Menu +

Martin Erat, kvalita vyšlechtěná v Třebíči

Autor: Jan Šindelář a Michal Martoch, foto: hstrebic.cz, hc-kometa.cz, Milan Krčmář, Pavel Navrkal - Hoši, děkujeme... (Akcent, Třebíč 2003) a soukromý archiv posledního uvedeného autora

Třebíčský odchovanec Martin Erat se poprvé více proslavil, když v roce 2001 vyhrál s českým národním výběrem Mistrovství světa hráčů do 20 let a od té chvíle působí na výsluní mezinárodní hokejové scény prakticky nepřetržitě. Nedlouho po zisku juniorského zlata naskočil poprvé do kanadsko-americké NHL a v týmu Nashville Predators působil s roční pauzou až do sezóny 2012/13. V národním dresu prožil další úspěch na začátku roku 2006, kdy český tým vybojoval na olympijském turnaji v Turíně bronzové medaile, a po vyřazení Nashvillu v play-off NHL si jej trenér české reprezentace vybral do týmu pro právě probíhající Mistrovství světa v Lotyšsku. Zde si Martin, přes drobné potíže s třísly, vedl skvěle a s týmem bez největších českých hvězd získal stříbrnou medaili. V kanadském bodování týmu skončil na druhém místě s 8 body (3G+5A) v devíti odehraných zápasech.

Základní údaje

Jméno: Martin Erat
Přezdívka: Špenát
Narozen: 28. srpna 1981 v Třebíči
Výška: 184 cm
Váha: 87 kg
Klub: HC Kometa Brno
Pozice: Levé křídlo
Číslo dresu: 10
Další kluby: SK Horácká Slavia Třebíč, HC ZPS Zlín, Saskatoon Blades, Red Deer Rebels, Nashville Predators, Milwaukee Admirals, Washington Capitals, Arizona Coyotes (původní název Phoenix Coyotes), Avangard Omsk
Draftován: 1999, 12. volba Nashville Predators, 7. kolo, 191. celkově

Martin Erat ve zkratce

Martin Erat

Narodil se v roce 1981 v Třebíči a vyrůstal v hokejovém prostředí - vžyť jeho o dva roky starší bratr Roman v třebíčské líhni vyrůstal také, působil zde také v mužích a v roce 2002 si jej pro výborné výkony vytáhlo extraligové Znojmo. Mladší Martin se do hokejového světa vydal ještě dříve. Vynikal již v mládežnických kategoriích (na žákovských turnajích býval většinou vyhlašován nejlepším hráčem turnaje), a proto jako šestnáctiletý odešel hrát dorosteneckou extraligu do Zlína.

V roce 1999 si ho v sedmém kole draftu vybrali Predátoři z Nashvillu. Nejdříve jej nechali rozehrát na svých farmách v Saskatoonu a Red Deer, ve kterých působil dva roky. V dresu Red Deer Rebels vyhrál juniorský Memorial Cup.

Poté, co Martin získal spolu s českým národním týmem v roce 2001 zlatou medaili na juniorském mistrovství světa, všimli si jeho výkonů také skauti z hlavního týmu Nashvillu a z WHL si Martina stáhli do NHL. První zápas odehrál 5. října 2001 a svůj první gól vstřelil 30. října proti Minnesotě. V Nashvillu odehrál celou premiérovou sezónu a spolu s Vladimírem Országhem a Denisem Archipovem utvořili tzv. "Vowel line" a on sám nasbíral v 80 zápasech 33 bodů.

V základním kádru Predátorů začínal i ročník 2002/2003. Příliš si však neporozumněl s trenérem, a přestože podával solidní výkony, byl třebíčský rodák povolán na další z farem - Milwaukee Admirals, kde působil až do konce sezóny. V závěru se na farmě skvěle rozehrál a než Admirálové ve čtvrtfinále ztroskotali na Houstonu, byl nejproduktivnějím hráčem play-off AHL.

