Jak se dařilo Horácké Slavii ve druhé čtvrtině základní části?

Pohled do historie
T ř e b í č -
První hokejová liga má za sebou druhou čtvrtinu své základní části a před začátkem té třetí zároveň i několikadenní pauzu. Jak se ve třinácti odehraných zápasech druhé čtvrtiny dařilo hokejistům Horácké Slavie?
Souhrnně se dá říci, že si v ní počínali velmi dobře. I když se jim příliš nevydařila například obě derby Vysočiny hraná na ledě soupeřů. Přesto dokázali vybojovat 18 bodů do tabulky, což především znamená, že si udrželi výbornou šestou příčku. Přinášíme krátkou rekapitulaci zápasů odehraných ve druhé čtvrtině soutěže.

Druhou čtvrtinu základní části načali hokejisté Horácké Slavie 25. října na ledě týmu HC MORA Olomouc. Konečné vítězství v poměru 3:0 se nerodilo snadno. Na první gól zápasu se čekalo až do 34. minuty, v ní přesně zamířil útočník David Dolníček. Konečné vítězství však definitivně potvrdily až další dva góly v posledních šesti minutách závěrečné třetiny. Třebíčská převaha v tomto zápase byla dobře zřejmá i z počtu střel na branku, v této činnosti Horácká Slavia svého soupeře jasně převýšila v poměru 35:18, tedy téměř dvojnásobně.

V 15. kole zavítal do Třebíče nadmíru atraktivní soupeř – mužstvo Ústeckých Lvů. Třebíčští vstoupili do utkání lépe a ve 21. minutě vedli po brankách Davida Dolníčka a kapitána Bedřicha Ščerbana 2:0, navíc následně ještě nastřelili břevno brány hostí. Ještě ve druhé třetině ale Ústí srovnalo na 2:2 a dalším gólem hned po druhé přestávce šlo navíc do vedení. Zkušený tým hostí již zvrat nepřipustil a v 54 minutě využil přesilovku, která definitivně rozhodla o konečném výsledku zápasu s mimořádně náročným soupeřem.

K dalšímu duelu cestovali hráči do Kadaně. Třebíčští zde v utkání nejprve dvakrát prohrávali, aby v polovině prostřední třetiny dvěma slepenými góly Buličky a Mertla strhli vedení na svoji stranu. Hned za další dvě minuty však domácí vyrovnali. Zápas potom směřoval čím dál více ke konečné remíze v normální hrací době, v čase 59:17 nakonec šťastným gólem rozhodl Stehlík o těsné výhře Kadaně. Horácká Slavia vstřelila všechny své góly z přesilových her, ani to nakonec nestačilo alespoň k bodovému zisku. Ani střelecká převaha třebíčských borců, když vyslali během zápasu celkem 42 střel oproti 23 střelám svého protivníka.

V 17. kole hostila Horácká Slavia na domácím ledě mužstvo Hradce Králové – jedno z nejpříjemnějších překvapení dosavadního průběhu této sezóny. Hradec svoji současnou pozici potvrdil i v Třebíči. Během zápasu vedl v jeho 36. minutě 2:0 a domácím toho moc nedovolil. Ti naštěstí těsně před koncem druhé třetiny snížili na rozdíl jedné branky. V 52. minutě pak Petr Zahradník vyrovnal a do konce závěrečné třetiny už nerozhodný stav 2:2 zůstal. Ve 4. minutě prodloužení se trefil hradecký Jaroslav Koma a rozhodl tak o zisku dvou bodů pro své mužstvo, třebíčští se museli spokojit s jedním bodem.

V sobotu 4. listopadu hostovali třebíčští hokejisté v Berouně a po třech porážkách v řadě konečně vybojovali tři body za těsnou, ale zaslouženou výhru 4:3. Borci z Vysočiny měli zápas v celém jeho průběhu pevně v rukou a stále v něm vedli postupně 2:0, 3:1 a 4:2. Domácí snížili až těsně před závěrem. Hráči v Berouně i tímto výsledkem potvrdili, že se jim zde často daří získávat důležité body.

K dalšímu duelu do Třebíče zavítal Havířov a třebíčští rozhodli o dalších třech bodech na své konto v podstatě již v úvodní třetině. Tu totiž vyhráli jasně 3:0 a i když soupeř v prostředním dějství snížil dvěma góly, konečný výsledek v poměru 6:2 pro Horáckou Slavii pečetili ve třetí dvacetiminutovce Tomáš Mertl a David Dolníček.

Až samostatné nájezdy musely rozhodnout o vítězství Horácké Slavie 4:3 v Prostějově. Hanáci v polovině třetí třetiny strhli vedení v utkání na svoji stranu, ale Petr Zahradník stačil ještě vyrovnat a vynutit tak prodloužení. Rozhodující nájezd proměnil velmi zkušeně kapitán Bedřich Ščerban.

