I třetí derby Vysočiny pro Třebíč! Bílé hvězdy vyplenily Jihlavu 3:0

Tak tohle se povedlo! I třetí derby Vysočiny této sezony patří Třebíči. Horáci tentokrát zvítězili na ledě krajského rivala z Jihlavy 3:0. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre ve druhém dějství Václav Krliš, přičemž jeho trefa byla nakonec ta vítězná. Šikovný útočník zdatně proskočil jihlavskou obranou a překonal brankáře Wolfa ránou mezi betony. Ve třetím dějství pojistili třebíčský triumf David Michálek a Michal Vodný.

42.kolo, sobota 29.1.2022
JIH JIH
0:30:0, 0:1, 0:2
Branky a nahrávky: 27. Krliš (Ferda, Tureček), 60. D. Michálek (Dočekal, D. Sklenář), 60. Vodný (Dočekal, Mlčák). Rozhodčí: Jechoutek, Jaroš – Jindra, Polák. Vyloučení: 8:4. Využití: 0:2 V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 0:3.
HC Dukla Jihlava: A. Wolf – L. Mareš, A. Rutar, Bilčík, Valenta, Kowalczyk, Kachyňa, Eliáš – Čachotský, Skořepa, T. Havránek – T. Harkabus, M. Zadražil, Illéš – Cachnín, M. Juda, Vítězslav Brož – Helt, Lichanec, F. Seman.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – L. Doudera, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Tureček, Mlčák – Dočekal, L. Bittner, Střondala – Šťovíček, Nedvídek, D. Sklenář – Krliš, D. Michálek, Ferda – M. Zabloudil, Vodný, Gajarský.

V pořadí třetí letošní derby mezi Třebíčí a Jihlavou začalo svižně. Hned v první minutě měl velkou šanci jihlavský Illéš, který najížděl na Pavla Jekela zcela osamocen. Brankář bílých hvězd však Illéšovo bekhendové zakončení vyčíhal a stav zápasu se tedy neměnil. Totéž platilo po šanci Brože i následné dorážce Cachnína. Také tentokrát vystavil Pavel Jekel kotouči stopku. Do třetice na něj nevyzrál ani od modré čáry pálící Valenta. Za Třebíč kontroval Michal Furch, který si z pozice beka udělal výlet až do útočného pásma. Furchův střelecký pokus skončil na betonech Adama Wolfa. K případné dorážce se jako hladový sup hnal Lukáš Nedvídek, ovšem jihlavská obrana byla nakonec proti a společně s Wolfem nebezpečí zamezila. Následovala přesilovka Dukly, ve které měl největší příležitost domácí rutinér Čachotský, jenž pálil z kruhu – neuspěl. Když si o chvíli později vyzkoušely přesilovku bílé hvězdy, vzal na sebe roli střelce Michal Vodný, ale ani on brankovou síť nerozvlnil. Totéž platilo o prudkém a dobře mířeném pokusu Lukáše Doudery, s jehož eliminací měl Adam Wolf nemalé problémy. První dějství zkrátka patřilo oběma brankářům. Zejména proto byl na jeho konci stav 0:0.

Druhá dvacetiminutovka začala početní výhodou Jihlavy. Nebezpečně v ní pálil Illéš, ovšem Pavel Jekel puk ztlumil a hlavně nevyrazil, což bylo vzhledem k případným dorážkám klíčové. Pak už to přišlo. V sedmadvacáté minutě se k puku dostal Václav Krliš, který se dokázal individuálně prosadit přes obránce Jihlavy a milimetrově přesnou střelou mířenou mezi betony Adama Wolfa otevřel skóre třetího letošního derby. Později se ukázalo, že šlo o trefu vítěznou. Koneckonců v takto těsných zápasech je to vždy zejména o první brance. Tým, který ji dokáže vstřelit, tak má nespornou výhodu. Platilo to i tentokrát. Jihlava znervózněla. Naopak Třebíčští se mohli zatáhnout do poctivé defenzivy a čekat na chybu soupeře. Jednu takovou mohl potrestat Radim Ferda. Bomba třebíčského bojovníka na vzdálenější tyč jen těsně minula svůj cíl. Na druhé straně zahrozil Skořepa. I on si však vylámal zuby na Pavlu Jekelovi. Prostřední perioda proto skončila za stavu 1:0 ve prospěch bílých hvězd.