Výborné výkony ze závěru sezóny daly Martinovi šanci ukázat své umění v hlavním týmu i v úvodu sezóny následující (2003/2004). Důvěra se Predátorům vyplatila a hbité levé křídlo odehrálo celou sezónu a třetí místo v produktivitě bylo pro Martina zadostiučiněním.

Roční výluku v NHL 2004/2005 odehrál v České republice za tým HC Hamé Zlín, se kterým se dostal až do finále. Tam sice Hamé podlehlo Pardubicím, ale Martin patřil k oporám v týmu a v soutěži produktivity Tipsport Extraligy obsadil celkově 8. místo za 43 nasbíraných kanadských bodů.

V roce 2005 o něj projevoval zájem ruský Omsk, ale Martin dal přednost NHL a v srpnu 2005 podepsal novou smlouvu s Nashville Predators. Sezóna pro něj byla úspěšná, nastřílel největší počet branek ve své kariéře v NHL (20 gólů) a tým se probojoval až play-off, kde však ihned ztroskotal na soupeři San Jose Sharks.

Na začátku roku 2006 reprezentoval český tým na Olympijských hrách v italském Turíně a nakonec byl členem úspěšného bronzového mužstva. Další reprezentační pozvánku po vyřazení Predátorů z play-off dostal na MS v lotyšské Rize. Při neúčasti největších českých hokejových hvězd se rázem stal tahounem týmu a mohl se po právu radovat ze zisku stříbrné medaile.

V roce 2008 se Martin Erat zúčastnil společně s Patrikem Eliášem MS v Kanadě, v roce 2010 pak nechyběl na ZOH ve Vancouveru. Ani jednou z toho ale nebyly stupně vítězů. Třetí nejcennější kov bral Martin Erat společně s Ondřejem Němcem na MS 2012 ve Finsku a Švédsku.

Martinovi chybí také větší úspěch na klubové úrovni v zámořské NHL.

Martin Erat

Další záznamy po sezónách

1981-1999

Martin EratVycházející „hvězdy“ třebíčského hokeje – Ondra Látal a Martin Erat

Martin začínal se svým starším bratrem Romanem v přípravce tehdejší TJ Třebíč. Už v žákovských mužstvech patřil v kraji k nejlepším, na žákovskcých turnajích byl většinou vyhlášován nejlepším hráčem turnaje. V dorostu pak přestoupil do Zlína, kde hrál dorostenceckou a později juniorskou extraligu. Stal se členem národního juniorského mužstva ČR.

1999-00

Martin Erat

Martin Erat se dělil o druhé místo v počtu vstřelených gólů (27) za Saskatoon Blades, zvítězil ve statistice Saskatoonu během zápasů play-off se ziskem 12 bodů.

2000-01

V této sezóně vyhrál Martin Erat mistrovské soutěže WHL a Memorial pohár s Red Deer, skončil druhý v počtu přihrávek týmu Red Deer (59) a dělil se o třetí místo v počtu získaných bodů (82). V zápasech play-off WHL 2001 vyhrál statistiku Rebelů v gólech (15) a bodech (36) a dělil se o druhé místo v počtu přihrávek (21).

Martin Erat

2001-02

Martin Erat ustanovil rekordy nováčků Nashville v odehraných utkáních (80), asistencích (24) a bodech (33), skončil pátý v týmových statistikách v počtu přihrávek; v několika kategoriích hodnotících ofenzívní činnost se umístil mezi nejlepšími nováčky ligy: asistence: dělil se o 2. místo, asistence v power-play: dělil se o 4. místo s 8 asistencemi, procentuální úspěšnost střel: 5. místo – 10,7%, zisk bodů: 6. místo, zisk bodů v power-play: 7. místo s 10 body; zaznamenal 5 zápasů se ziskem 2 bodů; zapsal si 5 zápasů v řadě, ve kterých skóroval (2 góly, 3 asistence) v období 6. – 14. ledna. Tímto výkonem se dělí o třetí nejdelší šňůru zisku bodů v po sobě jdoucích zápasech, která se podařila nováčkům NHL; asistoval u vítěznému gólu 11. října proti Calgary, což byl jeho první bod v NHL.

