Chyběla jim naše česká chytrost, všiml si Filip Luňák

T ř e b í č - Ještě tři přípravná utkání čekají hokejisty Horácké Slavie, než vypuknou nemilosrdné boje o první mistrovské body. Avšak přípravné utkání, které mělo k ostrým soutěžním kláním hodně blízko a které bylo zároveň posledním na domácím ledě, odehráli hokejisté Horácké Slavie s atraktivním soupeřem ze Švédska, Växjö Lakers. Dvěma góly se v utkání blýskl Petr Zahradník (na snímku) a v brance čaroval oblíbenec třebíčských diváků Filip Luňák. Oba hráče jsme po utkání vyzpovídali.
39 fotografií ze zápasu najdete ve FOTOGALERII.

Utkání přineslo divácky atraktivní podívanou plnou osobních soubojů a tvrdých střel. V těchto činnostech se činili hlavně hosté, domácí zas předváděli hru založenou na tradiční české chytrosti, která nakonec slavila úspěch v podobě vítězství 4:1.

Petr Zahradník

Petr Zahradník právě vstřelil druhý gól

To, co se na ledě dělo v první třetině, lze nazvat hledáním způsobu, „jak na medvěda“. Oba celky se poznávaly, zkoušely, co bude na soupeře platit, a poznávaly jeho hru. Branky začaly padat až od druhé dvacetiminutovky a byl to urostlý Petr Zahradník, jenž dvěma góly ze 24. a 46. minuty, po přihrávkách Zdeňka Kubici, dal svému týmu uklidňující vedení 2:0.
“Soupeře jsme absolutně neznali. Věděli jsme jen to, že dne před dnešním zápasem prohrál 3:1 v Kadani. Říkali jsme si, že Švédové jsou velmi dobří bruslaři a hrají tvrdě do těla, takže s tím jsme počítali. Myslím, že první půlku zápasu byli hosté lepší, akorát neproměnili šance a my pak ano. Výborně dneska zachytal Filip Luňák.

Čtyřiadvacetiletý forvard v utkání dvakrát skóroval a nebyl daleko od hattricku, který mu však v samostatném nájezdu ve třiapadesáté minutě překazila rychlá lapačka brankáře hostí Karjalainena.
“Při tom prvním gólu jsem si sjel od modré čáry, ani nevím, jestli to byl či nebyl ofsajd, vyjel jsem před bránu, naznačil jsem kličku, ale vystřelil jsem nahoru nad lapačku. Ta druhá branka padla po buly, kdy Zdeněk Kubica vystřelil a na mě už zbylo jen puk dorazit.“

Po konci šedesáté minuty si oba celky vyzkoušeli samostatné nájezdy. Jedním z domácích hráčů, kteří k nim byli nominováni, byl i Petr Zahradník.
“Kluci mě hecovali, ať jdu a dám ten hattrick, ale to bych pak musel zaplatit blíže neurčenou částku do klubové pokladny,“ smál se vytáhlý forvard, jemuž se tentokrát, na rozdíl od utkání s maďarským Dunaújvárosem, klička ve stylu Forsberg nepovedla.

Filip Luňák

Filip Luňák likviduje další akci Švédů

Bezchybný výkon v brance a bezmála padesát zásahů, to je vizitka Filipa Luňáka, který byl jednou z nejvýraznějších postav zápasu.
Na zápas jsem se hodně těšil. Věděl jsem, že přijedou vynikající bruslaři a technici, což se potvrdilo. Hráli výborný hokej, ale v jejich hře mi chyběla ta pověstná česká chytrost a šikovnost, kterou u nás předvádí třeba Marcel Hrbáček, David Dolníček a další kluci. Otočit se s pukem na fleku, poslat spoluhráči krásnou přihrávku třeba žabičkou, to jim chybělo. Měli ale zase vynikající bruslení a střelbu, takže klobouk dolů před takovým soupeřem.“

Švédské mužstvo se s pukem příliš, jak se říká, nemazalo, o čemž svědčí i statistika střel. Växjö totiž domácí tým vysoko přestřílelo a na mága v domácí svatyni šlo přesně 47 střel, z nichž jen jediná, po opakované dorážce, skončila za jeho zády.
“Byl jsem celý zápas v permanenci, sice tam od Švédů nebyly nějaké geniální myšlenky, ale spíš přímočaré akce, což mě osobně vyhovuje.“

Pro brankáře je možnost srovnání českých a švédských ligových střelců spíše výjimečná, ale o to užitečnější. Šikovný brankář si všiml určitých rozdílů v provádění akcí.
“Přišlo mi, že měli mnohem přirozenější pohyb s pukem a výborné střely. V tom byl asi ten zásadní rozdíl. Ta česká chytrost tam ale chyběla, jinak by asi dávali mnohem víc gólů,“ myslí si Filip Luňák.