další porážka v něm na druhou stranu ukázala, že Horácká Slavia získává body převážně doma. V Hradci Králové se zrodila opět nejtěsnější možná prohra, tentokrát 1:2. V poslední třetině třebíčští sice několikrát sahali po vyrovnání a bodovém zisku, ale zůstalo nakonec jen u té snahy. Přitom Východočeši nepředvedli ve vzájemném duelu žádný mimořádný výkon, v koncovce však byli o něco úspěšnější a to nakonec rozhodlo.
Ve 44. kole do Třebíče zavítala Kometa, kterou přijelo povzbudit množství fanoušků, kteří očekávali vítězství svých favoritů. Zápas, o kterém se jistě ještě v budoucnu bude mluvit jim ale mnoho radosti nepřinesl a museli se nakonec sklonit nad nadšeně bojujícími domácími hráči. Ti favorita zaskočili kvalitní defenzívou i efektivní útočnou činností a v polovině zápasu tak zaslouženě vedli již 4:0 a pomalu se schylovalo k debaklu. Brněnští sice výsledek dokázali korigovat na vcelku přijatelných 4:2, ale jejich mnozí příznivci v Třebíči potvrdili, že mají ke kulturním lidem hodně daleko. Napadením domácích příznivců a zaházením ledu odpadky, včetně pivních lahví málem způsobili nedohrání zápasu. Naštěstí hlavní rozhodčí dobře pochopil motiv jejich násilného jednání a po přerušení hry krátce před koncem zápasu bylo utkání dohráno a třebíčští si připsali další hodně důležité tři body.
Hned v dalším zápase venku dokázali hráči konečně zabodovat i mimo vlastní led a hubená remíza z Kadaně v poměru 1:1 se zrodila po taktickém boji, když třebíčští bod získali na poslední chvíli krátce před závěrečným klaksonem po trefě Lukáše Květoně.

Následovaly dva veledůležité domácí zápasy v řadě. Bez nadsázky šlo o zápasy roku. Třebíčští si byli velmi dobře vědomi toho, že pokud je zvládnou, velmi se přiblíží konečné záchraně. Prostějov dlouho držel slibný výsledek 1:1 a Horácká Slavia až dvěma brankami v závěrečné třetině zlomila odpor soupeře, získala tři body a k záchraně jí zbýval už jen krůček. Ten dokázali třebíčští udělat hned v dalším kole, kdy zdolali nováčka z Jindřichova Hradce a soupeře v boji o záchranu 4:2. Šest bodů z těchto veledůležitých duelů přineslo mužstvu již téměř stoprocentní jistotu udržení soutěže pro příští ročník. Pozitivem byl i fakt, že k těmto dvěma zápasům roku přišlo hráče povzbudit přeci jen více fanoušků než bylo v celé sezóně zvykem. Největší soupeř Třebíče v boji o vyhnutí se baráži Prostějov právě po porážce ve vzájemném duelu víceméně rezignoval na stíhaní v tabulce, kde Horácká Slavia již měla dost velký náskok pro uhájení minimálně oné klíčové dvanácté příčky.

Po domácím dvojutkání následovala série čtyř zápasů venku, které třebíčští zvládli nad očekávání dobře. První z celkových čtyř duelů na ledě soupeřů sice třebíčští prohráli, ale na ledě jednoho z favoritů celé soutěže v Mladé Boleslavi se ani příliš neočekával nějaký bodový zisk. Mladoboleslavští však rozhodně nepředvedli nijak oslnivý výkon a kvalitní třebíčskou defenzívu překonávali jen těžko. Porážka 0:2 nebyla z kategorie těch za které by se mužstvo muselo stydět.
Další tři zápasy venku již ale přinesly bodový zisk a to dokonce v každém z nich. Horácká Slavia zvítězila v Ostravě nad Sarezou 2:1, v horáckém derby v Jihlavě získala bod za remízu v řádné hrací době, když zápas nakonec vyhrála domácí Dukla v prodloužení 4:3 a bod za remízu po základní hrací době brali třebíčští i v Olomouci, domácí nakonec zvítězili také v prodloužení 3:2.

Závěrečný zápas letošního ročníku odehráli hokejisté na domácím ledě před svými fanoušky. A samozřejmě se s nimi i s celou sezónou rozhodně chtěli rozloučit vítězstvím. To se také nakonec podařilo, ačkoliv Chomutov vedl v zápase již 3:1 a zdálo se, že už výhru nepustí. V závěrečné části ale domácí zvýšeným úsilím a střeleckou produktivitou v přesilovkách zvrátili výsledek na svou stranu a silného soupeře porazili těsně ale zaslouženě 4:3. A mohlo se začít slavit k čemuž byl nepochybně důvod – stačí vzpomenout nejistotu, kterou provázelo přihlášení mužstva do soutěže před začátkem sezóny, problémy spojené s ekonomickým zajištěním klubu pro sezónu, příchod nových a nezkušených hráčů a jiné další nepříznivé skutečnosti. Konečná jedenáctá pozice a zisk 64 bodů lze hodnotit vysoce kladně. Mužstvo šlo výkonnostně nahoru. V předchozí sezóně Horácké Slavia skončila dvanáctá a získala o 12 bodů méně tedy 52 a navíc se definitivně zachránila až v předposledním kole. V této sezóně již 6-7 kol před koncem a i statistiky hovoří o znatelném zlepšení také v dalších směrech.

Sezóna 2004/2005: 12. příčka – skóre: 109:169 – body: 52
Sezóna 2005/2006: 11. příčka – skóre: 118:125 – body: 64