2002-03

Zahrál si ve svém stém utkání v NHL (29.11.2002 - proti New Jersey). Zaznamenal svou nejlepší bodovou šňůru, když bodoval v šesti po sobě jdoucích zápasech a nasbíral 6 kanadských bodů (1G+5A) - od 2. do 12.11.2002. Sezónu zahájil v Nashville a 13.12.2002 byl poslán do Milwaukee (AHL). K Predátorům zpět povolán od 16. do 23. ledna 2003. V Milwaukee byl s 9 body nejúspěšnějším hráčem play-off (5G+4A).

2003-04

Sezónu zakončil s největším počtem nastřílených branek v kariéře v NHL, skórovat se mu podařilo šestnáctkrát, asistoval u 33 branek a získal 49 kanadských bodů. Na trestné lavici strávil 38 minut a průměrná doba jeho účasti na ledě v jednom zápase byla 15 minut.

Skončil druhý v klubových statistikách v posunu v produktivitě o 10 míst výše a obsadil třetí místo v počtu získaných bodů a také přihrávek.

Kvůli zranění nehrál jedno utkání. Absolvoval všech šest zápasů play-off a zaznamenal jednu asistenci.

2004-05

Martin Erat

Skončil třetí v klubových statistikách HC Hamé Zlín a v celkovém hodnocení produktivity Tipsport Extraligy obsadil osmé místo se 43 kanadskými body (20G+23A). V tabulce trestů skončil na osmém místě v soutěži se 129 trestnými minutami - nejvíce ze zlínského týmu. V počtu vstřelených gólů byl druhým nejlepším ve zlínském dresu a jedenáctý v lize. Zařadil se na druhé místo v počtu asistencí v týmu a v celé soutěži se umístil na 14. místě. Pomohl svému celku probojovat se do finále Tipsport Extraligy a v play-off nastřílel sedm gólů. Se Zlínem se také zúčastnil Evropského poháru (2 zápasy, 1G+1A) a reprezentoval Českou republiku na Karjala Cupu (3 zápasy). Smlouvu s Nashvillem znovu podepsal 26. srpna 2005.

2005-06

Jedna z Martinových nejúspěšnějších sezón v NHL. Za Nashville odehrál 80 zápasů a nasbíral 49 bodů (20G+29A). V počtu branek překonal své maximum ze sezóny 2003/2004, tehdy skóroval šestnáctkrát. V produktivitě týmu skončil na šestém místě. Suverénem Predátorů byl v tomto ohledu Paul Kariya. Tým postoupil do prvního kola play-off. První zápas Nashville proti San Jose Sharks vyhrál, ale v dalších čtyřech podlehl a z vyřazovací části vypadl.

To umožnilo, aby se mohl Martin zúčastnit MS v Lotyšsku, kde v týmu, který postrádal největší české hvězdy, patřil k hlavním postavám mužstva a spolupodílel se na zisku stříbrné medaile. Po Jaroslavu Balaštíkovi byl druhým nejúspěšnějším střelcem a v počtu nahrávek byl z českého týmu lepší jen David Výborný. V celkovém hodnocení obsadil na šampionátu 19. místo (3G+5A).

Další velkou událostí na počátku roku byly Olympijské hry v Turíně. Původně se Martin Olympiády vůbec neměl účastnit, ale přednost před Alešem Kotalíkem dostal díky své schopnosti prosadit se v přesilovkách a odehrát úspěšně oslabení. Martin Erat nastupoval ve čtvrté pětce a zasloužil se o zisk bronzových medailí.

Zajímavost: V Nashvillu opustil své léta zažité číslo 19 a od začátku sezóny nastupuje s číslem 10, v reprezentaci hraje s číslem 91.

