Jihlava padá do první ligy, České Budějovice ji vystřídají v extralize

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Další díl baráže o extraligu se odehrál v sobotu na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě. Jak se ukázalo, byl to díl poslední, protože České Budějovice neponechaly nic náhodě a zvítězily 4:2. Po jednom roce se tak jihlavská Dukla vrací do první ligy a České Budějovice se vrací mezi hokejovou elitu.

HC Dukla Jihlava - HC České Budějovice 2 : 4 (0:1, 1:2, 1:1)

Dukla : Masalskis - Kuchyňa, Šmarda, Punčochář, Ficenc, Devečka, Zajac, 28. navíc Dobrovolný - Jeslínek, Bakus, Čachotský - Vostřák, Vala, Klimt - Padělek, Říha, Lubina - Hlouch, Altrichter, Rytnauer

Č.Budějovice : Turek - Martínek, Ference, Krstev, Neckář, Gřegořek, Gýna, Kotaška - R. Dvořák, Prospal, Pletka - Rob, Brabenec, Kropáč - Sailer, Štrba, Šimánek - Havelka, Musil, Hřebejk

Branky a nahrávky: 32. Punčochář (Hlouch), 47. Jeslínek (Bakus, Čachotský) - 16. Martínek (Ference, Prospal), 25. Pletka (Prospal), 28. Šimánek (Štrba, Krstev), 60. Prospal (Dvořák).
Rozhodčí: Mikula, Smeták - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2.
střely na branku: 31:27
Diváci: 6420
Stav série 1:4 – do ELH postupují České Budějovice

Utkání začalo mírným tlakem Budějovic. Ovšem hrálo se pozorně a nikdo nechtěl udělat chybu, neboť obě mužstva si byla velmi dobře vědoma důležitosti první branky. Přesto bylo několik dobrých příležitostí na obou stranách. Gólmani Turek i Masalskis však byli pozorní. V šestnácté minutě se hráčům Budějovic naskytla velká příležitost v podobě přesilové hry 5:3, po ne zcela taktických faulech Dukly. Tu využil obránce Martínek po spolupráci celého útoku a asistencích Ference a Prospala – 0:1. I ve zbytku první třetiny byly Budějovice aktivnější, nicméně skóre se již nezměnilo.

Podobně začala i druhá třetina. Budějovičtí měli více ze hry a v minutě dvacáté páté využil Václav Pletka Prospalovu přihrávku, zvýšil na 0:2 a rozjásal tak zhruba tisícovku jihočeských fandů, kteří svému týmu vytvořili fantastickou kulisu. Ale to ještě nebylo vše. Již o tři minuty později zvyšoval Jiří Šimánek na pro Duklu velmi nepříjemných 0:3. Asistenci u této, jak se později ukázalo veledůležité branky, si připsal Martin Štrba. V té chvíli jen málokdo na stadioně věřil v obrat. Avšak po tomto gólu jako by Jihlava zařadila vyšší rychlostní stupeň. Dostávala se do přečíslení a do šancí. Jednu z nich využil Petr Punčochář po příhře Hlouchově. Jen díky několika výborným zákrokům gólmana Turka byl po druhé třetině stav 1:3.

Třetí třetinu začali Jihočeši možná až velmi opatrně. Bránili dvougólový náskok, a to spolu s velkým nasazením Dukly vedlo k tomu, že Jihlava se v této fázi zápasu dostala do velkého tlaku. Budějovičtí se několikráte museli osvobodit jen za cenu zakázaného uvolnění. Za tuto pasivitu přišel zákonitý trest v podobě druhého gólu v síti Turkově. To se po spolupráci „hlídacího“ útoku trefil v minutě sedmačtyřicáté Michal Jeslínek - 2:3. Asistence si připsali Bakus a Čachotský.
Dukla znovu ožila, probudili se i diváci a Budějovice měli hodně opráce s udržením jednogólového náskoku. Čas byl však neúprosný a pro domácí běžel až příliš rychle. Trenér Dukly Richard Farda v předposlední minutě odvolal brankáře Masalskise a Jihlava tak hrála power-play. Ta se jí ale vůbec nepovedla. Po úniku tří hráčů přenechal Radek Dvořák symbolicky zakončení Václavu Prospalovi, který svým druhým gólem v utkání poslal Jihlavu po jedné sezóně v extralize zpět do první ligy 2:4.

Pak už slavící a šťasné příznivce Budějovic nemohla v cestě za svými hráči na ledovou plochu zastavit ani nesmyslně jim v tom bránící bezpečnostní agentura. Oslavy na jihlavském ledě tak vypukly naplno a trvaly ještě hodně dlouho.