Menu +

HST v roce 2021 a budoucí směřování klubu

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Tento týden bude končit první měsíc roku 2021, a tak jsme se zeptali předsedy klubu Ing. Martina Svobody na směřování klubu v novém roce a neopomněli jsme témata, která zazněla v reakcích fanoušků ve vánočním dárkovém kvízu na sociálních sítích.
Sdílejte článek
 

Pane předsedo, na úvod jednoduchá otázka, jak hodnotíte vstup do nového roku 2021?

Co se týče A mužstva mužů, tak panuje naprostá spokojenost. Herně i bodově se mužstvu daří, také musím zaklepat, ale vyhýbají se nám zranění i onemocnění Covidem 19. Na tomto místě chci zdůraznit, že za současnými výsledky stojí dlouhodobá práce, kterou začal Radek Novák při budování mužstva, navázal na ni Roman Mejzlík a David Dolníček v tom velmi úspěšně pokračuje. A ten, kdo všechna tato jména spojuje, je Jarda Barvíř. Jemu za to patří ten největší dík, ten je s mužstvem od začátku, tým za ním stojí a dosahované výsledky jsou pro něj odměnou za to neskutečně těžké období, kterým si musel projít.

Bohužel to, co nás trápí, je stále trvající zákaz tréninků a zápasová praxe u mužstev dětí a mládeže. Minulý pátek nám bylo dokonce sděleno, že soutěže našeho dorostu a juniorů jsou definitivně zrušeny a na konci tohoto týdne se tak pravděpodobně stane i v souvislosti se žákovskými soutěžemi. Jinak doháníme úkoly, které máme dlouhodobě stanoveny, ale které se nám stále nepodařilo realizovat, a to v důsledku událostí minulého roku. Konkrétněji to můžu rozvést a popsat dle jednotlivých oblastí řízení HST, a to přes mužstvo mužů k mládeži a provozním otázkám HST.

Začneme tedy problematikou A mužstva mužů. Co mají fanoušci čekat v budoucnu u prvního mužstva HST?

Tady je nutno tuto problematiku rozdělit do dvou časových pásem. Jedním je zbytek sezóny 2020/21, tedy období od ledna až do dubna letošního roku, a to druhé je nová sezóna 2021/22. Pro první časové období stále platí stanovený plán z června 2020, a to je umístění mužstva do 8. místa tabulky Chance ligy a pokusit se o co nejlepší umístění v play-off. Na toto téma proběhlo jednání mezi sportovním úsekem a vedením A mužstva. Výsledkem byla shoda na dalším postupu, kdy jsme se dohodli, že již nebudeme nijak zásadně posilovat kádr mužstva, naopak dáme prostor současné sestavě, aby se o výsledky poprala. Do konce ledna již žádné zásadní změny nepřijdou, možná dojde k uvolnění méně vytížených hráčů, kteří nezapadají do představ trenérského dua, a dnes dojde také k doplnění kádru na pozici útočníka. Další zásadní informace se týká obsazení trenérské dvojce pro toto období, kterým nadále zůstává Jarda Barvíř s Davidem Dolníčkem, jelikož zdravotní stav Romana Mejzlíka stále neumožňuje jeho plnohodnotný návrat.

Druhým časovým úsekem je nová sezóna 2021/22, tady nás čeká hodně práce, kterou už jsme v podstatě započali. Bude muset dojít k vyřešení otázek ohledně pozic sportovního manažera pro A mužstvo mužů, hlavního trenéra, realizačního týmu, ale i složení kádru mužstva pro novou sezónu. Ve všech těchto oblastech již byla zahájena jednání a až se dostaví jednotlivé výsledky, budou tyto informace postupně poskytovány. V současnosti mohu pouze konstatovat, že na rozdíl od tragických dní z přelomu května a června minulého roku, kdy existovala pouze jediná varianta pro obsazení pozice sportovního manažera a hlavního trenéra, v současnosti do úvahy připadají až čtyři varianty. Samozřejmě tyto všechny varianty splňují kritérium, kdy k mužstvu nebudeme angažovat trenéra bez vazeb na HST. Každý, kdo se zajímá o HST, jistě přijde na možnosti, které se v současnosti nabízejí. Některé jsou reálné více, některé méně, ale více doopravdy zatím nemůžeme sdělovat.

