Pohled do statistik po první čtvrtině 1. ligy

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Ačkoli nový hrací systém rozděluje první hokejovou ligu spíše na třetiny, přinášíme vám po jedenácti odehraných kolech, což je rovná čtvrtina ze čtyřiceti čtyř kol základní části, přehled a výběr zajímavých statistických údajů týmu mužů Horácké Slavie Třebíč. Muži měli vynikající vstup do soutěže a po prvních dvou kolech byli bez ztráty bodu. Pak ale přišlo zranění Filipa Luňáka a smolná série osmi zápasů, v nichž Třebíčští dokázali porazit pouze Šumperk a na vlastním ledě po divokém zápase získali bod v utkání s Prostějovem. V minulém kole už ale opět naplno bodovali v Ostravě, což dokazuje, že tým má na to hrát dobrá utkání i se silnými celky z čela soutěže.

Michal Nedvídek

Soutěž začal v brance Filip Luňák ve vynikající formě, o čemž svědčí jeho úspěšnost. Po 82. minutách, které Filip odchytal, se zastavila na čísle 93,8. A to měl proti sobě v prvním kole ostrosřelce Komety Brno. Oblíbenec třebíčských fanoušků už je opět v plném tréninku a poctivě se snaží, aby byl co nejdříve připraven mužstvu pomoci. Svalová zranění jsou ale hodně zrádná a tak se datum jeho návratu do branky dá jen těžko odhadnout.
Michal Nedvídek, to je jméno, které ještě před touto sezónou znalo jen pár zasvěcených, ale v poslední době se v první lize o jeho výborných výkonech začíná hodně mluvit. Mladý brankář přišel do Třebíče na zkušenou z Liberce a hned prochází perným obdobím. V každém zápase dokáže chytit něco navíc a svoje mužstvo vždy drží. Jeho statistika říká, že nastoupil do deseti zápasů, v nichž odchytal 532 minut, inkasoval 29 branek a úspěšnost si drží na výborných 92,4 %. Lví podíl má Michal Nedvídek na tříbodovém vítězství v Ostravě, kde na něj šlo 54! střel, ale za jeho záda pronikla jen jedna jediná.
Pavel Míča zatím jen naznačil svoje možnosti, naskočil ve dvou utkáních a to s Prostějovem, kde od 24. minuty udržel čité konto až do samostatných nájezdů, a v Havířově. Odchytal celkem 51. minut s procentuální úspěšností rovných 92 %.

Lukáš Sláma

Lukáš Sláma

Z obránců všech jedenáct utkání odehráli Marcel Hrbáček a Lukáš Sláma, o jedno méně pak mají odehráno Bořek Sláma, Pavel Bulička, Matej Cunik a Michal Roháčik. Čtyři utkání má na svém kontě Tomáš Kolafa, po jednom pak Tomáš Kaláb a Ondřej Dvořák. Nejčastěji střílejícími obránci jsou Marcel Hrbáček a Michal Roháčik, kteří na soupeřovy brankáře vyslali 25, respektive 21 přímých střel. Ve střelbě se činí i Lukáš Sláma, který vystřel na gólmany 19-krát. Gólově se z třebíčských beků zatím prosadili dva, Matej Cunik a Tomáš Kolafa. Pokud se týká trestů, tak nejvíce minut na trestné lavici museli odsedět Pavel Bulička (5x2. min, 1x10. min), Matej Cunik (5x2. min) a Tomáš Kolafa (5x2. min).

Mezi útočníky se střelecky nejvícekrát prosadili Milan Přibyl a Lubor Dibelka, oba dali po čtyřech brankách. Zatímco u Lubora Dibelky je to statistika vcelku očekávaná a přispěla k ní i velmi dobrá spolupráce s Davidem Dolníčkem, pak u Milana Přibyla se jedná o příjemné překvapení, kterému určitě pomohlo zařazení do prvního Dolníčkova útoku. Ten v jedenácti zápasech nastřílel už rovných deset branek.

