CZE "20" - RUS "20" 5:2 - Češi položili základ výhry ve druhé třetině

T ř e b í č - První vzájemné měření sil dvacítek Česka a Ruska proběhlo na třebíčském ledě. Češi na soupeře vlétli, ale byli to paradoxně oni, kdo po první třetině prohrával. Začátek druhé periody přinesl tři rychlé branky v ruské síti. Hosté stihli stav utkání zkorigovat, nicméně domácí přidali v závěrečné dvacetiminutovce další dvě branky a připsali si zasloužené vítězství.

přát., úterý 7.8.2012
C20 C20
5:20:1, 3:1, 2:0
R20 R20
Branky a nahrávky: 21. Frk (Wasserbauer, Sedlák), 23. Beran (Jaškin, Machač), 26. Beran (Machač, Hrbas), 53. Sedlák (Hrbas, Frk), 53. Šidlík (Tomeček) - 16. Postnikov (Shingareev, Polorak), 35. Mikhailov (Postnikov. Rozhodčí: Jeřábek, Hribik - Blümel, Kis. Vyloučení: . Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 720. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Reprezentace ČR do 20-ti let: Bartošák - Starý, Hrbas, Chalupa, Šidlík, Růžička, Pavelka - Králík, Sedlák, Frk - Koblasa, Němec, Tomeček - Beran, Machač, Jaškin - Matuš, Březina, Písařík - Wasserbauer
Reprezentace Ruska do 20-ti let: Ustinski - Postnikov, Bereglazov, Timashov, Stulov, Mameev, Khlystov, Medvedev, Zhloba, Volgin - Shingareev, Mikhailov, Poltorak - Zakharov, Bikbulov, Dorofeev - Arsenyuk, Shchankin, Reunov - Boldyrev, Kharitinski, Nechkin

Tak jak bývá v této kategorii zvykem, hra měla od počátku rychlé tempo. Již ve 3. minutě vyzval Jaškin na teč střílenou přihrávkou dobře postaveného Matuše, k ohrožení ruské branky chybělo pár decimetrů. Rusové se dostali k první dobré příležitosti v 5. minutě, kdy Dorofějův pokus lapil do své lapačky pozorný Bartošák. Při signalizované výhodě trvrdě po ledě vypálil Pavelka do připravených betonů Ustinského.

V 6. minutě si český tým zahrál první z mnoha přesilových her zápasu. Za zmínku stojí zejména tvrdá rána Starého z první, gólman sborné byl znovu připraven. Běžela 9. minuta a opět byla k vidění přesilová hra, tentokrát více hráčů v poli měli hosté z Ruska. Obránce Timašov si sjel mezi kruhy a vypálil k tyči. Bartošák zasáhl vyrážečkou a puk směřující za jeho záda vyrazil za branku!

V polovině prvního dějství prověřil vyrážečku Bartošáka Nečkin, jako vítěz vyšel ze souboje domácí gólman. Ve 14. minutě udělal zmatek v obranném pásmu domácích Reunov, kotouč se dostal na modrou ke Chlystovovi a jeho rána z první skončila po teči nad brankou domácího výběru.

V 15. minutě měla sborná k dispozici nezkrácenou přesilovou hru a po minutě ji využila. Viktor Postinkov na chvíli sám v pravém kruhu a z jeho vrcholu se trefil přesně pod horní tyč Bartošákovy branky, 0:1.

Češi mohli vyrovnat v zápětí po tlaku třetí formace, ale závar před brankou brankou ještě neskončil. V 18. minutě utkání spestřila bitka mezi Králíkem a Medveděvem, za což oba aktéři byli odměněni trestem 5 min. plus osobní trest do konce utkání.

Čeští mladíci vstoupili výborně do prostředního dějství a během pěti minut průběh zápasu otočili. Ale postupně. Již po dvaceti vteřinách Martin Frk sjel s pukem od modré čáry do mezikruží střelou švihem pod vyrážečku Ustinského vyrovnal, 1:1 .