V problematice hráčského kádru již byla také zahájena jednání, již nyní můžu sdělit, že osu mužstva máme zasmluvněnou, ale musíme navázat na jednání s konkrétními hráči. O všech těchto detailech budou příznivci HST ihned informováni, první výstupy očekávám na začátku února.

Možná je to předčasná otázka, ale jakou očekáváte Chance ligu ročníku 2021/22?

To rozhodně není předčasná otázka, jelikož jestli chceme uspět, tak již nyní se na tom musí pracovat. Jinak se u mne mísí pocity těžké sezóny s nejistotou. Jak víme, soutěž opustí čtyři poslední mužstva, a to páté si zahraje baráž s vítězem 2. ligy. A teď k té nejistotě. Otázkou je, kolik mužstev se vůbec do 1. ligy přihlásí, kdo a jak ekonomicky zvládne náročnost soutěže. Další otázkou je, jak to bude dál s pandemií a s ní souvisejícími opatřeními. Chci věřit, že následující sezóna již nebude tímto poznamenaná a můžu říci, že si nedovedu představit další sezónu bez diváků a celkově s podobnými problémy, jaké provází letošní ročník.

Tady je na místě otázka, jak to bude s diváky ještě ve zbytku dosavadní sezóny?

Nevím, jestli moje odpověď bude mít nějakou váhu, jelikož se situace mění každým dnem. Podle informací, které máme, by dle nového protipandemického systému PES, který snad bude platit od 1. února, bylo možno pouštět omezený počet diváků na utkání již ve čtvrtém stupni, samozřejmě při dodržování hygienických a bezpečnostních opatření. V současnosti tyto možnosti řešení prověřujeme a připravujeme tak, aby v případě, že budou platit, jsme je dokázali zrealizovat již na první únorové domácí utkání. Jde o domácí zápas proti Frýdku-Místku 3. února. Já měl a stále mám tajné přání, a to uklidnění covidové situace a přítomnost diváků na playoff. Prostě uvidíme.

Nyní další téma a tím je dětská a mládežnická základna HST. Jak vypadá současná situace a co budoucnost v podobě nové sezóny 2021/22?

Tady si dovolím začít odzadu. My musíme nejdříve obsadit posty u A mužstva mužů a na to naváže obsazování trenérských postů u dětských a mládežnických mužstev. Každopádně můžu potvrdit, že neustoupíme od angažování profesionálních trenérů u mužstev a naopak budeme usilovat o posílení těchto pozic. Opět budeme spolupracovat s trenéry z řad odchovanců a bývalých hráčů HST, ale dopředu upozorňuji, že se nebudeme bránit ani spolupráci s trenéry mimo klub, pokud by stávající spolupráce nefungovala. Hodně se chystáme přitvrdit v kategoriích dorostu a juniorů, kde nás tlačí bota v mnoha směrech, počínaje soutěžemi, které hrajeme, a konče kvalitou a kvantitou hráčského kádru. Jelikož soutěž dorostu i juniorů byla pro sezónu 20/21 ukončena, můžu konstatovat, že situace kolem Covidu 19 naše záměry značně zkomplikovala a tato mužstva zdecimovala. Záměr byl především dostat dorost do extraligy, ale k tomu nedošlo, jelikož se poslední dvě sezóny nedohrály.

K současné situaci mohu říci, že chystáme asi již pátý model "znovurozjedu" trénování dětí a mládeže. Opět doufám, že od 1. února bude platit nový PES a my budeme moci rozjet plnohodnotné trénování pro většinu kategorií. Tím si ale nemůžeme být jistí a také upozorňuji, že to nepůjde bez různých hygienických opatření, ať už se budou týkat testování nebo speciálního užívání kabin. Každopádně veškeré informace obdrží hráči i rodiče přes klubový informační systém KIS.

