Dorostenci zvítězili v dobře obsazeném vánočním memoriálu

V Třebíči se ve dnech 27.-28. prosince odehrál už čtyřiadvacátý ročník dorosteneckého Memoriálu MUDr. Ivo Procházky. Turnaje se zúčastnilo pět celků, kromě Třebíče ještě Jihlava, Jindřichův Hradec a také extraligové celky Českých Budějovic a Pardubic. Domácí hráči předvedli výborný výkon, jediný bod ztratili jen s nakonec poslední Jihlavou, naopak získali skalp obou extraligových mužstev. Nádherná dramatická bitva byla k vidění v posledním zápase Třebíče s Budějovicemi. Hattrickem se blýskl domácí Marek Laš a vítězný gól na 5:4 vstřelil pouhých 14 vteřin před koncem zápasu Petr Franěk.

TŘEBÍČ - Jihlava 2:2 (0:1,2:1,0:0)
Branky: J.Burian, L.Papoušek
V prvním utkání turnaje se setkali již tradiční soupeři, vyrovnaný a bojovný výkon na obou stranách přinesl každému bod do turnajové tabulky, že to bude poslední ztracený bod domácích a naopak poslední bod získaný pro Jihlavu by nikdo netipoval.

J.Hradec - Č.Budějovice 2:12 (1:3,0:6,1:3)
Extraligový tým z Č.Budějovic nenechal nikoho na pochybách, že to myslí s obhajobou loňského prvenství vážně.

Pardubice - Jihlava 8:2 (1:1,4:1,3:0)
Další extraligový celek na turnaji, který trénuje mistr světa (Jiří Šejba), potvrdil roli favorita a jasně zvítězil.

TŘEBÍČ - J.Hradec 6:1 (2:0,3:0,1:1)
Branky: J.Burian 2, V.Noha, Pe.Franěk, K.Drdlíček, L.Bartůněk
Domácí hráli kvalitní hokej, dobře plnili pokyny trenérů R.Mejzlíka a K.Vejmelky, kteří vyzkoušeli a do sestavy zapracovali další hráče z deváté třídy, kteří za dorost ještě nehráli. První hrací den turnaje se tak do hry zapojilo celkem osm deváťáků.

Č.Budějovice - Pardubice 4:5 (3:2,1:2,0:1)
Poslední utkání prvního dne turnaje slibovalo hokejovou lahůdku, která v této kategorii není v Třebíči často k vidění. I přes pokročilou večerní hodinu tento duel diváky přilákal a ti jistě nelitovali, že přišli. Byl to pohledný hokej plný osobních soubojů a zvratů ve vývoji zápasu, který pro sebe v poslední třetině rozhodly šťastnější Pardubice.

J.Hradec - Pardubice 2:6 (0:1,2:2,0:3)
V prvním utkání druhého dne se favorizované Pardubice se svým soupeřem trápili do 36.min., kdy obdrželi druhý gól a nečekaně prohrávali. Lodivod Šejba okamžitě sáhl ke korekcím v sestavě, do konce třetiny Pardubice skóre otočili a tři góly ještě přidali v poslední části. Po vítězství se radovali a předčasně oslavovali - na jejich kontě byl v té chvíli plný bodový zisk.

Č.Budějovice - Jihlava 10:1 (3:1,4:0,3:0)
Jihočeši předvedli kvalitní výkon a jejich hra byla dobrou přípravou na poslední utkání s Třebíčí.

TŘEBÍČ - Pardubice 3:2 (1:0,2:2,0:0)
Teprve utkání s extraligovými celky mělo důkladně prověřit sílu domácích dorostenců, kteří ve druhý hrací den nastoupili ve své tradiční sestavě, bez mladších hráčů. Utkání začalo opatrně a čekalo se na chybu soupeře, první udělali hosté a domácí se ujali vedení nádhernou brankou kterou vsítil J.Bula. Pardubice ve 24.min. vyrovnali, ale hráče HS to vyburcovalo ještě k lepšímu výkonu a ve 34. a 36.min dvakrát skóroval aktivně hrající L.Papoušek. Hosté ve 39.min sice snížili na rozdíl jednoho gólu, ale protože v poslední části již žádný nepadl, vidělo asi 300 diváků zasloužené vítězství domácího celku a vývoj v turnaji nabral na dramatičnosti.