2006-07

Nová sezóna přinesla další zlepšení. Sice stihl odehrát Martin Erat za Nashville pouze 68 utkání, získal ale 57 bodů (16G+41A), to je o 7 bodů více než v předešlém ročníku. Navíc se ve statistice +/- pohyboval v kladných hodnotách a nakonec skončil s +13 body. V tomto ohledu to byla jeho nejpovedenější sezóna. První kolo play-off Nashville do dalších vyřazovacích bojů ale nepropustilo a sezóna tak skončila předčasně.

V létě roku 2006 si pak připomněl třebíčský hokejový klub Horácká Slavia Třebíč své desetileté působení v 1. hokejové lize formou exhibičního utkání, ani Martin Erat u toho samozřejmě nechyběl.

2007-08

V dalším hokejovém ročníku své osobní maximum v NHL Martin Erat vyrovnal, navíc vstřelil 23 branek (76Z, 34A), čímž překonal o tři trefy 20 vstřelených branek z ročníku 2005-06, navíc se mu poprvé podařilo v NHL docílit tři branek v jednom utkání. Konec sezóny ale nesl stejně jako loni trpkou příchuť vyřazení v prvním kole play-off.

Poté se vydal Martin Erat na mistrovství světa do kanadského Quebecu, kde se potkal v jedné formaci s Patrikem Eliášem, český národní tým ale nepřešel přes čtvrtfinále.

Ještě v době květnového turnaje uzavřel Martin Erat s vedením Nashvillu nový sedmiletý kontrakt v celkové výši 31,5 miliónů dolarů. „Martin je dokonalým příkladem koncepce naší organizace. Získali jsme ho až v sedmém kole draftu, a přesto vyrostl v elitního hráče, když dostal příležitost prosadit se. Postupně na sebe začal přebírat větší zodpovědnost a stal se klíčovou součástí zlepšování našeho mužstva. Těšíme se na jeho vedení a produktivitu v příštích sedmi letech,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální manažer Predators David Poile.

Martin Erat se pak během rozhovoru pro internetové stránky Predators rozplýval nad hokejovou budoucností: „Je úžasné, že jsme se dohodli. Jsem velmi poctěn, že jsem podepsal s Nashvillem dlouhodobý kontrakt. Je to výborná příležitost zůstat v mužstvu, které má o mě zájem a navíc tam, kde chci hrát. Jsem rád, že už je to za mnou. Je příjemné vědět, že tu nějakou dobu zůstanu.“

2008-09

V této sezóně získal v 71 zápasech Martin Erat rovných 50 bodů (17G+33A). Po čtyřech letech nepostoupil Nashville ale ani do play-off. Vinou zranění se Martin nepodíval ani na mistrovství světa, sezóna tak pro něj skončila poměrně brzy.

2009-10

Olympijská sezóna byla zase o něco povedenější, v produktivitě dosáhl Martin Erat 49 bodů (74Z, 21G+28A), v play-off pak dokázal v šesti duelech prvního kola vstřelit čtyři branky, ke kterým přidal jednu asistenci. Na postup přes pozdějšího vítěze Stanley Cupu, Chicago Blackhawks, to ale nestačilo. Na mistrovství světa se Martin opět nemohl podívat, neboť neprošel výstupní lékařskou prohlídkou.

Na přelomu roku nechyběl Erat na zimních olympijských hrách ve Vancouveru, kde se opět potkal v reprezentačním dresu s Patrikem Eliášem.

2010-11

Lídr Nashvillu odehrál v uplynulé sezóně vinou zranění pouze 64 zápasů, přesto byl společně s Kosticynem (ten ale odehrál o 13 zápasů více) nejproduktivnějším hráčem Nashvillu se ziskem 50 bodů za 17 branek a 33 asistencí.

Predátoři vůbec poprvé v historii postoupili do druhého kola play-off, Martin Erat se ale neobjevil ve všech utkáních svého týmu, neboť ho sestřelil ve čtvrtém duelu série prvního kola Jarkko Ruutu.

