Menu +

Chceme nalákat diváky do hlediště, říká Kamil Pokorný a mluví o kádru i přípravě

Rozhovory
T ř e b í č - Horácká Slavia další sezonu oslaví 95. výročí od založení klubu. A po loňské (kromě play off) velmi úspěšné sezoně skládá opět zajímavý kádr. „Asi 90 procent mužstva je hotovo,“ říká v rozhovoru sportovní manažer a hlavní trenér Kamil Pokorný, který promluvil také o Pavlu Francouzovi.
Sdílejte článek
 

„Myslím si, že jsme neudělali radikální řez. Když si vezmu obranu, tak díky tomu, že podepsal znovu Jirka Hunkes, tak až na Honzu Mlčáka (hráč Komety), ji máme kompletní jako loni," líčí Kamil Pokorný.

K tomu jste nedávno oznámili i příchod zkušeného Antonína Bořuty…
Věřím tomu, že nám hodně pomůže. Brankáře máme stejné, chceme, aby naše hra vycházela z kvalitní defenzívy. Daniel Poizl a David Tureček loni získali hodně zkušeností a odehráli kvalitní zápasy – jsme rádi, že jsme se s Karlovými Vary domluvili a udrželi je. Podle mě jim to jedině pomůže. Jsou to kluci, kteří jednou extraligu budou hrát a mají do ní nakročeno.

A co útok? Nepokračuje třeba Vojtěch Střondala, který byl v týmovém bodování druhý.
To je podobný případ jako Honza Mlčák. Tam to rozhoduje mateřský oddíl, tedy Kometa. My jsme klub, který není schopen plnit všechny možné finanční věci na extraligové úrovni. Museli jsme si říct, zda na daného hráče máme nebo nemáme. Snažíme se to dělat poctivě, ale nemáme zázemí, kde bychom měli takové finanční možnosti jako jiné kluby.

„Lukáš Nedvídek byl platným členem, ale cítili jsme tam lehké opotřebení."

Po čtyřech letech skončil bývalý kapitán Lukáš Nedvídek. Nakonec podepsal v Kolíně.
Tomu jsme neprodloužili smlouvu. Odehrál si svoje, byl platným členem, ale cítili jsme tam lehké opotřebení, že už tady byl dlouho, což tak někdy bývá. Já věřím tomu, že v jiném klubu se zase nastartuje.

Nepokračuje ani Martin Šťovíček. Ten svůj odchod vysvětloval v červnovém rozhovoru.
Martin za námi přišel s tím, i když měl smlouvu a počítali jsme s ním, že chce jít do zahraničí. Když má někdo nabídku z extraligy nebo má možnost jít jednou za kariérou do ciziny, tak nemáme problém ho uvolnit. Proto jsme se dohodli, že Martina pustíme. A to, že to pak nikde nevyšlo, tak nevím, jak to bylo…

Nakonec bude hrát druhou ligu za Znojmo.
Na jednu stranu on byl nejlépe placeným útočníkem našeho týmu. Loňská sezona nebyla podle našich představ (10+11 ve 42 zápasech základní části a v přesilových hrách 2+1 za 140 min. – pozn. red.). Ale jak říkám: Důvodem rozvázaní kontraktu byl on, když za námi přišel, že chce do zahraničí.

On říkal, že nepovažuje dveře do Třebíče za uzavřené. Jak to vidíte vy?
Nemluvím jen o Martinovi, ale o všech hráčích. Když se rozejdeme v dobrém a známe jeho kvalitu, tak nikdo nemá k nám dveře zavřené. Třeba Miroslav Holec tady začínal, posunul se do extraligy, teď se vrátil. To je hokejový život. Já nevím ani o hráči, který by sem měl zavřené dveře. My jsme letos nějaké hráče uvolnili, některé zase přivedli.

„S posílením jsem maximálně spokojen."

Získali jste do útoku zajímavé akvizice jako Martina Dočekala nebo Miroslava Holce.
Moc si cením toho, že oba máme.... Vrátil se nám odchovanec Matěj Novák, udělali jsme Vojtu Šilhavého, protože podle mě takového hráče potřebujeme. Doplnil nás i bek Antonín Bořuta. S posílením jsem maximálně spokojen.

