TRE-UHB 5:5 - Půlminutový výpadek stál juniory bod

Odčinit dvě porážky z minulého týdne chtěli třebíčští junioři v pátek na vlastním ledě proti Uherskému Brodu. O jedno místo v tabulce hůře postavený celek ze Slovácka se rychle ujal vedení, ale domácí se brzy vzpamatovali a většinu zápasu měli pod kontrolou. Ve druhé třetině ještě zabrali a vytvořili si trojgólový náskok, ale o ten nepochopitelně přišli během půlminutového zkratu v polovině závěrečné části a v závěru je před nešťastnou porážkou zachránila tyč. Z Třebíče odjížděl štastnější soupeř, kterému se podařil nevídaný kousek - vyrovnat zdánlivě ztracené utkání. Z tohoto utkání jsme připravili reportáž a rovněž krátký rozhovor s Petrem Zahradníkem.

V předcházejících dvou zápasech odcházeli z ledové plochy hokejisté juniorů Horácké Slavie Třebíč poraženi, když nejdříve v pátek podlehli jasnému lídrovy soutěže Prostějovu na vlastním ledě vysoko 1:8 a v neděli se o bod prali s třetím celkem aktuální tabulky Žďárem. Na bod nakonec nedosáhli a prohráli na jejich ledě 4:5

40. kolo HS Třebíč - HC Prostějov 1:8
41. kolo Žďár nad Sázavou - HS Třebíč 5:4

42. kolo HS Třebíč - HC Uherský Brod 5:5 (2:2, 3:0, 0:3)
Branky:
6. Klouda, 13. Schmidt, 26. Pokorný, 27. Přibyl, 30. Sláma - 3. Malíček, 17. Obadal, 53. Kužílek, 54. Klíma, 54. Kartusek
Sestava HS Třebíč - Ludvík, Jonáš - Přibyl, Klouda, Oberreiter, Sláma, Krčál, Fiala, Vaněk, Pokorný, Zahradník, Slavík, Pejchal, Schmidt, Sobotka, Franěk
Sestava HC Uherský Brod - Vybíral R., Ondrašík - Hampl, Obadal, Kužílek, Malíček, Ševčík, Klíma Kartusek, Přikryl, Nedbálek, Vymětal, Obedal, Palatý, Hájek, Heča, Vybíral M.
Rozhodčí:
Zajíček (Pelhřimov) - Lhotský (Pelhřimov), Jelec (Jihlava)

Junoři HS Třebíč si chtěli spravit chuť na relativně slabším soupeři z Uherského Brodu, který v aktuální podobě tabulky zaujímal sedmou pozici s 34 body a těsně tedy následoval šestou Horáckou Slavii, která disponovala ziskem o tři body vyšším. Uherský Brod má navíc jedno doposud neodehrané utkání k dobru.

1. třetina
Tak, jak hovořily vyrovnané pozice v tabulce, stejně vyrovnaně působily oba týmy i v průběhu první třetiny. Už ve druhé minutě neuspěl na několikrát před brankářem hostí - Vybíralem, třebíčský Oberreiter a neujala se ani střela Přibyla od modré čáry. Ve třetí minutě se ujali vedení hosté, když nehlídaný Malíček s přehledem oklamal brankáře Ludvíka a bekhendem zavěsil. Ondřej Klouda, který měl v hledišti své fanynky, využil nabídnutou přesilovku, když střelou od modré zužitkoval vyhrané buly a rychlou akcí překvapil brankáře soupeře (asistence Franěk, Sobotka). Třebíč byla i nadále aktivnější a šancí Oberreitera, rychlým protiútokem Zahradníka a nezdařeném zakončením Slavíka si vytvořila tlak, který vyústil ve vstřelení druhého gólu. Ve 13. minutě ihned po vyhraném buly se puk z hokejky Oberreitera dostal k volnému Schmidtovi a ten bravurní kličkou nedal Vybíralovi šanci. V 17. minutě, při přesilové hře Uh. Brodu, se několikrát vyznamenal tř. gólman Ludvík, kdy v kolotoči zachraňoval před Miroslavem Vybíralem a Liborem Hamplem. Vteřinu po ukončení přesilovky soupeře však inkasoval z hole Obadala, který v 17. minutě srovnal stav na 2:2 a stanovil tak skóre po první třetině.

2. třetina
Ve druhé třetině, a zejména její první polovině, se k velkému náporu nadechli domácí hokejisté. Ve 23. minutě se do dobré pozice dostal tř. Sobotka, ale při zakončování mu chyběl důraz. Příležitost přesilové hry dostali hosté a první nebezpečnou situaci na začátku šesté minuty musel řešit až brankář Ludvík, jenž tělem zalehl puk. V této pozici si na něho začal dovolovat jeden z uherskobrodských útočníků, kterého musel za jeho nepříslušnost umravňovat až Petr Zahradník. Vzápětí po vyhraném buly se do protiútoku dostal tř. Fiala, který vypálil, puk proklouzl Vybíralovi mezi betony a pomalu směřoval do brány, kam ho doklepl Pokorný. Tento gól padl ještě ve vlastním oslabení! Chvíli poté, co se Třebíčští ocitli v plném počtu, měnil se stav znovu. Ve 27.minutě, při signalizované výhodě pro domácí, vylákal Vybírala Zahradník, puku se za bránou zmocnil Přibyl a do odkryté klece skóroval. Ve 28. minutě opět podržel domácí Ludvík, když zlikvidoval nájezd Obadala. Na 5:2 zvyšoval v 30. minutě zápasu Sláma, který ve spolupráci s Oberreiterem a Schmitem geniálně rozebrali soupeřovu obranu a předvedli tak divákům, jak jednoduše se dá hokej hrát. Po chybě tř. obránce ve vlastní přesilovce musel v 36. minutě situaci zachaňovat před zdálky střílejícím Kartuskem Ludvík. Ve 39. minutě se do slibného úniku dva na jednoho dostali Oberreiter a Přibyl, ale akci překombinovali a připraveného brankáře hostí nepřekonali. V závěru druhé třetiny odolal třebíčský brankář dvěma nájezdům Přikryla resp. Obadala. Třebíčští si vytvořili aktivnější hrou a třemi proměněnými příležitostmi slibný trojbrankový náskok.