Zmiňujete, že se chystáte přitvrdit v kategoriích dorostu a juniorů. V současnosti se hodně diskutuje stav mládežnického hokeje, a to především po mistrovství světa U20. Co Vy na to a jak se tento stav hodnotí z pohledu HST?

Chci říci, že to zmiňované přitvrzení v žádném případě nesouvisí s nějakou diskuzí ohledně mistrovství světa dvacítek. Nám jednoduše už došla trpělivost. Co se týče hodnocení mládežnického hokeje na nejvyšší úrovni, tak k tomu nejsem ta oprávněná osoba, takže si dovolím pouze konstatování faktů a pohled z pozice HST. To, že nám ujíždí nebo již ujel v těchto kategoriích vlak, je holý fakt. To, že máme zoufalý model soutěží dorostu a juniorů, je taktéž fakt. Na obranu vedení ČSLH však musím říci, že se již před dvěma roky pokusilo o změnu silou, ale bohužel to nedopadlo díky soudům atd. Následná sportovní řešení zastavil Covid 19. Takže ukazovat pouze na svaz jako jediného viníka vzniklé situace je lhaní si do kapsy. Až k zúžení nejvyšších soutěží dorostu a juniorů dojde, tak se konkurenční prostředí zvýší, soutěže zkvalitní, ale problém to úplně nevyřeší. To je chybná úvaha, protože ten problém není jen jeden. Další věc, která mě osobně hodně vadí, je komunikace v mediích mezi jednotlivými aktéry, které můžeme považovat za osobnosti českého hokeje. Bohužel mi často připadalo, že jejich komunikace přechází do roviny napadání a vyřizování si osobních účtů či různých restů z klubové úrovně. Ve všech těch příspěvcích bylo hodně pravdy, ale každý vždy chybu hledal u někoho jiného. Jediný, kdo našel odvahu a pojmenoval to po pravdě, byl pan Jaromír Jágr. Ten se nebál říci, že hlavní problém tkví v motivaci mladých hráčů. Hodně se mi líbila jeho řečnická otázka: “A zeptal se někdo těch mladých hráčů, zda se chtějí oni sami stát těmi hvězdami, chtějí postoupit a akceptovat tréninkovou dřinu?” Asi jsem ho necitoval přesně, ale smysl je myslím jasný a podobný pohled zastává i HST. Proto jsem v úvodu použil termín, že nám došla trpělivost. Není možné, aby naši trenéři dostávali omluvenky typu: Omlouvám se, jdu ke kadeřníkovi, mám autoškolu, musím dělat úkoly do školy... Nebudeme již ochotni akceptovat, aby dorazoví hráči v dorostu a v juniorce na trénink chodili jako do kroužku, aby rozbíjeli tréninkovou morálku. To je ten hlavní problém, když to řeknu úplně naplno, můžeme mít v ČR libový soutěže natřený na zlato, ale tohle když se nezmění, tak se to nikam neposune. A nikdo ať mi neříká, že nejde v 15ti až 19ti letech skloubit školu s hokejem. Je to jen otázka priorit a přístupu.

Zmiňujete systémy soutěží a i zde by měla proběhnout reorganizace, jaký je pohled HST na toto téma?

Budu stručný. V kategorii mužů dvě nejvyšší soutěže o 14ti účastnících a přímý postup dvou prvních mužstev mezi soutěžemi. V kategoriích dorostu a juniorů navrhujeme tři úrovně soutěží (extraliga, 1. liga, krajská soutěž) s přímým postupem čtyř klubů mezi soutěžemi. Náš názor je ten, že aby bylo o co hrát, je třeba přímých postupů a neomezovat se na postup malého počtu mužstev. To vede k zakonzervování a není o co soutěžit, to není to pravé zdravé soupeření.