Třetí třetina přinesla pečlivý taktický výkon Horáků. Družina hlavního trenéra Kamila Pokorného se nikam nehnala a důkladně střežila střední pásmo. Nutno podotknout, že Dukla si s tímto poctivým a účelným hokejem nevěděla rady. A tak se čas vyměřený pro sobotní zápas krátil. Patrně největší šanci domácích k vyrovnání měl na své holi obránce Ondřej Kachyňa. Ten se k puku dostal v ideální střelecké pozici v mezikruží, ale k jeho smůle netrefil zařízení. Ba co víc, když se Jihlavští nadechovali k závěrečnému náporu, utnul jej právě Kachyňa svým faulem na Dominika Sklenáře. I tak Jihlava sáhla ke hře bez brankáře, ale soubor Viktora Ujčíka úspěch neslavil. Naopak. Do prázdné brány přidal pojišťovací druhý gól David Michálek. To už bylo na těžce zkoušené nervy jihlavských fanoušků, ale i hráčů, moc. Za nesportování chování tak dostala domácí lavička další trest. Nabídnutou početní výhodu využil Michal Vodný, který gólem na 3:0 poslal jihlavský Titanic definitivně ke dnu. Tři body míří díky spolehlivému výkonu celého týmu do Třebíče. Další bodová nálož bude v sázce v pondělí, kdy do KHNP ARÉNY zavítá Vsetín.

Autor reportáže Pavel Mandát

Viktor Ujčík - HC Dukla Jihlava: Měli jsme slušný vstup do zápasu, bohužel ze šancí jsme nedokázali dát gól. Hra se pak trošku rozkouskovala vyloučeními. Ani jeden tým nehrál dnes přesilovky moc dobře a my jsme si jimi nepomohli, stejně jako na Slavii, a je to pro nás téma k zamyšlení, že máme na čem zapracovat. Musím pogratulovat soupeři. Dostal se do vedení 1:0, možná šťastnou akcí, ale štěstí přeje připraveným. Třebíč byla lepší, šikovnější a silnější v osobních soubojích. I když jsme moc chtěli, tak jsme se dostali do křeče, že nám v důležitých okamžicích odskočily puky, když už se začala rýsovat nějaká šance. Když jsme konečně soupeře přečíslili, třeba tři na dva, tak jsme situaci nedokázali využít. I když jsme si říkali, že je to o jednom gólu, tak na nás sedla deka a soupeř nás už nepustil do nějaké šance, abychom dokázali dát branku. Třebíč hrála takticky výborně a není náhodou, že dostala takhle málo branek a je takto úspěšná.

Jaroslav Barvíř – SK Horácká Slavia Třebíč: Oba týmy vstoupily do zápasu opatrně, čekalo se na nějakou větší chybu, která ale v první třetině nepřišla. Ve druhé třetině jsme dali trošku šťastný gól a od té doby jsme v celé druhé třetině měli víc ze hry a vypracovali jsme si i další gólové šance. Jenže se nám nepovedlo žádnou proměnit a uklidnit se tak vyšším vedením. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že budeme hrát dobře z obrany, což celý tým parádně plnil. Jihlavské útoky jsme výborně eliminovali, výborně zahráli beci a co prošlo, pochytal jistý Pavel Jekel v brance. O jeho výkonu se už vůbec nemusíme bavit... Dva góly v závěru už byly jen třešničkou na dnešním výkonu celého týmu. Všichni hráči si dnes zaslouží pochvalu a respekt. Byli jsme trpěliví, dodržovali jsme taktiku, a to nám přineslo vítězný konec zápasu. Věříme, že jsme udělali radost našim fanouškům, kteří zde dnes a námi nemohli být. Doufáme, že to pro ně byla výborná pozvánka na pondělní domácí zápas se Vsetínem, protože hráči je budou potřebovat a za ten dnešní výkon by si podporu v dalším důležitém zápase určitě zasloužili. Byli bychom rádi, kdyby přišlo co nejvíc lidí.