Dorost: TRE - ZNO 2:5 - Dvojitá radost pro soupeře

Mládežnický hokej
Klíčovému utkání dorostenců Horácké Slávie Třebíč s lídrem tabulky Znojmem přihlížela velmi solidní návštěva asi 500 diváků. Své hráče přišlo povzbudit mnoho domácích fanoušků, ale nezanedbatelná byla i účast znojemských fans a to zejména proto, neboť soupeř měl možnost už v tomto utkání rozhodnout o postupu do dorostenecké extraligy. Úkolem domácích bylo, aby jim tuto cestu co nejvíce zkomplikovali. Diváci měli možnost shlédnout z obou stran bojovné utkání, ve kterém byl nakonec přece jen úspěšnější soupeř.

Dorostenci Horácké Slavie Třebíč bojovali na dálku se Znojmem o postup do dorostenecké extraligy. Situaci v tabulce zkomplikoval poslední zápas, když hokejisté Horácké Slavie minulý víkend nedohráli zápas v Uničově, kde po druhé třetině vedli 3:2, ale porucha rolby utkání předčasně ukončila. Podle nejčerstvějších informací bylo rozhodnuto, že toto utkání bude odehráno znovu. Tento nedohraný zápas vyústil v tabulce v pětibodový odstup HS za vedoucím Znojmem.
A jaké byly postupové naděje HS Třebíč na úkor soupeře ze Znojma? Třebíčští by museli v tomto vzájemném duelu soupeře porazit. Rovněž tak by bylo nutné vítězství při opakovaném utkání v Uničově a také v posledním utkání v Kroměříži. Navíc by Třebíčští museli spoléhat, že Znojmo neuspěje ve svém posledním utkání na domácím ledě proti Novému Jičínu. Znojmo naproti tomu mělo svůj postupový úkol nepoměrně jednodušší. Stačilo mu uhrát jediný bod v utkání s Třebíčí popř. ve svém posledním utkání doma s Novým Jičínem.

Vzájemná utkání obou dnešních rivalů v letošní sezóně byla vyrovnaná. Horácká Slavia v posledním duelu dokázala na domácím ledě zvítězit 4:2, Znojmo jednou doma plně bodovalo 9:6 a jednou se na znojemském ledě rozešli oba soupeři s nerozhodným výsledkem 4:4.

Na pomoc třebíčským barvám byl propůjčen třebíčský rodák, v současnosti hráč pardubického extraligového dorosteneckého základu - Pavel Ludvík, dále tým posílili hráči Kraučuk, Jelínek, Čermák, Bradáč (všichni z Havlíčkova Brodu) a Michal Kaňkovský z Jihlavy.

43. kolo Třebíč - Znojmo 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
Branky: 16. Laš (Papoušek), 37. Čermák (Ludvík) - 3. Kutálek (Sklenář J.), 12. Sklenář J., 25. Veselý (Bačák), 39. Kutálek, 52. Fetterle (Murray)
Poměr střel na bránu: (8:18, 9:8, 2:13)
Vyloučení 7:8
Nejproduktivnější hráči kanadského bodování: Znojmo - Kutálek (2+0), Sklenář J.(1+1)
Nejvylučovanější hráči: Murray (ZNJ - 2 + 5 + 20 min)
Sestava domácích: Míča, Zháňal - Bradáč, Jedlička - Pálka, Mauritz - Dvořák, Vlašín - Kaňkovský, Čermák, Kraučuk - Papoušek, Fiala, Laš - Burian J., Ludvík, Kohút - Burian V., Novosad
Sestava hostí: Adamec, Lang - Marša, Roček, Pitour, Lichý, Kutálek, Sklenář M., Sklenář J., Murray, Bačák, Ludvík, Moťka, Kello, Tomáš, Krajíček, Fetterle, Veselý

Třebíčští odehráli před velmi dobrou diváckou kulisou solidní utkání, když zejména ve druhé třetině svého soupeře přehrávali. Znojemští Orli však potvrdili své postavení v tabulce a kompaktním výkonem si udržovali svoje brzké vedení až do samotného závěru.

1.třetina
Hosté se vedení ujali už ve 3. minutě, když znojemský Sklenář J. nahazoval puk před třebíčskou bránu. Třebíčský brankář Míča čekal kličku, Kutálek však puk jen lehce, víceméně nechtěně, tečoval a puk zajel za záda překvapeného Míči. V 6. minutě se do velmi dobrých příležitostí dostali opět Kutálek a Sklenář J., ale tentokrát měl třebíčský gólman více štěstí. V 9. minutě vypálil Sklenář M., puk byl tečovaný a Míča měl opět velké starosti. Na začátku 10. minuty se do nájezdu dostali Murray a Veselý, ale naštěstí Murray puk nezpracoval a nezakončil. Teprve v druhé části 1. třetiny se osmělili domácí a Kohút se snažil prosadit se v chumlu před znojemským brankářem Adamcem. Ve 12. minutě zvýšil na 2:0 ve prospěch hostů Sklenář J., když se za bránou zmocnil puku a zasunul ho mezi betony třebíčského Míči. Prvního úspěchu ze slibně zakončené šance se mohli těšit domácí v 16. minutě. To Libor Papoušek dlouhou přihrávkou ideálně vysunul Marka Laše, ten ujel obráncům a elegantním blafákem vyškolil brankáře Adamce - 1:2. V 17. minutě se z levé strany řítil znojemský Sklenář M., ale třebíčský obránce dobře odvedl svou práci a nepustil útočníka hostí k zakončení. První třetina se dohrála bez vyloučení jakéhokoliv hráče. V úvodní části byli jednoznačně lepší hosté. Technickým hokejem - zejména díky útoku Sklenář J., Kutálek, Sklenář M. - rozebírala obranu Horácké Slavie.