Máme za sebou otázky ze sportovní oblasti a nyní přejdeme na provozní záležitosti. Ve vánočním dárkovém kvízu na facebooku HST se objevily reakce o nové rolbě či rekonstrukci zimního stadionu. Jak si HST stojí v těchto záležitostech?

S rolbou je to jednoduché. HST má 5 let novou bezemisní elektrickou rolbu. Tu rolbu si pořídila a splácí z vlastních zdrojů. K financování použila úvěr od partnera v oblasti bankovnictví, od banky WSPK. Nyní se blížíme k doplacení úvěru a o pořízení nové rolby prozatím neuvažujeme. Pro zajímavost uvádím, že HST musí mít dle regulí soutěží rolby dvě, aby v případě poruchy jedné z nich byla v záloze připravena druhá.

Co se týče rekonstrukce zimního stadionu, stav je následující. K datu 30.10.2020 nabylo právní moc stavební povolení a nyní probíhají závěrečné práce na prováděcím projektu. Zároveň začaly práce na získání finančních zdrojů k realizaci rekonstrukce. To vše samozřejmě probíhá za koordinace a podpory města Třebíče, díky němu by rekonstrukce, ale ani samotný hokej v Třebíči nemohl existovat.

Existují již nějaká přesnější data týkající se zmiňované přestavby třebíčského zimního stadionu, a jaký bude rozsah rekonstrukce?

To prozatím neexistují, vše se bude odvíjet od získání finančních zdrojů na rekonstrukci ZS. Musím ale zdůraznit, že nás již tlačí čas, jelikož stav technologií je na ZS již na hranici udržitelnosti. On samotný rozsah rekonstrukce vznikal postupně. Prvotním záměrem byla pouze rekonstrukce a rozšíření šaten a přístavba tělocvičen. Postupem realizace projektu se ale zjišťovaly další a další potřebné věci k rekonstrukci, až to vyústilo v celkový rozsah rekonstrukce ZS. Nyní v lednu ještě probíhaly revize konstrukcí a doufejme, že ty nebudou taktéž vyžadovat rekonstrukci! Za tímto projektem je více jak 5 let práce a nelze to vše popsat v jedné odpovědi. Takže HST připraví v co nejkratší době samostatný článek, který představí problematiku rekonstrukce ZS.

Dalším tématem, které jste v minulém roce zmiňoval, je ekonomická situace klubu a budoucnost klubu z tohoto pohledu.

Ano, několikrát jsem v loňském roce zmiňoval to, že finanční náročnost první ligy se za poslední roky razantně zvýšila, a taktéž jsem upozorňoval na dopady, které s sebou přinese Covid 19. Nelze ani opomenout, že nahoru šly i náklady na provoz ZS a s tím vším se budeme muset v letošním roce poprat. Je potřeba, aby si všichni uvědomili, že vše, o čem jsem v předchozích odpovědích hovořil, je přímo spojené s financemi. Nepodaří-li se sehnat zdroje na rekonstrukci ZS a nedojde k nutným opravám, do 8 let tady nebude hokej. Nezajistíme-li dostatečný objem financí na první ligu, nebude tu první liga. A tak můžu pokračovat dále a dále. Nebude to jednoduché, ale jsme připraveni to zvládnout. Zda se nám to podaří, tak to ukáže budoucnost. Rozsah škod, které způsobí Covid 19 v ekonomice ČR, se ještě plně neprojevil a bohužel zatím ani nevidíme konec samotné pandemie. Věřím v podporu našich partnerů i fanoušků a všem přeji co nejlepší a nejrychlejší zvládnutí nastupující ekonomické krize.

Podobné články

Aktuální zprávy

Dražba o Nedvídkův dres "O Kapku lepší hokej" je v plném proudu

11.02.2021
Aktuální zprávy

O kapku lepší hokej – 2. ročník!

04.02.2021
Aktuální zprávy

Dorost 2019/20 - mládežnické mužstvo města Třebíče roku 2020

02.02.2021