2011-12

Martin Erat před sezónou 2011/12 více odpočíval, aby vyléčil zranění zad (pozn. red.: kvůli silným bolestem musel vynechat v předešlé sezóně celou řadu zápasů). Jenže i na začátku dalšího ročníku přišly drobné komplikace – pro blíže nespecifikované zranění v horní části těla musel oželet třebíčský odchovanec osm zápasů. Poté, co byl zdravotně úplně fit, začal zase pravidelně sbírat body. A nakonec z toho byla bodově nejpovedenější zámořská sezóna – 58 bodů za 19 branek a 39 asistencí. V play-off přidal pracovitý forvard jednu branku a tři asistence v 10 duelech.

Už druhou sezónu po sobě byl Martin Erat nejproduktivnějším hráčem Nashvillu (pozn. red.: loni společně s Kosticynem), i proto se společně s Patrikem Eliášem vešel do první desítky v anketě Zlatá hokejka 2012.

Predátoři podruhé v historii postoupili do druhého kola play-off, tam ale ztroskotali na Phoenixu. Po trpkém konci sezóny tak třebíčského odchovance povolal kouč národního týmu, Alois Hadamczik, na Mistrovství světa do Švédska a Finska. Tam se Erat představil v dobrém světle, v pěti zápasech vstřelil tři branky a na jednu přihrál. Nakonec se mohl radovat společně s Ondřejem Němcem z bronzové medaile. V duelu o třetí místo se ale nepředstavil, neboť musel odstoupit v semifinále se Slovenskem po střetu s Liborem Hudáčkem a na led se už pro silné bolesti hlavy nevrátil.

2012-13

Sezóna 2012/13 přinesla výluku v zámořské soutěži. Mnozí hokejisté zamířili do Evropy, hráli v KHL nebo domácích soutěžích, Martin Erat však v době výluky nikde nepůsobil.

Na začátku přípravného kempu pak informoval dlouholetý kouč Predators Barry Trotz o tom, že Erat bude nově plnit funkci zástupce obránce Shea Webera. „Marty toho pro nás odvádí strašně moc. Prošel si celým systémem a stal se jedním z klíčových hráčů,“ uvedl tehdy. Jenže zkušený forvard se dlouho střelecky trápil a nakonec změnil i působiště – v době, když už bylo jasné, že Nashville skončí mimo play-off.

Klub z Tennessee byl založen v roce 1998, o rok později tým draftoval v sedmém kole Erata. Ten se záhy stal nepostradatelným článkem mozaiky Barryho Trotze. V historických tabulkách klubu patří Eratovi druhá místa v počtu startů (723), nastřílených branek (163), asistencí (318) i kanadských bodů (481).

Lídr Nashvillu před zkrácenou sezónou 2012/13 nikde nehrál a i to se možná podepsalo na jeho střelecké mizérii. Díky bídné produktivitě českého střelce trpěl i celý tým Predators. Marně se snažil Erata rozveselit uznávaný lodivod Barry Trotz. Třebíčský odchovanec nakonec zvedl kotvy. V touze po zisku Stanleyova poháru se vydal napříč Amerikou do Washingtonu, Západní konferenci vyměnil za Východní.

„Byl jsem v Nashvillu jedenáct let a je těžké opustit město, kde člověk žije tak dlouho. Ale jsem nadšený z té možnosti, že budu mít šanci bojovat o Stanleyův pohár,“ řekl bezprostředně po přestupu v rozhovoru pro deník The Washington Post. „Predators jdou cestou omlazování kádru. Jsem starší hráč a nemůžu čekat sedm osm let na další šanci,“ dovysvětlil ještě.

„Vyměnit hráče, jako je Martin Erat, kterého klub draftoval, který tu vyzrál a byl jeho oporou dlouhá léta, je vždycky těžké. Ale Marty za námi v minulých dnech přišel a dal najevo, že výměna by pro něj mohla být nejlepší,“ řekl serveru nhl.com pro změnu generální manažer Nashvillu David Poile.