2.třetina
Třebíčští vstoupili do druhé třetiny aktivněji. Ve 22. minutě se v dobré střelecké pozici objevil tř. Jedlička, ale jeho střela skončila na vyrážečce brankáře Adamce. Ve třetí minutě roztočila třebíčská přesilovková formace svůj kolotoč a střely Bradáče a Jelínka se snažil do branky zn. gólmana dopravit Ludvík. V přesilové hře Znojma zvýšil v 25. minutě na 3:1 pro soupeře Veselý, po asistenci Bačáka. Ve 31. minutě tvrdě vystřelil domácí Bradáč, ale Adamec jeho pokus kryl. Velkou příležitost spálil znojemský Ludvík, když zblízka pouze nastřelil brankáře Míču. Do nadějného nájezdu se v 37. minutě dostával hráč v třebíčských barvách - Laš, nájezd neproměnil, ale vykoledoval si vyloučení znojemského obránce. V nabídnuté přesilovce dvakrát zkoušel štěstí kapitán Libor Papoušek, ale skórovat se podařilo až Čermákovi, kterého v nádherné akci ideálně uvolnil tř. Ludvík, takže mohl neatakován svou akci zakončit a krásnou kličkou po ledě oklamat brankáře Adamce. Tento okamžik, kdy se domácí dostali soupeři na rozdíl jednoho gólu, vlil celému týmu čerstvou krev do žil a na kluzišti se Znojemským vyrovnal, ba je v nasazení překonával. Radost však Třebíčským zkazil rozhodčí, který sporným výrokem nařídil trestné střílení ve prospěch hostujícího celku. K puku se postavil agilní Kutálek, puk z jeho hole skončil v náručí třebíčského gólmana, ale než si rozhodčí vzpomněl, že má zapískat, Míča se ze svého postavení začal zvedat a puk mu nešťastně vypadl a zamířil za brankovou čáru. Rozhodčí gól uznal. Třebíč ve druhé části přitlačila soupeře do defenzívy, ale v závěru její snahu zmrazil rozhodčí, kteří nařídil přísný trestný nájezd, ze kterého soupeř zvýšil na 2:4.

3.třetina
Ve 45. minutě se sám před třebíčským gólmanem ocitl Sklenář M., ale minul bránu. Znojmo pokračovalo ve větší aktivitě a v šancích se postupně ocitli Murray, Ludvík, Veselý - Míča však byl vždy pozorný. Do nadějné pozice se v 51. minutě dostala útočná třebíčská dvojice Čermák, Ludvík, ale na Adamce si svou kombinací nepřišla. Na 2:5 upravil v 52. minutě prudkou střelou Fetterle, když mu puk naservíroval Murray. 53. minuta se nesla ve znamení krásné akce znojemských Sklenáře J. a Kutálka, kteří si několikrát vyměnili puk, vyšachovali i tř. gólmana, ale v závěru akci překombinovali a nezakončili. V poslední minutě se ještě o nemožné pokoušel domácí Papoušek, když se svým typickým průnikem snažil ohrozit soupeřova brankaře, ale bez úspěchu. Sedm vteřin před závěrečným hvizdem rozhodčího se na ledě schylovalo k potyčce, její aktéři ještě stačili obdržet vysoké tresty, ale to už nemohlo nic změnit na konečném stavu 2:5 a na velké radosti Znojemských, kteří na ledě započali svoji oslavu postupu do dorostenecké extraligy. Ve třetí třetině nedokázali již Třebíčští nalézt recept na zvrat zápasu, Orli navíc přidali ještě pátý gól a zápas už nepustili.

Na několik otázek jsme se zeptali asistenta hlavního trenéra Romana Mejzlíka - Karla Vejmelky:
Jak by jste zhodnotil dnešní zápas?
Utkání jsme nezačali příliš šťastně. Z prvních dvou laciných střel na branku jsme dostali dva góly. Do zápasu jsem se dostali brankou na 2:1, nicméně poté soupeř odskočil opět na rozdíl dvou gólů. My jsem sice šance měli, ale já se domnívám, že dnešní utkání rozhodli jednak brankáři a jednak ho svými výroky ovlivnil také rozhodčí, který odpískal, pro mě nepochopitelné, trestné střílení. To trestné střílení nemělo, podle mého názoru být, protože hráč akci dokončil. Další chybu rozhodčího vidím v tom, že při trestném střílení zapískal a teprve potom puk přešel brankovou čáru a on tento gól uznal. To jsme dostali gól na 4:2 a ta třetí třetina už se víceméně dohrávala. Hosté ze Znojma dobře bránili, hlídali si střední pásmo a netlačili se zbytečně do útoku. Mně nezbývá než soupeři pogratulovat a popřát mu hodně štěstí ve vyšší soutěži.
Které byly rozhodující momenty zápasu?
Jedním z rozhodujících momentů bylo dvojité pochybení rozhodčího, který nařídil to zmíněné trestné střílení, před jehož uskutečněním jsme začali dostávat soupeře pod tlak a které nás opět zbrzdilo. Značnou míru na dnešním výsledku mají gólmani a dneska měl soupeř, bohužel, lepšího gólmana. My jsem dostali čtyři docela laciné góly.
Jaká bude motivace do posledního utkání?
Motivaci najdeme. Není sice o co hrát, s jistotou skončíme v tabulce na druhém místě, Znojmo už přeskočit nemůžeme, ale máme do posledního utkání dohodnuté posily, takže pocestujeme kompletní a chceme se se sezónou rozloučit se ctí.
Jaké budou po této úspěšné sezóně plány do té následující?
Na to je ještě příliš brzy. Hodnocení sezóny uděláme až po skončení posledního zápasu.

Sezona mládeže: Junioři po boji neprorazili, dorost obstál