Jak si vedla Horácká Slavia v první čtvrtině základní části nové sezóny?

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Nový prvoligový ročník má za sebou první čtvrtinu své základní části. Fanoušci Horácké Slavie byli zvědaví, jak se týmu po změnách v sestavě bude dařit. Výsledky v přípravě totiž vzbuzovaly spíše rozpaky, a tak se s napětím očekávaly výkony v prvních mistrovských zápasech, které vždy napoví, jak na tom mužstvo je. Třebíčští hokejisté vstoupili do sezóny vítězně a i v dalších zápasech předváděli dobré výkony. Díky nim se po čtvrtině základní části usadili v tabulce v elitní osmičce, navíc dokázali sehrát vyrovnané duely proti téměř všem soupeřům.
Co vše tedy přineslo úvodních třináct kol soutěže? Přinášíme stručnou rekapitulaci doposud odehraných zápasů.

První zápas nové sezóny je vždy velmi důležitý, zvláště když se hraje v domácím prostředí. Horácká Slavia úvodní duel proti Olomouci zvládla. V zápase vedla po dvou třetinách již 3:0 a až v závěru dovolila soupeři výsledek korigovat. Důležité bylo i to, že se gólově dokázali prosadit i noví hráči Michal Pšurný a Tomáš Mertl (je po první čtvrtině základní části soutěže dokonce nejlepším střelcem mužstva).

Ve druhém kole zamířili třebíčští na led silného týmu z Ústí nad Labem. Ještě v průběhu závěrečné třetiny drželi nerozhodný stav 2:2 a s ním i naději na bodový zisk. Ve 47. minutě se ovšem prosadil domácí Vítek a všechny body bral nakonec favorit utkání. Třebíčští ale předvedli na severu Čech dobrý výkon a byli blízko bodovému zisku.

V dalším zápase přijela do Třebíče nevyzpytatelná Kadaň. Domácí do poloviny utkání sice hosty přehrávali a dvakrát vedli, hosté ale výsledek dokázali otočit. David Dolníček si gólem vynutil prodloužení, v něm si oba celky vytvořili několik dobrých šancí. Šťastnější nakonec zůstali hosté a získali tak bod navíc za vítězství v prodloužení.

V Hradci Králové Třebíči zápas nevyšel. Po vyrovnané první třetině (1:1) domácí začali potvrzovat, že jejich výborné výkony (zatím jsou největším překvapením celé soutěže) nejsou náhodné a gólově se prosadili hned několikrát. Výkon Horácké Slavie po zápase i trenér Horešovský podrobil kritice. Konečný ukazatel se zastavil na skóre 6:1 pro domácí – což je zatím nejhorší výsledek z odehraných utkání. V mnoha ohledech to však byla pro hráče poučná zkušenost.

Krutou porážku z Hradce Králové domácí dokázali napravit hned v příštím zápase doma a potěšili tak své fanoušky přesvědčivým a zaslouženým vítězstvím v poměru 7:1. Od 2. třetiny bylo na ledě prakticky jen jedno mužstvo a bylo jen otázkou kolik gólů domácí nastřílejí postupem času čím dál více odevzdanému soupeři. Beroun odcestoval z Třebíče s debaklem po matném výkonu.

Také v Havířově pokračovali hokejisté Horácké Slavie v dobrém výkonu z předchozího duelu a za svůj bojovný přístup k zápasu si vysloužili odměnu v podobě vítězného gólu v prodloužení, který vstřelil Petr Zahradník.

Další domácí utkání sehrálo mužstvo proti Prostějovu. Hostům zápas příliš nevyšel a doplatili na hrubé chyby v obraně. Výborný výkon podal opět Tomáš Mertl a vítězství 4:2 bylo pro hosty možná ještě milosrdné. V Třebíči toho totiž příliš nepředvedli, a tak výsledek ani neodpovídal dění na ledě.

Zápasy s Kometou nikdy nepostrádají potřebný náboj ať se hrají v Třebíči nebo v Brně. V hale Rondo byl k vidění bojovný duel, Kometa tlačila a Horácká Slavia zase pozorně bránila. Více než polovinu zápasu se hrálo bez branek a domácí museli o konečné vítězství 2:1 bojovat až do posledních vteřin závěrečné třetiny. Dobrý výkon třebíčských ocenil po zápase i trenér Komety.