3. třetina
Třebíčští už v duchu sahali pro vítězství, ale studenou sprchu jim soupeř uštědřil v čase 52:48 - 53:15, kdy dokázal třikrát dostat puk za Ludvíkova záda. Tato chvilková nepozornost stála domácí cenný bod. Ze začátku třetí třetiny to však na žádný zvrat nevypadalo. Ve 43. minutě nebezpečně od modré vystřelil Sláma a vzápětí sám vyřešil nájezd dvou uh. forwardů. Ve 45. minutě, po chybě domácí obrany, dostal ideální přihrávku od Klímy Malíček, ale bombou z prostoru mezi kruhy tř. brankáře nepřekonal. Úřadovat musel i Vybíral, který se postavil vstříc prudké střele Slámy. V rychlém sledu se ve druhé polovině třetí třetiny dostali do šancí Kartusek a Heča, ale obě střely skončily v moci gólmana Ludvíka. Velký obrat, k nelibosti domácího publika, nastal v 53. minutě, kdy dlouhou nahrávku Obadala zleva zpracoval Kužílek a přehodil beton tř. brankaře. Domácí se ještě ani nevzpamatovali, ponechali osamoceného Klímu a ten zařídil už jen těsné vítězství Třebíčských 5:4. Hřebíčkem do rakve pro domácí byla další branka po patnácti vteřinách. Z pěti metrů vystřelil Kartusek a trefil puk do růžku Ludvíkovy brány. Teprve poté se třebíčští hokejisté trochu zkonsolidovali a vrátili se zpět do utkání. Přesto mohla rozhodnout 57. minuta, kdy nastřelil soupeř tyč třebíčské branky. Hned nato padl z hole tř. Schmidta gól na druhé straně, ale přihlížející se radovali marně, protože branka nemohla být uznána pro postavení hráče v brankovišti. Desetiminutový osobní trest za protest vyinkasoval Oberreiter, ale na stavu utkání 5:5 nic nezměnila už ani nebezpečná dělovka Kartuska v 59. minutě utkání.

Trenérem mužstva juniorů Horácké Slavie Třebíč je pan Jiří Burian, který nám krátce zhodnotil utkání:
Kluci hráli dvě třetiny velmi dobrý hokej. Po těch porážkách to konečně vypadalo trošku k světu a pak přišla chvíle zkratu celého kolektivu. Ano, celého kolektivu, protože se tam vystřídaly všechny tři řady, a všechny dostaly jeden gól. A z 5:2 bylo najednou 5:5.

Neměl jste v plánu vybrat si v některé fázi utkání oddechový čas?
Ano, přemýšlel jsem o tom. Po dvou gólech, co jsme dostali, tak jsem si chtěl vzít timeout, ale raději jsem tam poslal první lajnu, kde jsou naši nejzkušenější hráči a myslel jsem si, že to zvrátí. Nechtěl jsem tím timem posadit na koně soupeře, aby se domluvili na tom, co dělat, když teď prohrávají o jeden gól. Bohužel i ta první řada ten gól dostala.

Jak moc vám po návratu pomáhá Petr Zahradník?
Petr Zahradník je pefektní kluk do kolektivu, dokáže kluky v kabině, ale i na ledě semknout. Možná, že někdy na ledě chce víc, než by bylo zdrávo a pak občas dělá chyby. On se za ten kolektiv bije i tak, že často diskutuje s rozhodčími, někdy možná na úkor soustředění na hru. Ale já to beru z toho pohledu, že chce kolektivu pomoci.

Petr Zahradník (foto viz výše) byl spolu s dalším juniorem, Tomášem Cahou, zhruba od půlky sezóny stabilně zařazován do základního kádru mužstva mužů Horácké Slavie Třebíč. Zeptali jsme se ho na pár otázek:

Jak moc mrzí dnešní remíza?
Mrzí nás to hodně. Vedli jsme 5:2 po dvou třetinách, měli jsme je na lopatě. Pak přišla jedenáctá minuta, třicet vteřin nesoustředění, dostali jsme tři rychlé góly a to nás složilo.

Nedávno jsi dal svůj první gól za muže. Viděli jsme tě, že jsi si "šťastný" puk sebral. Kde skončil?
Mám ho doma schovaný na poličce.

Jak dlouho už hraješ za muže?
S muži trénuju už asi tři nebo čtyři roky, ale tohle byla vlastně první sezóna, co jsem nastupoval častěji a odehrál jsem 28 zápasů. Letos to byla první velká šance a já jsem rád za to, že jsem ji dostal.