JIH – TRE 0:3 – Bílé hvězdy přehrály jednoznačně Jihlavu, ta třetí třetinu neunesla

T ř e b í č - První liga napsala ve středu 5. února už své osmačtyřicáté kolo. Horácká Slavia zajížděla k derby do Jihlavy, kde se střetla s možným soupeřem v play-off. A Dukla pouze přihlížela, jak jí Třebíčští odskakují do vedení, které pak i navyšují. První branku Bílých hvězd vstřelil v první třetině David Dolníček, když dorazil Dočekalovu střelu. Na 0:2 zvýšil ve druhé dvacetiminutovce brankou do šatny Laš, jemuž stačilo pouze nahodit kotouč, neboť si jej srazili domácí do vlastní branky. Třetí třetina nepřinesla víc než zákeřnou hru Dukly, jednu branku v početní výhodě Slavie vstřelil Dietz. Tři body putují jednoznačně do Třebíče.

48.kolo, středa 5.2.2014
JIH JIH
0:30:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 11. Dolníček (Dočekal), 40. Laš (Moučka, Bilčík), 55. Dietz (Dočekal, Valenta). Rozhodčí: Schmejkal, Smitka – Klein, Rittich. Vyloučení: 6:8, navíc Hubáček, Malec, Čáp (JIH) a Laš (TRE) 5 minut + OT do konce utkání, Rittich (JIH) a Čejka (TRE) 10 minut OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2471. Střely na branku: 21:30. Průběh utkání: 0:3.
HC Dukla Jihlava: Rittich – Čáp, Štebih, Mocek, Jaroš, Tobola, Dobrovolný, Kolda – Seman, Hubáček, Prokš – Vysloužil, Zeman, Štěpánek – Malec, Střecha, Kuřítko – Mikeš, Přidal.
SK Horácká Slavia Třebíč: Novotný – Bilčík, Čejka, Peroutka, Dietz, Valenta, Malena – Kaut, Fořt, Nahodil – Laš, Dolníček, Dočekal – Křivohlávek, Raška, Kadela – Moučka, Čech, Přibyl – Juráň.

Zápas dvou tradičních rivalů se v úvodních minutách nenesl v nějak závratném tempu. Oba týmy jakoby spíše čekaly, co na ně soupeř nachystá. Dukla se soustředila na pozornou obranu, takže Třebíč pouze nahazovala puky k domácí brance. Po pěti minutách se prezentoval skrytou střelou z pravého kruhu Křivohlávek, ta však skončila na vyrážečce gólmana červenožlutých. Na druhé straně neprocedil puk za záda Novotného zblízka Prokš. Třebíč se na přelomu desáté a jedenácté minuty dostala před Ritticha a svoji aktivitu přetavila v gól. Střelu Dolníčka ještě Rittich vyrazil, stejně jako pokus Dočekala z levého kruhu. Puk se po zákroku domácího muže v masce odrazil k Davidu Dolníčkovi, který se trefil přesně nad jeho vyrážečku - 0:1. Pro domácí mohlo být ještě hůře, protože následně čelila téměř tři čtvrtě minuty dvojnásobné přesilovce Třebíče. I když obránce Malena vysílal od modré čáry na domácí branku jednu ránu na druhou, Jihlava přestála oslabení bez úhony. Na konci první části mohl zvýšit vedení Horácké Slavie Dočekal, který se z levé strany řítil sám na Ritticha, puk však ve finální fázi nedokázal zvednout a levý beton gólmana domácích zabránil druhému gólu hostů.

Na začátku prostřední části zahrozili nejprve Třebíčští, Fořt zblízka prostor k úspěšnému zakončení nenašel. O chvíli později se po akci Semana dostal k zakončení mezi kruhy Hubáček, skákavý puk se po jeho bekhendu jen lehce otřel o levou tyč. Na druhé straně v situaci dva na jednoho sjel Dolníčkovi po přihrávce Laše puk při zakončení z hole. Dukla si vyzkoušela přesilovou hru až na začátku šestadvacáté minuty. Příliš nebezpečná v ní však nebyla, stejně jako o pár minut později. Po návratu druhého vyloučeného třebíčského hráče následovala pasáž hry, ve které převládaly zejména nepřesné kombinace. Ani jeden z týmů se nedostal na dostřel gólmana soupeře, natož aby si vytvořil vážnější šance. Když v závěru druhé třetiny trefil Malec tvrdou ranou od modré lapačku Novotného a vzápětí pálil ze stejné pozice nad branku Mocek, udeřilo na druhé straně. Střelu Marka Laše z úhlu si domácí gólman srazil do branky - 0:2. Gól do šatny Třebíči hodně pomohl a přinesl klid na jejich hokejky.

Závěrečnou dvacetiminutovku začala Dukla aktivněji, hrnula se před Novotného, ale kontaktní gól se domácím vstřelit nepodařilo. Dobrovolný dvakrát pořádně otestoval strážce třebíčské svatyně, ale nevyzrál na něj, stejně jako Prokš po dorážce nahození Toboly. Od konce sedmačtyřicáté minuty se zápas změnil v přestřelku. Ne však v gólovou, ale v pěstní. Vše začalo střetem domácího útočníka Hubáčka s gólmanem hostů Novotným a následným pěstním soubojem jihlavského hráče s bekem Čejkou, který ve finále stáhl svému sokovi z Dukly dres. Po rozdání trestů se začalo hrát, ale zhruba na jednu vteřinu. Hned po buly se totiž do pěstních soubojů vrhli jihlavští bijci Malec a Kuřítko. Souboj druhého jmenovaného s Lašem skončil nerozhodně, ve druhé nefalšované bitce pak Hubáčka pomstil Ondřej Malec, o jehož pěstech se bude Martinu Dočekalovi ještě dlouho zdát. Sedm minut před koncem byl vyloučen domácí Čáp za faul kolenem a pětiminutovou přesilovku využili hosté po dvou minutách, když Stanislav Dietz ranou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě - 0:3.

Zápas se dohrával ve velice napjaté atmosféře, k dalším potyčkám nebylo daleko. Za rozhodnutého stavu ale již žádný další hráč rukavice neshodil. Jihlava sice prohrála, ale její náskok na nejbližšího pronásledovatele z Havlíčkova Brodu zůstal stále stejný, neboť Rebelové prohráli v rozjetých Benátkách. Horácká Slavia si díky výhře stále hlídá páté místo před dnes vítěznými Litoměřicemi a Havířovem.

Stanislav Dietz po utkání Jihlava - Třebíč 0:3

František Zeman - HC Dukla Jihlava: My jsme se nedokázali vyrovnat se systémem 1 - 4 Třebíče, těžko se přes to přecházelo. Třebíč dala první gól, pak jsme 17 vteřin před koncem třetiny inkasovali hloupý gól z úhlu, ten jde na vrub Davida Ritticha. Ten gól Třebíč uklidnil. My jsme pak neměli už sílu s tím naším „lazaretem“ něco změnit.

Kamil Pokorný - SK Horácká Slavia Třebíč: Spokojenost vyjádřím určitě, protože jsme hráli dobře, Jihlava si s námi nevěděla rady. Samozřejmě nám pomohl druhý gól 17 vteřin před koncem druhé třetiny. Myslím si, že dobrým taktickým výkonem jsme Jihlavu do ničeho nepouštěli a zaslouženě jsme vyhráli. Jihlava zkusila na konci jiné věci, než jsou hokej a sport, i to jsme ustáli, přidali jsme třetí branku a odvážíme si zaslouženě tři body.