TRE-BER 3:1 – Vítězství nad Medvědy dalo Třebíči jistotu na setrvání v první lize

T ř e b í č – Jako bájný Fénix z popela povstala Horácká Slavia v zápase proti berounským Medvědům. Ti ještě dvanáct minut před koncem drželi hubený náskok 1:0, pak se ale Třebíč nečekaně zvedla a otočila stav na konečných 3:1. Tento výsledek znamená, že tým z Vysočiny skončí na dvanáctém, a tedy prvním nebarážovém místě – ať už poslední zápas Třebíčanů v Opavě dopadne jakkoli. Třebíči tak v podstatě skončila zatím nejhorší prvoligová sezóna.

51.kolo, sobota 12.2.2005
3:10:1, 0:0, 3:0
BER BER
Branky a nahrávky: 49. Kubiš (Žiška), 50. Sobotka (Beroun, Horák), 53. Žiška (Němec) - 14. Pabiška (Klimenta). Rozhodčí: Dvořák - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 7:11, navíc Kopřiva (Beroun) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1650.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Němec, Kališ, Ščerban, Šefčík, Hrbáček, Horák, Sedláček, Míka - Holý, Žiška, Kubiš - Topol, Oliva, Fryauf - Beroun, Sobotka, Škoda - Přibyl, Čech.
Medvědi Beroun 1933: Kopřiva - Kasík, Veber, Ovčačík, Pulpán, Filip, Braniš, Hořava, Sláma - Besser, Šinágl, Kukla - Toma, Pabiška, Jech - Klimenta, Slížek, Novotný - Černý, Kubišta.

První část byla zpočátku značně nezáživná, hra se odehrávala víceméně ve středním pásmu a gólmani se rozhodně příliš nezapotili. Až teprve v 10. a 12. minutě dvakrát zahrozil berounský Půlpán, který nejprve těsně minul Luňákovu klec a poté se přízemní střelou trefil přímo do lapačky třebíčského brankáře. Ve 13. minutě fauloval hostující Braniš, který na trestné lavici nejprve musel ocenit pěkný pokus Jiřího Berouna a vzápětí i pořádný kiks jednoho z Třebíčských, jenž nahrál přímo do jízdy Klimentovi. Ten se v tandemu s Pabiškou dostal do přečíslení dva na jednoho – a diváci mohli pouze zatleskat jejich učebnicovému zakončení znamenající úvodní branku zápasu – 0:1. Poslední vteřiny první dvacetiminutovky byly ve znamení nervozity. Ščerban si vyřizoval účty s Půlpánem, k tomu se připletl ještě berounský kapitán Slížek, a tak Třebíč závěr třetiny dohrávala v početní výhodě.

TRE-BER

Horácká Slavia se nakonec dokázala zvednout

Ve druhé třetině si Horácká Slavia v pokračující přesilovce vynutila tlak, do šance se dostal Holý, v rozhodující chvíli byl ale faulován Hořavou, který si za svůj krosček vysloužil menší trest. Následovala kratičká přesilová hra pětice třebíčských hráčů proti třem Medvědům, po sedmi vteřinách ale na led naskočil Slížek, jenž se ihned připojil ke svým bránícím spoluhráčům. Těm zatrnulo při další šanci Jiřího Berouna, který si nabruslil až před klečícího Kopřivu, kterého ale z metru nedokázal prostřelit. Vzápětí tvrdě střílel i Němec, také jeho střela skončila na berounském gólmanovi. Po vyloučení třebíčského Horáka ve 26. minutě sehráli Středočeši velmi pěknou přesilovku. Třebíči se povedlo vyhodit pouze jednou, jinak se veškerý děj odehrával v jejím obranném pásmu. Berounským se však příliš nevedlo ve střelbě, za zmínku stojí jedovka Lukáše Filipa, kterou Luňák zlikvidoval pravým betonem. Ve 29. minutě měl srovnání na hokejce Hrbáček, jenž v útočném pásmu Medvědů kličkoval jako zajíc před myslivci. Obešel tak všechny bránící hráče, poslední manévr mu však nevyšel, a tak Kopřiva s úlevou sledoval, jak třebíčskému matadorovi sklouzl puk z hole. Třebíč byla ve druhé polovině zápasu aktivnější, zklamala ji ale koncovka.

Střelecká smůla opustila Třebíčské až po osmi minutách posledního dějství, kdy Žiška s Kubišem potrestali Besserovu hru vysokou holí – 1:1. Neuplynula ani minuta a skóre se otočilo. Jiří Beroun vybojoval za Kopřivovou brankou puk a jeho přihrávku zužitkoval Sobotka, který z bezprostřední blízkosti poslal kotouč za záda berounského gólmana – 2:1. Pro hosty tím čas pohrom neskončil, v 51. minutě Ovčačík přiháčkoval jednoho unikajících Třebíčských a hosté opět byli nuceni hrát oslabení. V ní se puk vyslaný Žiškovou holí odrazil od Kopřivových chráničů a následně skončil za brankovou čárou – 3:1. Kdo by čekal, že to Medvědi v té chvíli vzdají a z kousajících grizzly se stanou neškodné koaly, šeredně by se přepočítal. Hosté se rvali dál, Třebíč měla chvílemi veliké štěstí, že nadále držela dvoubrankový náskok. Šanci Berounští dostali v 56. minutě, kdy domácí po vyloučení Kubiše šli do čtyřech. Přesilovka Středočechů však ke kýženému gólu nevedla, stejně jako Klimentova střela, kterou Luňák zlikvidoval pardálím skokem. Hosté se tak museli smířit s porážkou, domácí si naopak vychutnali ovace slavících diváků.

TREBER

Petr Novák (asistent trenéra HC Beroun): "Jeli jsme do Třebíče s tím, že nás čeká těžký zápas. Všichni víme, že Třebíč hrála o víc než my. Bývali bychom rádi odtud odvezli bod, který by nám možná zajišťoval čtvrté místo v tabulce a výhodu domácího prostředí pro play-off. Nakonec jsme to ale nedokázali, měli jsme k tomu dvanáct minut. Vítězí ten, kdo má větší vůli a Třebíč ji dneska větší měla. Dosáhla tak toho, co potřebovala. Udržela se a já jí to přeju. My se musíme dát do pátku do kupy, připravit se na play-off."

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "Pro nás utkání bylo naprosto jiné než pro soupeře. Ten měl ještě možnost hrát o umístění, my jsme ale hráli o to, čeho jsme se celou sezónu obávali – abychom nespadli do baráže, která je velmi ošidná a velmi obtížná. My jsme prostě museli. Z toho důvodu byl náš výkon zezačátku dost křečovitý, kostrbatý a nervózní. Naše úsilí ale díky bohu narůstalo a po vyrovnávací brance se k nám přiklonilo i štěstí."