Menu +

Doba a potřeba rekonstrukce zimního stadionu se velmi rychle blíží, říká Martin Svoboda

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Třebíčský zimní stadion se začal stavět v roce 1956, otevřen byl v roce 1959. V roce 1973 byl již připraven plán na zastřešení a v letech 1974-1976 proběhla rekonstrukce, při níž byla opravena východní a západní tribuna a byly vystavěny ochozy pro lepší výhled na ledovou plochu. Samotné zastřešení bylo dokončeno na podzim roku 1980. Od té doby jsou díky pochopení majitele stadionu, kterým je město Třebíč, na stadionu prováděny jen dílčí a nevyhnutné úpravy nutné pro provoz stadionu, což je na stavu haly znát. Požadavky současné doby jsou již přece jen jinde. Nejnavštěvovanější a nejpopulárnější sport v Třebíči, i samotní sportovci a veřejnost, by si už generální opravu stadionu více něž zasloužili. S každou sezónou se objevují nové a nové závady, které vyžadují další finanční prostředky. Generální rekonstrukce haly se jeví jako čím dál tím nezbytnější řešení.
Sdílejte článek
 

V Třebíči se staví nová, nebo rekonstruují postupně různá sportoviště, je už zimní stadion také na řadě?

Martin Svoboda pracuje dlouhé roky ve výkonné radě Horácké Slavie a v neposlední řadě se zapojuje do dění v klubu také jako trenér mládeže HST.

Ta otázka se takto položená nedá jednoznačně odpovědět. Každopádně poslední dva roky se vedení HST snaží rozhýbat soukolí kroků, které by vedly k rekonstrukci a modernizaci zimního stadionu. K dnešnímu dni se nám ve spolupráci s Městem Třebíč podařilo zajistit studii a letošní podzim by měla být hotova projektová dokumentace pro územní řízení. Pak nastane doba pro zajištění finančních prostředků na tyto rekonstrukce.

Jaké jsou největší problémy a slabiny současného zimního stadionu?

Je potřeba rozlišovat samotnou budovu ZS a další nutné věci k provozu ZS. Každopádně každoročně HST a Město Třebíč provádí práce, tak aby byl ZS připraven na svůj provoz. Ale je nutno konstatovat, že doba rekonstrukce budovy ZS se blíží velmi rychle. Možná si fanoušci všimli, že v září proběhla provizorní oprava osvětlení. Samostatnou kapitolou jsou další věci nutné pro provoz. V minulé sezóně se nám podařilo vyřešit a zprovoznit novou multimediální kostku, která nahradila cca 30 let starou a už přesluhující časomíru. Pro letošní sezónu je prioritou rolba, která taktéž již překročila hranici své životnosti. Tady vedení HST opět musí zajistit financování mimo svůj rozpočet, jelikož ufinancování rolby je nad možnosti provozního rozpočtu klubu.

Jsou na stadionu věci, které potřebují nutnou nevyhnutelnou opravu, nebo rekonstrukci už nyní?

Takovýchto nutných oprav se vždy objeví celá řada a jsou vždy řešeny z provozního rozpočtu HST, nebo je provádí Město Třebíč, jako majitel ZS. Ale největším problémem, který nelze bez rozsáhlé rekonstrukce řešit, je nedostatečné zázemí stadionu, které se projevuje zejména v nedostatku kabin pro hráče a hlavně v nedostatečném zázemí pro děti a mládež.

Co by mělo být hlavním cílem generální opravy (rekonstrukce) stadionu.

Rekonstrukce se bude týkat hlavně čtyř oblastí. První je nedostatečná kapacita i kvalita kabin pro hráče i trenéry, a to včetně zázemí. Druhá oblast se týká zlepšení provozního zázemí pro ostatní personál ZS. Třetí oblast souvisí s lepším servisem pro diváky, a to vybudováním a přesunutím kabin pro veřejnost a především vybudováním nové restaurace s výhledem na ledovou plochu. Čtvrtá oblast je snad ze všech nejdůležitější a týká se centra pro žákovské kategorie, která by měla vzniknout na místě současného tzv. bunkru pod západní tribunou.

Co diváci, zlepší se i pro ně komfort sledování zápasů v hale stadionu?

Nečekejte od rekonstrukce úplnou proměnu ZS, celá rekonstrukce je řešena velmi citlivě i s ohledem na finanční reálnost takového záměru. Taktéž je potřeba si uvědomit, že ne vše lze zrealizovat, a to z důvodu různých předpisů a směrnic. Každopádně lze říci, že současných tribun se tato rekonstrukce nedotkne, hlavní změnou by měl být vznik restaurace s výhledem na ledovou plochu a oprava a dobudování nových sociálních zařízení.

Problémem jsou, jak už jste zmínil, i nevyhovující šatny a prostory pro mládež v takzvaném bunkru pod západní tribunou, dojde i zde ke zlepšení stavu?

Souhlasím a podotýkám, že tato část je hanbou celého města. Místa, kde se zdržují naši nejmenší, jsou naprosto nevyhovující a vždy, když vidím úplně nová třebíčská sportoviště, často zející prázdnotou, tak se mi chce brečet. Tady jde rozum stranou! A to se musí změnit, takže bunkr by měl být kompletně zbourán a na jeho místě by mělo vyrůst moderní zázemí pro děti a mládež vč. odpočinkové a studijní místnosti.

Z jakých prostředků by rekonstrukce měla být financována, lze na opravy využít evropské dotační peníze?

Otázka financí ještě není na pořadu dne. Ten však přijde velice brzy, počítejme v závěru letošního roku. Je naprosto jasné, že HST tuto rekonstrukci nezvládne ufinancovat ze svého rozpočtu, proto se budou hledat finanční zdroje. A to jak u Evropské unie, tak u našeho státu, či soukromých subjektů a samozřejmě spoléháme i na Město Třebíč, jakožto majitele ZS.

V jakém stadiu je příprava rekonstrukce?

Jak bylo řečeno, máme za sebou studii, v závěrečné fázi je územní projektová dokumentace. Po jejím dokončení se rozběhne shánění financí. Po získání jejich příslibů bude následovat projekt pro stavební povolení i prováděcí projekt, výběrové řízení pro dodavatele stavby a pak následná rekonstrukce.

V jakém časovém horizontu by měla rekonstrukce proběhnout?

V této fázi nelze slibovat jakýkoliv termín. Musím říci, že jsme spokojeni s tím, co se nám doposud podařilo a když bude letos na podzim hotova územní projektová dokumentace, tak se přesně držíme našeho interního časového harmonogramu. Každopádně je to běh na dlouhou trať, dílčí cíle plnění jsou v horizontu několika let.

Je něco, co byste rádi na stadionu měli, ale například kvůli jeho poloze se to nedá realizovat?

Už při zpracovávané studii byl potvrzen fakt, že veškerá rekonstrukce v podstatě nemůže být vedena v oblasti rozšiřování ZS, a to v jakémkoliv směru. Proto i požadavky, které se zapracovávaly, braly na toto zřetel. Cílem nejsou vzdušné zámky, ale zachování našeho ZS pro další generace a jeho nezbytná úprava pro práci s dětmi a mládeží.

Podobné články

Aktuální zprávy

Zažij ten nejlepší hokej na turnaji – vstupenky na finálový víkend MS jsou stále k dispozici

23.04.2024
Aktuální zprávy

Neopakovatelná nabídka, měj doma kousek stadionu i ty

23.04.2024
Aktuální zprávy

Jak postupuje rekonstrukce? Připravujeme prodej upomínkových předmětů s částí hrací plochy i stadionu

21.04.2024