Přestup Eratovi ale kýžený pohár nepřinesl. Hned ve druhém duelu za Washington navíc utrpěl zranění. Dokázal se rychle vrátit, ale Capitals vypadli stejně hned v prvním kole play-off, když nestačili na New York Rangers.

Nejlépe placený český hokejista uplynulé sezóny v NHL, Martin Erat, má ještě na další dva roky platný sedmiletý kontrakt na 31,5 milionu dolarů, který uzavřel před sezonou 2008/09.

2013-14

Jak se ukázalo v sezóně 2013/14, přestup nebyl pro Erata příliš dobrou volbou. Nedostával dostatek prostoru na ledě, cítil se nevytěžovaný. Dvaatřicetiletý rodák z Třebíče trávil na ledě v průměru třináct minut za zápas, v prvních 23 zápasech zámořské NHL zaznamenal v dresu Capitals pouze šest asistencí. Vedení Washingtonu v pondělí 25. listopadu oficiálně potvrdilo, že útočník Martin Erat požádal o výměnu do jiného klubu.

Ta ale dlouho nepřicházela a Erat nadále nastupoval v hlavním městě Spojených států amerických. Opakovaně se vyjádřil, že by chtěl opustit Washington. Před koncem přestupního termínu nakonec došlo k výměně, vedení Capitals vyměnilo třebíčského odchovance do Phoenixu Coyotes. Za Kojoty stihl Erat odehrát ještě 17 zápasů základní části (2G+3A).

V průběhu nevydařené sezóny startoval Erat (pozn. red.: jenž se dostal do nominace dodatečně po zranění Vladimíra Sobotky) společně s Patrikem Eliášem na ZOH v Soči, kde český národní tým vyhořel. Z pěti utkání vyhrál jen dvě. Po čtvrtfinálovém vyřazení od Američanů (2:5) obsadil šesté místo.

2014-15

V létě roku 2014 se arizonský klub přejmenoval (pozn. red.: na Arizona Coyotes) a Martin Erat v něm sehrál 79 zápasů základní části s bilancí 9 branek a 23 asistencí, což z něj učinilo čtvrtého nejproduktivnějšího muže Kojotů.

A protože tým z Arizony nepostoupil do play-off, dostal záhy třebíčský odchovanec od Vladimíra Růžičky pozvánku na domácí mistrovství světa. Tam skončili Češi čtvrtí.

2015-16

Po třinácti letech v NHL odešel Martin Erat do Evropy a v sezóně 2015/16 působil v ruském Avangardu Omsk, hrajícím KHL. V základní části Kontinentální hokejové ligy sehrál 40 utkání s bilancí 5 branek a 19 asistencí, týmu pomohl společně s Vladimírem Sobotkou do play-off, kde se v deseti střetnutích prosadil jedenkrát a připsal si sedm asistencí.

Z účasti na Mistrovství světa se z rodinných důvodů omluvil; v květnu pak spatřila světlo světa zpráva o příchodu Martina Erata do Komety Brno. Po letech v zahraničí se tak třebíčský odchovanec znovu představil i domácím fanouškům.

2016-17

Martin Erat foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

A představení to bylo velkolepé. Martin Erat se stal po letním přestupu do Komety jednou z hvězd české nejvyšší soutěže. Od začátku sezóny nastupoval v první útočné formaci s Markem Kvapilem a dorostencem Martinem Nečasem, jejich hra bavila diváky. Dlouho se přetahoval v kanadském bodování soutěže s Kvapilem o první místo, nakonec odehrál v základní části vinou zranění jen 39 utkání s bilancí 13 branek a 23 asistencí, což mu stačilo na druhé místo klubové produktivity (pozn. red.: o 4 body za Kvapilem, který odehrál o 10 utkání více), v ligovém měřítku byl s 36 kanadskými body šestnáctý.

