Krátký pohled na velmi úspěšnou sezónu 2012 – 2013

Pohled do historie
T ř e b í č - Hokejová sezóna 2012/13 skončila pro Třebíč v šestém zápase semifinále play-off proti Mladé Boleslavi už v pondělí 18. března, s odstupem několika týdnů přinášíme její stručné shrnutí. Připomeňme si ještě jednou průběh 16. prvoligové sezóny Horácké Slavie, která přinesla po dlouhých letech těžko uvěřitelný vstup do soutěže, stabilní výkonnost týmu po celý ročník a celkově vynikající 4. místo po základní části. Po relativně úspěšné sezóně 2011/12, kdy Třebíč mohutným finišem ve čtvrté čtvrtině soutěže vybojovala postup do play-off za vteřinu dvanáct, následoval ještě úspěšnější hokejový ročník. V řeči čísel dokonce čtvrtý nejúspěšnější z šestnácti.

Povedený vstup do soutěže – to tu dlouho nebylo, více než deset let

Kolorit předchozích sezón byl vždy stejný. Na špatné začátky si už diváci v Třebíči docela zvykli, úspěšnou první čtvrtinu soutěže zažila Třebíč naposledy v sezóně 2001/02. Najednou bylo ale všechno jinak. Horácká Slavia v úvodních třech střetnutích jako jediná zvítězila a dívala se z prvního místa na své pronásledovatele. Doma porazila Třebíč Kadaň a Hradec Králové, cenné bylo vítězství ve druhém kole v Jihlavě. Až ve čtvrtém střetnutí našly Bílé hvězdy přemožitele, nestačily doma na Ústí nad Labem (2:3).

Krutá byla porážka v Olomouci, jenže pak Třebíč znovu ukázala svou sílu. Ještě sice podlehla na nájezdy Mladé Boleslavi, pak ale pětkrát zvítězila – třikrát v řadě navíc ani neinkasovala.

Od dvanáctého kola série proher, od dvacátého šňůra vítězných zápasů

Následovala série šesti proher a po vítězství nad Olomoucí přišla další porážka. Situace vypadala všelijak, jenže šest vítězství v řadě v základní hrací době (20. – 25. kolo) katapultovalo Horáckou Slavii zase do hry o příčky nejvyšší.

Horácká Slavia má v posledních letech štěstí na mladé nadějné brankáře, kteří dostanou patřičný prostor a řeknou si o lepší angažmá. Naposledy tento post zastával MAREK ČILIAK, který přišel do Třebíče na hostování z Komety Brno. Mezi sedmým a devátým kolem výborně chytající brankář neinkasoval, připsal si třikrát v řadě čisté konto a neprůstřelnost trvající úctyhodných 294 minut, pomineme-li rozhodující nájezd Mladé Boleslavi v šestém kole.

Pak už se herní výpadek de facto do konce sezóny neobjevil. Do 52. kola Třebíčští jen v pěti střetnutích nebodovali.

Velký podíl na kvalitní hře Třebíče měl brankář Marek Čiliak. Mladý mág v brankovišti byl oporou a ovládl i některé individuální statistiky na svém postu. Připsal si nejvíce startů v lize a odchytal i nejvíce minut (pozn. red.: 50 Z, 2956 minut). Co do procentuální úspěšnosti zásahů skončil společně s mladoboleslavským Willem čtvrtý s 93,45 % (pozn. red.: s počtem 1540 zásahů bezkonkurenčně nejvíce vytížený brankář). Třebíčský brankář se může pochlubit i šesti vychytanými čistými konty.

Poslední čtvrtina soutěže – boj o čtvrté místo a lepší výchozí postavení pro play-off

Závěrečných třináct zápasů základní části bylo ve znamení souboje s Kadaní o lepší výchozí postavení pro play-off, Kadaňští ve třinácti kolech ale sedmkrát prohráli a Horácké Slavii stačil luxusní šestibodový náskok k tomu, aby začínala čtvrtfinálovou sérii doma.

Čtvrtfinále play-off proti Kadani jasně pro Třebíč

Hrací schéma první ligy přisoudilo Třebíči pátou Kadaň. Málokdo by před sérií očekával, že třebíčské Bílé hvězdy vyprovodí Kadaň – farmu extraligového Chomutova – čtyřmi vítězstvími na dovolenou. Kadaňští padli dvakrát v Třebíči a po třetí porážce už bylo jasné, že tahle série nebude nakonec tak dlouhá a vyrovnaná, jak předpovídala tabulka po 52. kolech i vzájemné zápasy v základní části. Třebíčští lépe načasovali formu a po zásluze postoupili do semifinále play-off první ligy, které hráli naposledy v sezóně 2001/02.

DAVID DOLNÍČEK vedl Horáckou Slavii z pozice kapitána.

Semifinále play-off s favorizovanou Mladou Boleslaví usilující o návrat do nejvyšší soutěže

V semifinále se postavil Třebíči nejtěžší možný soupeř, klub BK Mladá Boleslav, který usiloval o návrat do nejvyšší soutěže. V prvním zápase hrála Třebíč zbytečně zakřiknutě, v tom druhém padla až na nájezdy. Na domácím stadionu před vynikající diváckou kulisou Horácká Slavia dvakrát zvítězila a srovnala s favoritem krok – 2:2 na zápasy. Velmi důležité páté utkání ovládla domácí Boleslav a Třebíč pak už v šestém zápase po další vyrovnané bitvě zvítězit nedokázala, byť prohrála znovu až v samostatných nájezdech. Favorit si s Horáckou Slavií nakonec poradil, ale třebíčské Bílé hvězdy se nemají rozhodně za co stydět.

Vezmeme-li v potaz, že se letos nehrálo finále první ligy a celky postoupivší ze semifinále čekala široká baráž o nejvyšší soutěž, byla Třebíč dva zápasy od baráže o extraligu, což je její největší úspěch v novodobé historii klubu.

Regionální zápasy

HC Dukla Jihlava

Jihlava – Třebíč 1:2 (Zeman – Dolníček, Burian)
Třebíč – Jihlava 1:5 (Vondráček – Jaroš, Filip, Pekárek, Ficenc, Čachotský)
Jihlava – Třebíč 1:2 (Hodek – Burian 2)
Třebíč – Jihlava 2:3sn (Dočekal 2 – Jeslínek, Velecký, rozhodující nájezd Čachotský)

HC Rebel Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod – Třebíč 0:3 (Ostřížek 2, Burian)
Třebíč – Havlíčkův Brod 5:1 (Burian 4, Vondráček – Endál)
Havlíčkův Brod – Třebíč 4:3p (Kostourek 2, Jelínek, Polodna – Rangl, Sláma, Kaut)
Třebíč – Havlíčkův Brod 5:6p (Dočekal 3, Burian, Kaut – Havel 2, Vondráček, Knotek, Polodna, Protivný)