Další domácí duel proti Chomutovu, soupeři který sází na ofenzivní herní pojetí. To, že dokáže bez problémů střílet góly i venku potvrdil i v Třebíči. Domácí prohrávali ve 38. minutě už 1:4 a nevypadalo to na bodový zisk. Hráči však zabrali a třemi góly srovnali na 4:4. Ani to ale nakonec nestačilo, když hosté brzy odpověděli svojí pátou a vítěznou brankou.

Třetí porážka o jediný gól v řadě za sebou přišla v Mladé Boleslavi. Proti favoritovi Horácká Slavia opět držela až do poslední třetiny svou šanci na bodový zisk. Domácí kanonýr Nouza byl ovšem proti a gólem na 3:2 v 51. minutě dal výsledku konečnou podobu. Třebíčští v zápase využili dvě přesilovky, ani to nakonec nestačilo k bodovému zisku.

A potom již přišly na řadu dva ostře sledované domácí zápasy, které byly zároveň derby Vysočiny. K prvnímu z nich přijel do Třebíče prvoligový nováček z Havlíčkova Brodu. Hosté potvrdili, že jsou nepříjemným a houževnatým protivníkem a po dvou třetinách vedli 2:1. Třebíčští třemi góly v závěrečném dějství nakonec vydřeli těsnou, ale zaslouženou výhru 4:3 v zápase v němž rozhodčí udělil celkem 23 trestů.

Domácí zápasy proti Jihlavě jsou pro fanoušky těmi nejatraktivnějšími ze všech. Vždy se hrají před bouřlivou diváckou kulisou a i pro hráče obou mužstev zřejmě není v 1. lize prestižnější duel než vzájemný souboj o mistrovské body. Jako tradičně v domácích zápasech s Jihlavou přišel velký tlak v úvodní třetině. Horácká Slavia jej využila ke vstřelení dvou gólů ačkoliv jich mohlo být více, šancí měla dost. V dalším průběhu se ale hosté dostali do hry a postupně přebírali otěže zápasu do svých rukou. Herně vyrovnané derby nakonec vyhrála šťastnější Dukla 3:2.

První čtvrtinu potom uzavřel duel v Ostravě proti domácí Sareze. V něm dokázali třebíčští borci nahradit domácí ztrátu z předchozího duelu a zvítězit 2:0, když úspěšnými střelci byli nestárnoucí Jiří Oliva a v této sezóně ve výborné formě hrající Petr Zahradník. Horácká Slavia si díky třem bodům z Ostravy dokázala upevnit svoji pozici mezi nejlepší osmičkou mužstev v soutěži.

Rekapitulace výsledků v první čtvrtině:

1. kolo - Třebíč – Olomouc 3:2 (1:0, 2:0, 0:2), branky: Šefčík, Pšurný, Mertl

2. kolo - Ústí – Třebíč 3:2 (1:0, 0:1, 2:1), branky: Dolníček, Pšurný

3. kolo - Třebíč – Kadaň 3:4 (1:0, 1:2, 1:1 – 0:1) PP, branky: Zahradník, Látal, Dolníček

4. kolo - Hradec Králové – Třebíč 6:1 (1:1, 3:0, 2:0), branka: Přibyl

5. kolo - Třebíč – Beroun 7:1 (0:1, 4:0, 3:0), branky: 2 Mertl, Látal, Zahradník, Handlovský, Čech, Laš

6. kolo - Havířov – Třebíč 1:2 (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1) PP, branky: Korotvička, Zahradník

7. kolo - Třebíč – Prostějov 4:2 (1:1, 3:1, 0:0), branky: Hrbáček, Oliva, Mertl, Ščerban

8. kolo - Kometa – Třebíč 2:1 (0:0, 1:1, 1:0), branka: Hrbáček

9. kolo - Třebíč – Chomutov 4:5 (0:1, 2:3, 2:1), branky: Ščerban, Oliva, Laš, Látal

10. kolo - Mladá Boleslav – Třebíč 3:2 (1:1, 1:1, 1:0), branky: Handlovský, Mertl

11. kolo - Třebíč – Havlíčkův Brod 4:3 (0:0, 1:2, 3:1), branky: Zahradník, Dolníček, Handlovský, Mertl

12. kolo - Třebíč – Jihlava 2:3 (2:1, 0:1, 0:1), branky: Zahradník, Šefčík

13. kolo - Sareza Ostrava – Třebíč 0:2 (0:0, 0:0, 0:2), branky: Oliva, Zahradník

Přípravná utkání - startujeme ve Velkém Meziříčí, generálka 5.9.