V extraligovém play-off se ve třinácti střetnutích prosadil čtyřikrát a připsal si také stejný počet asistencí. Výrazně pomohl Kometě k vytouženému dvanáctému titulu, na který ve městě pod Špilberkem čekali jednapadesát let.

Z účasti na Mistrovství světa se Martin Erat z rodinných důvodů omluvil; vracel se do Ameriky a vrcholný podnik sezóny by asi nezvládl natolik, na kolik by sám chtěl.

2017-18

Také v ročníku 2017/18 byl Martin Erat opět jedním z lídrů Komety, i celé extraligy. V kanadském bodování české nejvyšší soutěže skončil pátý. Kometě pomohl společně s dalšími odchovanci třebíčského hokeje po roce do play-off i k obhajobě mistrovského titulu.

V prosinci vedl jako kapitán tým české reprezentace na Channel One Cupu (2. místo), ve stejné roli nastupoval i na Zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Tam překonali Češi prokletí čtvrtfinále, když porazili na samostatné nájezdy tým USA, jenže pak nestačili na Rusy a v boji o bronz podlehli Kanadě. Zklamání bylo obrovské, bezprostředně po turnaji ukončil Erat společně s Ondřejem Němcem reprezentační kariéru.

2018-19

Po náročných sezónách si potřeboval Erat odpočinout a věnovat se rodině, a proto se domluvil s Liborem Zábranským, že se do extraligového kolotoče zapojí až v průběhu sezóny dle jeho vlastního rozhodnutí. Motivací byl triple. Stejně jako v předchozích letech byl mezitím na ledě s dětmi. Nakonec naskočil poprvé 6. prosince 2018 (25. kolo, pozn. red.). Kometa skončila v semifinále, když ztroskotala po vyrovnaných zápasech na Liberci (2:4 na zápasy).

2019-20

Po následujícím ročníku 2019-20, ve kterém ještě naskočil v dresu Komety do šestnácti extraligových duelů (1G+5A), uzavřel Martin Erat z rodinných a zdravotních důvodů svou bohatou hráčskou kariéru.

Trenér hokejové reprezentace

2021-22

V roce 2022 kývl Martin Erat na nabídku ČSLH a společně s Liborem Zábranským se stal asistentem Kariho Jalonena u české hokejové reprezentace. Výsledkem spolupráce byla bronzová medaile na Mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku.

Úspěchy

2001 – mistr světa juniorů
2006 – bronz na ZOH v Turíně
2006 – stříbro na MS v lotyšské Rize
2008 – účast na MS v kanadských městech Québecu a Halifaxu (5. místo)
2010 – účast na ZOH ve Vancouveru (7. místo)
2012 – bronz na MS ve finských Helsinkách a švédském Stockholmu
2012 – 8. místo v anketě Zlatá hokejka za sezónu 2011-2012
2014 – účast na ZOH v Soči (6. místo)
2015 – účast na Euro Hockey Tour (2 zápasy proti Finsku)
2015 – účast na MS v Praze a Ostravě (4. místo)
2016/2017 – mistr české extraligy s týmem HC Kometa Brno
2017 – účast na Channel One Cupu (kapitán)
2018 – kapitán na ZOH v Pchjongčchangu (4. místo)
2017/2018 – mistr české extraligy s týmem HC Kometa Brno
2018 – 9. místo v anketě Zlatá hokejka za sezónu 2017-2018
2022 - vítězství na Českých hokejových hrách (Ostrava; asistent trenéra české hokejové reprezentace)
2022 - vítězství na švédských Beijer Hockey Games (Stockholm; asistent trenéra)
2022 - bronz na MS ve finských Helsinkách a Tampere (asistent trenéra)