Milan Přibyl

Sám vedoucí první lajny David Dolníček dokázal vsítit branky dvě. David Dolníček je také nejčastěji střílejícím útočníkem Horácké Slavie. Na brankáře soupeřů totiž vyslal už 31 přímých střel. V této statistice se také činí i další hráči. Milan Přibyl 29 střel, Martin Čech a Michal Oliverius 28 střel, Petr Zahradník 27 střel a Jakub Krätzer střílel 18-krát. V týmu jsou hned tři hráči, kteří se dokázali střelecky prosadit třikrát. Jsou to Michal Oliverius, Petr Zahradník a Jakub Krätzer. Po jedné brance si zatím připsali Zdeněk Kubica, Martin Čech, Petr Kukla, Jakub Matušík a Marek Kundela. Nejtrestanějším forvardem Třebíče je důrazný Milan Přibyl, který už od rozhodčích inkasoval osm dvominutových trestů. Na záda mu v této statistice dýchá Jakub Matušík, který na trestné seděl po dvou minutách celkem sedmkrát. Šest dvouminutových trestů si odpykal i Michal Oliverius, třikrát po dvou minutách a jednu „panenku“ inkasoval David Dolníček. Zatím nejslušnějším hráčem je Jiří Burian, jenž odehrál devět zápasů a na trestné lavici nebyl ani jednou.

Horácká Slavia dosud hrála 82 dvouminutových přesilovek a třináctkrát měla výhodu dvou mužů v poli. Úspěšnost přesilových her se zastavila na 16%, což není nijak oslnivé číslo a je to určitě námět pro trenéry i hráče pro zlepšení. Vždyť právě přesilové hry mnohdy zápasy rozhodují.
Vyloučených měla Horácká Slavia 65 na dvě minuty, plus čtyřikrát došlo ke vzájemnému vyloučení, takže dohromady 69, zatímco její soupeři ve vzájemných utkáních měli vyloučených 86 hráčů, což svědčí o tom, že hráči Horácké Slavie jsou disciplinovanější než jejich soupeři. Podíváme-li se na celkový počet střel na brankáře, pak Slavisté vyslali na branky svých soupeřů 353 střel, zatímco jejich protivníci vystřelili na brankáře Horácké Slavie celkem 458 projektilů. Tento údaj říká, že červenobílí mají ve střelbě co dohánět.

Shrnutí několika větami
Pokud bychom měli shrnout první čtvrtinu do několika vět, lze říci, že mnozí od ní čekali více. Ale jak už to bývá, skutečnost je pak od očekávání odlišná. Horácká Slavia začala soutěž výborně, ale zranění Filipa Luňáka tým asi poznamenalo více, než se zpočátku zdálo. Mužstvo si muselo zvyknout na to, že v brance má jiného, mladého brankáře, Michala Nedvídka. Ten ale už přesvědčil o tom, že je výborným brankářem a mužstvo se na něj může spolehnout. Problémem mužstva je spíše psychika, tým v několika utkáních nedokázal udržet vysoký standard hry po celý zápas. Určitě hru týmu ovlivnil také odchod Petra Kukly, který chybí hlavně Michalu Oliveriusovi a Michalu Roháčikovi, s nimiž byl sehraný a s kterými si na ledě výborně rozuměl. Ale zápas v Ostravě naznačil, že mužstvo může hrát i v jiném složení, příležitost v týmu postupně dostávají mladí hráči z extraligové juniorky, což je určitě potěšitelným faktem. Marek Kundela dokonce v Ostravě vsítil vítězný gól. Třebíč vždy zdobila bojovnost, nasazení a výborná obranná hra. Jestliže se tým dokáže vrátit k těmto atributům, může potrápit každého soupeře. Soutěž je stále teprve na začátku a nic není ztraceno, rozhodující boje teprve přijdou.