TRE - HAV 1:2 - Třebíčští vstřelili jen jeden gól, vypjatý závěr k vyrovnání nevedl

T ř e b í č - V pátém kole zajížděl na třebíčský led tým Havířova, který od začátku utkání nasadil tvrdý styl hokeje. Třebíčští se tím zdáli zaskočeni, vodou na mlýn hostů pak byly dvě branky do domácí sítě po rychlých akcích hostů. Bílé hvězdy nedokázaly využít ani ty největší šance, brankář Havířova měl situaci ulehčenou často volným prostorem před brankovištěm. V největší šanci prvních dvou třetin trefil třebíčský hráč z bezprostřední blízkosti Lacovu lapačku. Ve třetí třetině domácí snížili a hnali se za vyrovnáním, hosté ale ještě víc přitvrdili, domácí se jim i v této činnosti snažili vyrovnat a výsledkem byl velmi vyhrocený závěr utkání, kdy došlo k několika nechutným a nehokejovým zákrokům. Bylo zajímavé sledovat, kam až jsou někteří hráči ochotni zajít kvůli vítězství ve sportovním utkání. Bohužel k tomu výrazně přispěl hlavní rozhodčí Jílek, který od začátku zápas "pustil" a pak už nedokázal nával faulů a emocí zastavit. Důkazem, že se mu utkání nepovedlo, byla kritická slova z úst obou trenérů a několik zraněných hráčů. "Můžeme jezdit na semináře o tom, jak se bude liga pískat, ale realita je pak zcela jiná," řekl po zápase třebíčský asistent Jaroslav Barvíř.

5.kolo, sobota 17.9.2016
1:20:0, 0:2, 1:0
HAV HAV
Branky a nahrávky: 45. Vondráček (Zdráhal, T. Havránek) – 28. Sztefek (Dvořáček, Haas), 34. D. Seman (Pechanec, Štumpf). Rozhodčí: Jílek – Krátký, Doležal. Vyloučení: 4:9, navíc Hlinka a Maruna (oba Havířov) 10 minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1460. Střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
SK Horácká Slavia Třebíč: D. Svoboda – Lojek, Zdráhal, Niko, Bartejs, Schejbal, Čejka, Přibyl – R. Zohorna, Dolníček, Erat – T. Vondráček, Milfait, Kusko – Psota, T. Havránek, Jan Wasserbauer – Paták, Juráň, Huňa.
AZ RESIDOMO Havířov: M. Laco – Lenďák, Krisl, D. Seman, Bahounek, Korím, Nesvadba, Dudek – Dvořáček, Haas, Sztefek – Kotala, Bednář, Hlinka – Štumpf, Pechanec, Maruna – Gřeš, D. Matula, V. Meidl.

Třebíčský stadion netrpělivě vyhlížel v pořadí už třetí domácí utkání. Tentokráte do Třebíče zavítal tým z Moravskoslezského kraje, konkrétně havířovský AZ. AZ je znám především kreativitou svých fanoušků, kteří vymýšlejí různé chorály a slogany na podporu svého celku. Výhodu domácího publika však dnes měli hráči s bílou hvězdou na hrudi. Oba týmy na sebe narazily vůbec poprvé v sezóně a pár bodů navíc by ani jedno ze zmíněných mužstev určitě neodmítlo. Dal se tedy čekat kvalitní výkon z obou stran. Je to sice teprve páté kolo ligy, ale vždy je lepší nasbírat si o pár bodů více na začátku soutěže, než je pak honit na poslední chvíli a bát se o účast v první šestce nebo případně v předkole.

V úvodu první třetiny byli aktivnější hosté, kteří si před brankářem Svobodou vytvářeli pohledné akce. Třebíčští hokejisté se marně snažili probourat havířovskou obranu a dostat se za modrou čáru do útočného pásma. Z poněkud pasivního stylu hry Třebíče pramenila první přesilová hra, kterou dostal k dispozici havířovský AZ. V oslabení se do úniku dostal Tomáš Vondráček. Na zakončení ale neměl dost času. I přesto však dokázal nebezpečně vypálit na Laca. Přesilovku si zahrály také domácí Bílé hvězdy. I přes střeleckou aktivitu však kotouč neskončil v hostující síti. Většinu střel totiž zlikvidovala obrana a se zbytkem si poradil maskovaný muž v brance Havířova. Po vypršení trestu měli třebíčští obrovskou šanci vstřelit úvodní branku utkání. Tuto šanci se však domácím nepovedlo přetavit v gól. Další příležitost ke skórování měl Paták. Jeho střela ovšem skončila v ochranné síti po teči jednoho z hostů. Havířov se snažil odpovědět na třebíčské šance, ale střela Krisla skončila jen na plexiskle. Domácí měli poněkud rozháraný start, ale rychle se dostali do zápasu. Tlak Třebíče stoupal jako rtuť v teploměru při letním parnu a Laco měl co dělat, aby si udržel neprůstřelnost. Na konci třetiny přišla ještě jedna přesilovka pro domácí. Laco se svými obránci však odolal a do druhé třetiny se šlo za nerozhodného stavu.