Statistiky

Klubové statistiky
              --- Základní část ---   --- Play off ---
Rok  Tým        Liga  Z  G  A Bod T  Z  G  A Bod T
---------------------------------------------------------------------
97-98 Zlín - jun.      E 33 26 26 52 11 -- -- -- -- --
98-99 Zlín - jun.      E 35 21 23 44 11 -- -- -- -- --
98-99 HC ZPS Zlín     ELH  5  0  0  0  2 -- -- -- -- --
99-00 Saskatoon Blades  WHL 66 27 26 53 82 11  4  8 12 16
00-01 Saskatoon Blades  WHL 31 19 35 54 48 -- -- -- -- --
00-01 Red Deer Rebels   WHL 17  4 24 28 24 22 15 21 36 32
01-02 Nashville Predators NHL 80  9 24 33 32 -- -- -- -- --
02-03 Milwaukee Admirals AHL 45 10 22 32 41  6  5  4  9  4
02-03 Nashville Predators NHL 27  1  7  8 14 -- -- -- -- --
03-04 Nashville Predators NHL 76 16 33 49 38  6  0  1  1  6
04-05 HC Hamé Zlín    ELH 48 20 23 43 129 16  7  5 12 12
05-06 Nashville Predators NHL 80 20 29 49 76  5  1  1  2  6
06-07 Nashville Predators NHL 68 16 41 57 50  3  0  1  1  0
07-08 Nashville Predators NHL 76 23 34 57 40  6  1  3  4  8
08-09 Nashville Predators NHL 71 17 33 50 48 -- -- -- -- -- 
09-10 Nashville Predators NHL 74 21 28 49 50  6  4  1  5  4
10-11 Nashville Predators NHL 64 17 33 50 22 10  1  5  6  6 
11-12 Nashville Predators NHL 71 19 39 58 30 10  1  3  4  6
12-13 Nashville Predators NHL 36  4 17 21 26 -- -- -- -- --
   Washington Capitals NHL  9  1  2  3  4  4  0  0  0  4
13-14 Washington Capitals NHL 53  1 23 24 22 -- -- -- -- --
   Phoenix Coyotes   NHL 17  2  3  5  6 -- -- -- -- --
14-15 Arizona Coyotes   NHL 79  9 23 32 48 -- -- -- -- --
15-16 Avangard Omsk    KHL 40  5 19 24 16 10  1  7  8 14
16-17 HC Kometa Brno   ELH 39 13 23 36 34 13  4  4  8 12
17-18 HC Kometa Brno   ELH 49 12 34 46 20 14  5  6 11 10
18-19 HC Kometa Brno   ELH 18  3 14 17 29  9  0  6  6  4
19-20 HC Kometa Brno   ELH 16  1  5  6 12
---------------------------------------------------------------------
   NHL Totals       881 176 369 545 506 50  8 15 23 40

Statistiky v NHL

Mezinárodní scéna

Rok 	Tým 	      Liga  Z 	G  A   B 	T 
---------------------------------------------------------------------
2001 	Česká republika  WJC   7 	2  1   3 	16
2006 	Česká republika  ZOH 	  8 	1  1   2 	 4
2006 	Česká republika   MS   9	3  5 	  8 	 6
2008  Česká republika   MS	  7	2  4   6	14
2010  Česká republika	  ZOH	  5	0  1	  1	 2
2012  Česká republika   MS	  5	3  1   4	 2
2014  Česká republika	  ZOH	  5	1  0	  1	 0
2015  Česká republika	  EHT	  2	1  2	  3	 2
2015  Česká republika	  MS	 10	1  3	  4	 6
2017  Česká republika	  EHT	  3	2  3	  5	 4
2018  Česká republika	  příp.  1  0  0   0   0
2018  Česká republika	  ZOH   6  0  1   1   4

Fotogalerie


Martin Erat a Patrik Eliáš, foto: Milan Krčmář

Mistr světa juniorů 2001, foto: Milan Krčmář

Cenná zlatá medaile, foto: Milan Krčmář

Vysvětlivky: NHL - National Hockey League, AHL - American Hockey League, CHL - Canadian Hockey League, WHL - Western Hockey League