Ve 23. minutě druhá a poté i třetí formace sevřela sbornou v jejich obranném pásmu a střelou skoro z nulového úhlu překlopil vedení pro Český tým Matěj Beran, 2:1. Třetí branku si svěřenci trenéra Přerosta schovali do dvojnásobné přesilové hry ve 26. minutě, kterou dokázali využít již po jedenácti vteřinách. Z hranice brankoviště se prosadil důrazný Matěj Beran a navýšil průběžný stav utkání na 3:1.

Tlak domácích nepolevoval. Hosté si pomohli za brankou zalehnutím kotouče, čímž Čechům nabídli další zkrácenou přesilovku 5 proti 3. Ta již však využita nebyla. V minutě 32. Byla k vidění další přesilová hra, tetokrát ve prospěch Ruského týmu. Velmi nebezpečně dotíral z bezprostřední blízkosti na Bartošáka Dorofějev, domácí gólman se však přetlačit nenechal.

Série vyloučení pokračovala, z čehož těžila ve 35. minutě sborná, kdy se tvrdou ranou prosadil Dmitrij Michajlov a korigoval stal na 3:2.

Třetí dějství zahájila sborná opět s převahou jednoho muže v poli a až v závěru přesilovky se málem prodral do branky Dorofějev. Ve 48. minutě měli dvojnásobno výhodu také Češi, nenaložili s ní však příliš dobře. Jejich kombinace končila většinou nepřesmými střelami a hráči Ruska neměli velké potíže toto oslabení ubránit.

V 50. minutě se do pásma prodral Polorak a jeho bekhendový pokus skončil v náručí Bartošáka. Prakticky vzápětí dostal Machač přihrávku do jízdy, prosvištěl středním pásmem a jeho střela těsně minula levý horní růžek ruské svatyně.

Češi se nadechovali k závěrečnému náporu v 51. minutě - Lukáš Sedlák usměrnil kotouč za záda Ustinského po střele Hrbase od modré čáry, 4:2. A za 42 vteřin, tedy v čase 53:00 se mohli radovat popáté, to když milimetrovou přihrávku Tomečka usměrnil do sítě na zadní tyči číhající Petr Šidlík, 5:2.

Rusové však zbraně nechtěli složit. Pomoci jim v tom mohla další z přesilových her. Reunova dělovka od modré čáry v minutě 55. však těsně milula levou tyč české svatyně. A když pak čtyři minuty před koncem třetí třetiny šla sborná opět do oslabení, bylo o výsledku zápasu jasno.

Český výběr U20 tak zcela zaslouženě a po pěkné výkonu porazil své vrstevníky z Ruska konečným skóre 5:2. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni a potlesk více než sedmi stovek diváků si vysloužili Martin Frk a Dmitrij Michajlov.

Miroslav Přerost po utkání ČR 20 - RUS 20 5:2

Miroslav Přerost - hlavní trenér ČR U20: Měli jsme dnes dobrého soupeře. Důrazného a bruslivého a já jsem rád, že ruský tým k tomuto zápasu takto přistoupil. Od první třetiny hrál agresivně, což je přesně to, co potřebujeme. Ve Švédsku jsme měli velký problém právě s agresivitou a s pohybem, proto jsem rád, že jsme mohli hrát se soupeřem, který je v tomto Švédům hodně podobný. Oproti předchozím zápasům jsme se zlepšili, máme ve hře dobré věci, ale i hluchá místa, hlavně v organizaci hry v obranném pásmu. Na tom pracujeme a doufám, že se to bude stále zlepšovat. Nejlepší část zápasu byla z naší strany asi třetí třetina, kdy jsme hráli bezpečně ve středním pásmu, získávali jsme puky a rychle jsme přecházeli do protiútoků. S naší hrou v závěru zápasu už můžeme být vcelku spokojeni. Pokud srovnáme zápasy se švédy a s Rusy, tak Švédové hrají až strojový, perfektně organiziovaný hokej. Rusové jsou v tomto trošku jiní, jsou víc hračičkové, víc si hrají s pukem a někdy riskují nad rámec bezpečnosti hry. Po chybách z tohoto vyplynuvších jsme se také nekolikrát dotali do rychlých protiútpoků. To se se Švédy nestane, tam musíte být trpělivý, je třeba je donutit k chybě v obranném pásmu. To Rusové jsou v tomto jiní. Postavili ale velmi dobré musžvo, které mě překvapilo.