Menu +

Viktor Konečný: zkušený kondiční trenér pomůže naší juniorce a dorostu

Rozhovory
Třebíčák, který před pár lety hrál za naši mládež a v HST tedy hokejově vyrůstal. Poté, co ušel nějakou tu životní cestu a nabral bohaté zkušenosti jako kondiční trenér, se vrací na místo činu a bude nápomocen trenérům Dolníčkovi a Sedláčkovi se silovými tréninky juniorů a dorostu. Viktora Konečného jsme ohledně jeho práce pořádně vyzpovídali.
Sdílejte článek
 

Viktore, vítej v Horácké Slavii. Mohl by ses v krátkosti představit fanouškům HST? Jestli se nepletu, tady na zimním stadionu nejsi poprvé?

To je pravda (smích). Narodil jsem se v Třebíči a za Horáckou Slavii jsem hrál od pěti let až po juniory. Dá se tedy říct, že je HST můj mateřský klub. Během tohoto období jsem prožil hezké chvíle, na které do teď rád vzpomínám. I když hokej už delší dobu aktivně nehraju, mám k němu stále blízko. V profesním životě působím jako kondiční trenér a nejčastěji spolupracuji právě s hokejisty. Sám sebe bych ale popsal jako obyčejného kluka, který má rád sport. Umím pochválit a ocenit tvrdou práci. Na stranu druhou umím dát jasně najevo, když věci nejdou podle mého očekávání.

Kondiční trenér Viktor Konečný umí pochválit a ocenit poctivou práci

Aktuálně se připojuješ k týmu juniorů a dorostu. Jaké si kladeš cíle, kterých bys chtěl v rámci této sezony dosáhnout? Máš nějaký plán s konkrétními čísly?

Kluci mají skvělý silový základ a musím říct, že trenéři odvedli velmi dobrou práci. Já se pokusím na jejich práci navázat. Chtěl bych, aby hráči pochopili, že tu nejsem od toho, abych je sedřel. Mým cílem je klukům pomoct. Chci, aby výkonnostně rostli a zlepšovali se v tom, co dělají. Vždy se snažím vše zaznamenávat a práce s čísly je pro mě denní chléb, na druhou stranu je potřeba pracovat s každým hráčem individuálně a nastavovat pro každého hráče i individuální cíle.

Není škoda, že se k týmu připojuješ v průběhu sezony? Přeci jenom se může zdát, že silový trénink je důležitý spíše mimo hlavní sezónu.

Určitě není. Silový trénink je důležitý v soutěžním i v mimosoutěžním období. Ještě nedávno se silový trénink bral jako doplněk a hráči se pouze soustředili na sport, který hrají, což z pohledu výkonnosti a prevence zranění nemusí být optimální. Silový trénink by měl být nedílnou součástí sportovního výkonu. Jediné, co se mění v průběhu roku, je cíl a celkový objem tréninků na suchu. Stejně tak jsem rád, že došlo k oddělení role trenéra ledního hokeje a kondičního trenéra. Těch poznatků v obou oborech je tolik, že už nelze, aby ji vykonával pouze jeden člověk. Je to něco, co už je standardem u nás v extraligových týmech i ve světě. A jsem moc rád, že se HST rozhodla jít tímto směrem.

Jak ses vlastně dostal k práci kondičního trenéra?

Vždy jsem měl blízko ke sportu. V mládí jsem hrál aktivně lední hokej. Věděl jsem ale, že na vrcholovou úroveň to nikdy nebude, proto jsem dal přednost studiu na vysoké škole. Postupně jsem se dostal až k silovému a kondičního tréninku. Spolupracuji primárně s hokejisty, ale zkušenosti mám i se sportovci z jiných sportů. Jako moji dosavadní největší výzvu bych asi uvedl spolupráci s Vláďou Sobotkou, se kterým jsme nedávno dokončili třetí letní přípravu.

Jak ses dostal k HST?