Ve druhé třetině došlo hned po dvou minutách k tvrdému souboji u mantinelu, po kterém se Jan Wasserbauer těžko zvedal z ledu. Bílé hvězdy navázaly na hru z první části základní hrací doby a vytvářely si velice slibné akce. Hosté však nezůstali pozadu. Haas pálil dokonce dvakrát. Ani jedna ze zmíněných střel však neskončila za zády brankáře Svobody. Po dalším souboji u mantinelu se dlouho nezvedal Radim Zohorna, který byl nakonec za pomoci svých spoluhráčů odveden na střídačku. Do úniku se po chvíli dostali domácí. Dvořáček vybídl přihrávkou ke skórování Michala Sztefka, který poslal kotouč za přesouvajícího se Svobodu. Za vyrovnáním se hnal Jan Milfait, který ovšem poslal kotouč do Lacova ramene a následně se dopustil útočného faulu. Domácí se nadále snažili srovnat utkání. Nikovo objetí brány však bylo neúspěšné. Po chvíli to s Třebíčí vypadalo velice špatně. Daniel Seman dostal parádně načasovanou přihrávku od Pechance a golfovou ranou prostřelil vše co mu stálo v cestě. Střelecká smůla provázela domácí i nadále a Havířov si tak z druhé části základní hrací doby odnesl dvoubrankový náskok.

Do první šance třetí třetiny se propracoval Paták. Při svém průniku byl však zahákován a Třebíč si tak zahrála další přesilovku. Ke snížení Třebíči nepomohla ani dělovka Lojka od modré čáry. Nakonec se domácím přeci jen podařilo vsítit branku. Po přihrávce od Havránka se trefil Tomáš Vondráček. Třebíč tak konečně dala kontaktní branku a mohla pomýšlet na vyrovnání celého zápasu. Havířov ovšem zahrozil rychlou střelou po buly, kterou Svoboda schoval do své rukavice. Třebíčští byli čím dál tím víc nebezpečnější a vyvíjeli tlak na soupeře. Vše vyvrcholilo vyloučením jednoho z hráčů Havířova. Početní výhoda však zůstala nevyužita a domácí tak na svého soupeře stále ztráceli jednu branku. Poté následovala z třebíčské strany velká porce nepřesností. Ani závěrečná hra v šesti nepřinesla vyrovnání a havířovský AZ si domů odváží tři body. Na závěr utkání se ještě strhla šarvátka mezi Kuskem a Krislem, ale na skóre zápasu už nic nezměnila.

Tiskovka po utkání Třebíč - Havířov 1:2

Jaroslav Barvíř - SK Horácká Slavia Třebíč: Mně se to hodnotí těžko, protože jsme se chystali na něco jiného a soupeř od první třetiny po nás šel. My jsme se část první třetiny srovnávali. Byly tam od nás lepší i horší fáze. My jsme to samozřejmě chtěli zlepšit, ale v té druhé třetině bylo hodně nepřesností na naší straně. Soupeř dal z brejků branky a my jsme se ve třetí třetině snažili dát kontaktní gól rychle, a to se nám nakonec podařilo. Může nás mrzet nevyužívání přesilových her. My ty přesilovky nemáme moc dobré. Chybí nám tam myšlenka a moment překvapení. A dneska každou střelu hostující brankář viděl a takhle nemůžeme být úspěšní. My se podíváme na video a vše vyhodnotíme. Radim Zohorna pojede na vyšetření. Bližší informace nemáme, ale asi bude mít problém s kolenem. Výkon rozhodčího hodnotit nechci, jen říkám, že jezdíme na semináře o tom, jak se bude pískat, a realita je pak úplně jiná. Souhlasím s kolegou.

Martin Janeček - AZ Havířov: My jsme věděli, že Třebíč chytla začátek ligy a byli jsme hodně koncentrovaní a chtěli jsme hrát jednoduchou hru. To se nám dařilo. Z dvou brejků jsme dali obě dvě branky a jsme strašně šťastní za tři body, které jsme si vybojovali. Nebyli jsme spokojeni s počtem vyloučení, protože obě dvě mužstva cítí určitou křivdu, ale myslím si, že emoce k hokeji patří a ten zápas v tomto byl krásný. To, že jsme se soupeřem trošku hádali, to byly opravdu jen hráčské emoce. A škoda, že ty emoce vznikly z třetí strany. K tomu radši více nebudu říkat, protože jsem hodně zklamaný.