V sobotu 11. listopadu se na ledě Horácké Slavie představil další velmi atraktivní soupeř Kometa Brno. Jen málokdo asi čekal, že zápas skončí fotbalovým výsledkem v poměru 1:0 pro Třebíč a že o něm rozhodne právě jeden jediný gól v podání juniora Marka Kundely. Byl to jeho první gól mezi muži a hned rozhodující v souboji o tři mistrovské body. Pro Kometu to byl nečekaný úder, zvláště když byla v průběhu druhé i třetí třetiny aktivnějším týmem na ledě.

Stejným výsledkem jako s Kometou skončil duel v Chomutově a na vítězství domácím tak stačil taky jediný gól. Ten vsítil ve 14. minutě obránce Březina. Duel na severu Čech byl herně vyrovnaný a domácí měli i kus štěstí. Navíc znovu dokázali, že v domácím prostředí ani v této sezóně zpravidla body neztrácejí.

V Třebíči se ve 23. kole představil tým Mladé Boleslavi, tedy jeden z těch který již v průběhu sezóny měnil trenéry. Ten kdo v zamířil k tomuto duelu na zimní stadion rozhodně nemohl litovat, protože takový průběh zápasu už zřejmě dlouho k vidění nebude. Nejprve během necelých dvou minut v úvodu druhé třetiny padla na každé straně jedna branka. Stav 1:1 poté vydržel až do poslední minuty třetí třetiny. V té vstřelil obránce Denis Rehák hned dva góly a stal se tak hrdinou zápasu, jehož průběh se asi skutečně zase hodně dlouho nebude opakovat.

Potom již na Horáckou Slavii čekaly dva dlouho očekávané souboje, které byly zároveň derby Vysočiny. Oba navíc na ledě soupeřů, nejprve v Havlíčkově Brodě, potom v Jihlavě. Bohužel nedopadly právě nejlépe k nemalému zklamání hráčů, trenérů i fanoušků.

V Havlíčkově Brodě, který poprvé právě v tomto utkání vedl nový trenér se výsledek lámal až v závěrečné desetiminutovce třetí třetiny, kdy se domácí Rebelové dokázali opakovaně střelecky prosadit a mohli nakonec slavit cenné vítězství 6:3.

V Jihlavě bylo o výsledku rozhodnuto podstatně dříve než v Havlíčkově Brodě a to již na počátku prostřední třetiny, kdy kapitán Dukly Oldřich Bakus zvýšil na 4:1 a třebíčští na tento průběh nedokázali najít účinnou zbraň a nakonec z tohoto prestižního derby odešli poraženi 1:6 a navíc tak Dukle nedokázali oplatit porážku 2:3 z domácího duelu.

Poslední zápas druhé čtvrtiny základní části sehráli třebíčští před svými fanoušky a příliš je ani tentokrát nepotěšili. Sareza Ostrava se v Třebíči představila jako mimořádně houževnatý protivník. V herně celkem vyrovnaném zápase byli střelecky úspěšní pouze Severomoravané, když zamířili do černého celkem třikrát. Naopak domácí nenašli za celý zápas klíč k překonání hostujícího gólmana a poprvé v sezóně doma nedokázali vstřelit v zápase gól.

Ani přes poslední tři výsledkově nevydařené zápasy nebyla druhá čtvrtina základní části rozhodně neúspěšná. Hokejisté Horácké Slavie v ní dokázali nasbírat 18 bodů a udržet si tak šestou příčku v prvoligové tabulce což znamená, že si počínali celkově velmi úspěšně.

Přehled výsledků Horácké Slavie Třebíč ve druhé čtvrtině soutěže:

14. kolo: Olomouc – Třebíč 0:3 (0:0, 0:1, 0:2), branky: Dolníček, Šefčík, Mertl

15. kolo: Třebíč – Ústí nad Labem 2:4 (1:0, 1:2, 0:2), branky: Dolníček, Ščerban

16. kolo: Kadaň – Třebíč 4:3 (1:1, 2:2, 1:0), branky: Gulaš, Bulička, Mertl

17. kolo: Třebíč – Hradec Králové 2:3 PP (0:1, 1:1, 1:0), branky: Rehák, Zahradník

18. kolo: Beroun – Třebíč 3:4 (0:1, 2:2, 1:1), branky: Buček, Dolníček, Zahradník, Čech

19. kolo: Třebíč – Havířov 6:2 (3:0, 1:2, 2:0), branky: 2 Mertl, Sláma, Handlovský, Pšurný, Dolníček

20. kolo: Prostějov – Třebíč 3:4 SN (1:1, 0:2, 2:1 – 0:1), branky: Handlovský, Bulička, Zahradník, Ščerban

21. kolo: Třebíč – Kometa Brno 1:0 (0:0, 1:0, 0:0), branka: Kundela

22. kolo: Chomutov – Třebíč 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

23. kolo: Třebíč – Mladá Boleslav 3:1 (0:0, 1:1, 2:0), branky: 2 Rehák, Laš

24. kolo: Havlíčkův Brod – Třebíč 6:3 (2:2, 0:0, 4:1), branky: 2 Dolníček, Mertl

25. kolo: Jihlava – Třebíč 6:1 (3:1, 3:0, 0:0), branka: Gulaš

26. kolo: Třebíč – Sareza Ostrava 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)