Díky tomu, že jsem se v nedávné době přestěhoval zpět do Třebíče, jsem měl větší prostor pro spolupráci. Stejně tak i klub HST už dlouhodobě hledal kondičního trenéra pro kategorie dorostu a juniorů. V prvním kole jsem vše řešil s Davidem Dolníčkem, se kterým nám vzájemná spolupráce vyhovovala. Následně jsme se domluvili oficiálně s předsedou klubu Martinem Svobodou. Nejvíce budu spolupracovat právě s Davidem Dolníčkem, který má pod sebou juniory, a Zdeňkem Sedláčkem, který vede tým dorostu.

Kondiční trénink s juniory HST

Máš v plánu působit ještě v jiném klubu nebo sportu? Nebo tě aktuálně tréninky vyčerpávají na plný úvazek?

Práce pro HST mi zabere dost času, ale není to na plný úvazek. Mimo HST hodně času trávím trénováním v menší soukromé posilovně, kterou jsem si v nedávné době otevřel v objektu fitness centra Bílý králík v Třebíči. Mám tam veškeré vybavení, které potřebuji ke svému tréninku, a zároveň i nadstandardní zázemí Bílého králíka.

Kdybys měl popsat skladbu svých tréninků, jak vypadají? S čím mohou hráči počítat?

Vzhledem k tomu, že velkou část tréninkového objemu tráví hráči na ledě, bude objem tréninků v posilovně menší než během letní přípravy. Velmi obecně se dá říct, že čím je mladší hráč, tím menší má silový základ, proto o to větší zaměření bude právě na silový rozvoj. Kromě silových cviků jsou součástí tréninků i cviky zaměřující se na rozvoj výbušnosti a rychlosti. Většina hráčů v tomhle věku ještě nedosáhla svého silového maxima a je potřeba u nich vybudovat pevné základy. Jako příklad uvedu, že zpočátku se s hráči učíme správně dopadat a až pak do tréninku zařadíme větší objem skoků. Primárním cílem silového tréninku není jen zvýšení výkonu, ale i snížení rizika zranění. Pro výše uvedené věci nemáte na ledě dostatečný prostor ani podmínky.

Jak moc je pro trenéra důležité se v dnešní době vzdělávat? A jak moc se informace v tvém oboru vyvíjejí?

V dnešní době musí být vzdělávání nedílnou součástí trenérského života. Všechny poznatky a přístupy se vyvíjejí ohromnou rychlostí a co platí dnes, zítra už nemusí. Jeden příklad za všechny. Ještě nedávno byl třeba standardní součástí rozcvičky statický strečing. Dnes už se v mnoha týmech před výkonem nedoporučuje a existují i studie, které ukazují, že statický strečing může snížit sportovní výkon.

Já osobně se snažím pravidelně účastnit vzdělávacích seminářů a workshopů. Mimo to jsem v kontaktu i s dalšími trenéry jiných prvoligových i extraligových klubů. Součástí mého dalšího rozvoje a vzdělání je i zvednout telefon a investovat do konzultace s trenéry z NHL. Přeci jenom kde jinde čerpat informace, než od trenérů z nejvyšší hokejové ligy na světě. Nejlepší způsob vzdělávání je ale sám školit, proto s dalším kolegou kondičním trenérem pořádáme pravidelné semináře pro ostatní trenéry.

Co rád děláš ve svém volnu, když potřebuješ vypnout?

Nedávno se nám s manželkou narodil syn, tak se snažím veškerý volný čas věnovat rodině. Pokud se ale přece jenom najde volná chvíle, rád si zajdu nebo zajedu na kole do přírody.

Viktore, moc děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme, ať se práce s naší mládeží daří!

Podobné články

Rozhovory

Trenérská dvojice Kamil Pokorný – Jaroslav Barvíř v Horácké Slavii končí. Potřebujeme změnu, shodli se

27.03.2024
Rozhovory

Letos jsme měli nejvíce výkyvů, ale i tak považuju sezonu za úspěšnou, říká Kamil Pokorný

21.03.2024
Rozhovory

Bittner: Čeká nás těžká série, ale chceme postoupit

07.03.2024