Jihlava - J.Hradec 3:6 (1:2,2:1,0:3)
V boji o 4.místo v turnaji byli úspěšnější hráči J.Hradce a na Jihlavu zůstalo 5.místo.

TŘEBÍČ - Č.Budějovice 5:4 (1:2,2:1,2:1)
Poslední utkání v turnaji bylo opravdové finále. Před utkáním se vědělo, že Č.Budějovice již prvenství neobhájí a naopak i remíza stačí SK HS Třebíč k vítězství v turnaji, teprve druhému v historii všech XXIV.ročníků memoriálu (poprvé v r.1993).
Domácí začali zakřiknutě, Jihočeši byli jasně lepším týmem a brankami v 10. a 16.min. vedli, ale větší náskok si nevytvořili. Po druhé brance se domácí přece jen osmělili a odměnou jim byl nádherný gól M.Laše v čase 19:59. Branka do šatny a následná přestávka nalila domácím novou energii, svému soupeři se herně vyrovnali a ani branka ve 23.min na 1:3 je nesrazila na kolena. Naopak M.Laš za 2 min. snížil na 2:3 a opět v poslední minutě třetiny dovršil tentýž střelec zápasu hattrick, bylo to 3:3 a na led letěly čepice trenérů.
Do poslední třetiny nastupovali třebíčští s jasným cílem, udržet nerozhodný stav, který zaručoval celkové vítězství v turnaji. Dlouho se to dařilo, ale v 54.min. se Č.Budějovice opět ujali vedení a pomyslný titul se vzdaloval. Do minuty se při obrovském tlaku podařilo K.Drdlíčkovi ze skrumáže před hostujícím gólmanem prostrčit puk za jeho záda a bylo vyrovnáno 4:4. V té době i diváci, kterých se na finále sešlo okolo 400, pochopili jedinečnou šanci domácích dorostenců a dali o sobě vědět. Odměnou za hlasité povzbuzování jim byla nádherná akce po přihrávce Laše na Papouška, který puk zatáhl do třetiny, objel bránu a naservíroval jej mezi kruhy Pe.Fraňkovi, který z první prostřelil gólmana a v čase 59:46 to bylo 5:4. Obrovská radost vypukla na střídačce domácího týmu i v hledišti. Závěrečné vteřiny se dohrávali z povinnosti a radost z vítězství nám nevzala ani následná hromadná rvačka vyprovokovaná hostujícím celkem, kteří tíhu porážky sportovně neunesli. Mimochodem i tu rvačku hráči SK HS díky P.Konečnému, jak se říká vyhráli na body.

K závěrečnému vyhodnocení se uražený tým Č.Budějovic nedostavil, ale vyhlášení a udělení cen, které předávali paní Procházková a zástupci města Třebíče pánové Mašek a Mastný, bylo důstojné a diváci odměnili za výkony potleskem jak třetí Č.Budějovice, tak i druhé Pardubice a zejména vítěze turnaje SK HS Třebíč.

Nejlepším gólmanem byl vyhlášen Alexander Salák z Č.Budějovic, nejlepším obráncem Jan Kolář z Pardubic a nejlepším útočníkem Libor Papoušek z domácího celku.

Závěrečná tabulka turnaje:

1. Třebíč        4   3  1  0    16:9    7
2. Pardubice     4   3  0  1    21:11   6
3. Č.Budějovice  4   2  0  2    30:13   4
4. J.Hradec      4   1  0  3    11:27   2
5. Jihlava       4   0  1  3     8:26   1

O úspěch v tomto turnaji se postarali výborně chytající gólmani T.Jan, P.Míča , J.Zháňal a hráči V.Konečný, P.Raus, M.Laš, J.Bula, J.Burian, D.Pálka, T.Kaláb, J.Pour, V.Noha, Pe.Franěk, L.Papoušek, K.Drdlíček, L.Bartůněk, V.Burian, O.Kohút, T.Jedlička, P.Vlašín, T.Mauritz, J.Forman, M.Jánský, L.Dostál, L.Popela, L.Nahodil, V.Antoň, M.Kundela, M.Kejda a Z.Svoboda.

Poděkování za podporu při uspořádání XXIV. ročníku "Memoriálu MUDr.Ivo Procházky" patří sponzorům: