Menu +

S Martinem Svobodou o chodu hokejového klubu v Třebíči

Rozhovory
T ř e b í č - Brzy tomu bude měsíc od doby, kdy se ředitel Horácké Slavie Třebíč Martin Svoboda a marketingový manažer Daniel Šlapák osobně sešli se skupinou fanoušků, aby si vysvětlili některé věci. Protože se od té doby stalo několik dalších událostí, které je třeba vysvětlit a odůvodnit, přinášíme rozhovor s nynějším předsedou třebíčského hokejového klubu Martinem Svobodou. V něm se dozvíte například to, kdy by se měla konat Valná hromada, kdo byl vedením klubu osloven ke spolupráci na dalším rozvoji třebíčské hokejové organizace a mnoho dalších zajímavých faktů.
Sdílejte článek
 

Dlouholetý generální manažer klubu Dr. Karel Čapek oznámil na konci prosince minulého roku, že ve své funkci končí. Jak HST na toto jeho rozhodnutí zareagovala?

Máte pravdu. Pan Čapek oznámil 30. prosince minulého roku, že z funkce generálního manažera HST po dlouhých letech odchází. My jsme to deklarovali i na setkání s fanoušky, které proběhlo během prvního lednového týdne. Od té doby proběhlo několik jednání. Tyto jednání jsem vedl já, jejich cílem bylo oslovení bývalých hráčů Horácké Slavie Třebíč s cílem zjistit, zda by měli zájem aktivně se podílet na chodu našeho klubu. Od řady z nich mám kladné reakce, což mě samozřejmě těší. Můžu jmenovat například Davida Dolníčka, Romana Mejzlíka nebo Rostislava Malenu. S dalšími kluky, které jsme oslovili, jsme si domluvili lhůtu, během níž mají čas na to, aby si celou situaci promysleli a následně se vyjádřili. Můžu říct, že kromě jiných jsme oslovili také Romana Erata a Leoše Čermáka.

Jakou roli v klubu dostanou bývalí hráči, kteří se rozhodnou nabídku vyslyšet?

Dotyční budou samozřejmě zapracování do rozhodovacích procesů klubu, aby se mohli aktivně podílet na jeho řízení. Na jaře pak proběhne valná hromada, kde bude zvoleno nové vedení Horácké Slavie Třebíč. Osobně bych byl rád, pokud by se Valná hromada uskutečnila nejpozději do poloviny března.

Na sportovním chodu klubu se už ale teď několik odchovanců podílí…

Dá se říct, že až na několik výjimek se téměř všichni bývalí odchovanci HST určitým způsobem zapojili do chodu klubu. Jmenujme si třeba Marcela Hrbáčka, který má na starosti provoz zimního stadionu. Další jména, jimiž jsou například David Dolníček, Martin Čech, Milan Přibyl, Zdeněk Sedláček nebo Rostislav Malena u nás pracují jako trenéři mládeže.

Mezi fanoušky se neustále šíří různé spekulace ohledně odchodu Romana Erata a údajného projektu bratří Eratů v Třebíči. Mohl byste do situace vnést světlo?

Tady jde o dvě různé věci. Martin Erat nikdy za mnou a podle mých informací ani za nikým jiným z klubu nikdy nepřišel s tím, že by chtěl v Třebíči pokračovat v hokejové činnosti. Dle mých informací byly u něj reálně dvě varianty. První se týkala návratu do Ameriky, ta druhá pak setrvání v Brně. S Romanem Eratem jsme byli původně domluveni na jeho pokračování v naší hokejové organizaci. K podpisu smlouvy mělo dojít 1. května 2018. O den dříve jsme ještě měli soukromé jednání. Účastnil jsem se jej já, Radek Novák a Roman Erat. Roman nám tehdy sdělil, že smlouvu nepodepíše, jelikož se chce věnovat spolupráci s bratrem, a to mimo Třebíč. Toto rozhodnutí jsme samozřejmě respektovali, i když nás dost mrzelo. Romana Erata jsme rovněž oslovili s nabídkou, zda by se chtěl podílet na chodu klubu. Uvidíme, jak se rozhodne.

Každý nejen sportovní klub musí být samozřejmě také financován. Jak probíhá financování v Třebíči?

Naše příjmy jsou tvořeny několika způsoby. Tím prvním jsou dotace a různá jiná finanční pomoc. Je třeba zdůraznit, že hlavním přispěvovatelem na chod hokejového klubu je město Třebíč. Bez něj by tu hokej na této úrovni rozhodně dělat nešel a je tomu tak v mnoha dalších klubech a městech. Dalšími zdroji našich příjmů jsou různé sponzorské smlouvy s našimi partnery, vstupné ze zápasů prvního týmu, popřípadě příspěvky od rodičů nebo příjmy z prodeje reklamních předmětů. Jako každý klub máme také svoje výdaje. Ty základní se dají rozdělit do tří základních skupin. Výdaje na provoz ZS, výdaje na chod prvního týmu a v neposlední řadě taktéž finance nutné na chod mládežnických družstev, což je také dost významná položka. V poslední době jsme pak notně investovali do pořízení nové rolby a nového osvětlení. Celková částka za pořízení těchto věcí přesahuje šest milionů korun z prostředků Horácké Slavie. Město pak pořídilo novou multimediální kostku. Na závěr bych chtěl zdůraznit, že veškeré klubové účetnictví vede renomovaná účetní a daňová kancelář a veškeré dotační tituly jsou řádně prokazovány a dokládány.

Třebíč je známa svou dobrou prací s mládeží. Kolik je v klubu k dnešnímu dni zaregistrováno mládežníků?

Momentálně máme u nás v klubu 287 registrovaných dětí a mládežníků. To jsou počty, které spadají od druhé třídy až po juniory. K tomu je třeba připočítat ještě první třídu, hokejovou přípravku a různé nábory, což obnáší cca dalších 100 dětí. Aktuálně máme jedenáct dětských a mládežnických mužstev, která pravidelně startují v soutěžích organizovaných ČSLH. V minulém týdnu jsme byli opět součástí projektu Pojď hrát hokej, kdy nás navštívilo 40 nových dětí, což dokazuje, že hokej v Třebíči táhne. Je to číslo, které je srovnatelné s řadou extraligových klubů.

Co všechno klub těmto dětem poskytuje?

To záleží na věku jednotlivých dětí. Ti nejmenší jsou osvobozeni od jakýchkoli příspěvků. Pro děti a mládež je organizován pravidelný tréninkový a zápasový program. Z toho pak vyplývají potřeby pro mužstvo dané věkové kategorie. Platíme profesionální trenéry z řad bývalých odchovanců HST, zajišťujeme dopravu mužstev v celorepublikovém rozsahu na soutěžní utkání, platíme organizaci hokejových zápasů, tj. rozhodčí, pomocné rozhodcovské funkce, pořadatele, lékařský dozor. Nesmíme zapomenout na materiální podporu. Nejmenším začínajícím hokejistům zapůjčujeme výstroj, brankáři dostávají po celou dobu výstroj od klubu zdarma a v kategorii dorostu a juniorů se jedná o plný materiální servis pro hráče.

Úplně na závěr. Jaká je nejbližší budoucnost klubu?

Už jsem to naznačoval v první otázce. Na jaře proběhne Valná hromada, která zvolí nové vedení klubu a měla by i zmodernizovat a zefektivnit řídící strukturu HST. Toto nové vedení bude muset navázat na práci současného vedení, zajistit klub po ekonomické stránce, připravit A mužstvo mužů na novou sezónu, pokračovat v dlouhodobé koncepční práci s mládeží. Nesmíme zapomenout ani na pokračování přípravy rekonstrukce a modernizace zimního stadionu, bez které se dále hokej v Třebíči nebude rozvíjet. Osobně tyto změny považuji za nevyhnutelné a mohu přislíbit, že k nim dojde v nejbližší době.

Podobné články

Rozhovory

Trenérská dvojice Kamil Pokorný – Jaroslav Barvíř v Horácké Slavii končí. Potřebujeme změnu, shodli se

27.03.2024
Rozhovory

Letos jsme měli nejvíce výkyvů, ale i tak považuju sezonu za úspěšnou, říká Kamil Pokorný

21.03.2024
Rozhovory

Bittner: Čeká nás těžká série, ale chceme postoupit

07.03.2024