Fanoušky zajímá určitě i situace okolo odchovance Viléma Buriana. Ten skončil v Olomouci, ale mluví se o tom, že posílí Prostějov.
Jak jsem se dozvěděl, že Vilda končí v Olomouci, tak jsem mu hned volal. Troufám si tvrdit, že spolu máme slušný vztah. Prošel mi rukama, jako junior se dostal do áčka a pak šel hrát extraligu do Brna nebo Olomouce. Když jsme telefonovali, tak nebyl pevně rozhodnutý, zda bude pokračovat v kariéře, na což má každý nárok. Byl trošku opotřebovaný i zdravotně, potřeboval čas na rozmyšlenou.

Co bylo pak?
Dali jsme si termín na polovinu června, ale hráčský trh mezi tím něco nabízel – měli jsme možnost získat Míru Holce a Martina Dočekala. Nemohli jsme čekat, jak to s Vildou dopadne. Kdyby skončil, neměli bychom nikoho. Když jsme se sešli, tak náš finanční budget byl hodně naplněný, a to vůbec neříkám to, že by Vilda chtěl veliké peníze. Kdyby tyto peníze chtěl 1. května a byl rozhodnutý, že chce pokračovat s kariérou, tak by se hned podepsal a vůbec bychom to teď neřešili.

Takže minimálně další sezonu v Třebíči nebude.
Rozešli jsme se v korektním duchu. Vilda zvolil klub poblíž svého bydliště a řekli jsme si, že se k tomu další rok vrátíme, když bude mít chuť pokračovat v hraní. Já ho vždy rád v Třebíči uvidím. Bohužel ne vždy všechny můžete mít. Oddechový čas Vildy nám udělal trošku čáru přes rozpočet a tím pádem jsme ho nezískali. Já mu přeji, ať se mu daří a rádi ho v Třebíčí jako odchovance uvidíme.

Ještě mě napadl jeden hráč – David Ostřížek. Ten skončil v Kometě, odejít má taky do Prostějova.
Také jsem mu volal. On měl ještě platný kontrakt v Brně, který se pak rozvazoval a byl to podobný případ, už bylo pozdě. Já bych rád měl všechny tyto hráče… Ale to bychom museli mít za sebou více sponzorů. Ale my si nestěžujeme – jsme rádi za každého partnera a za každého člověka, který přeje našemu hokeji. Jsme však na Vysočině v jiných dimenzích než jinde. Nemůžeme mít všechny, na které si ukážeme.

„Vilda zvolil klub poblíž svého bydliště a řekli jsme si, že se k tomu další rok vrátíme."

Kádr už považujete za téměř uzavřený? Nebo ještě očekáváte posily třeba z partnerské Komety?
90 procent kádru je hotovo. Přijedou nám dva nebo tři kluci na zkoušku. Dostanou šanci v trénincích i zápasech. Máme spolupráci i s Kometou – máme tam jednoho obránce a dva útočníky, kteří by mohli začít u nás, když se nedostanou do kádru Brna. Jsou to mladí kluci, dva se tu už objevili. Pokud nebudou mít vytížení v Brně, tak pro ně místo máme. Zase by nám přinesli více agresivity a drajvu.

Vraťme se ještě krátce k minulé sezoně. Základní část byla od vás fantastická, pak ale přišlo vypadnutí se Sokolovem ve čtvrtfinále.
Po výborné základní části jsme se samozřejmě my i fanoušci těšili na play off. Vyřazení nás mrzelo, chtěli jsme fanoušky přilákat do hlediště. Rozhodl třetí zápas, který jsme prohráli v prodloužení. Sokolov byl velice kvalitní soupeř a postoupil zaslouženě.

Musím říct, že jsme se maximálně soustředili na základní část. Padaly čtyři celky, pátý šel do baráže. S tím se nikdo nikdy nesetkal. Může to potkat kohokoliv a sestupu se nevyhnuly tradiční kluby Havířov, Ústí nebo Benátky… Třeba Poruba byla v mých očích velký favorit celé soutěže, ale do poslední chvíle bojovala o to, aby nespadla do baráže.

Vy jste skončili v základní části nakonec na skvělém třetím místě.
Vyšla nám nad míru. Když jsme v závěru přišli o některé hráče, jako jsou Martin Dočekal, Lukáš Doudera, nemohli nám pomoci kluci jako Vilém Burian nebo Silvester Kusko, tak to šlo trošku dolů. Ale bylo to dáno i uspokojením, v tabulce jsme si vedli velmi dobře hned od začátku. Byla to sezona, kdy se hrálo téměř o všechno… Nám to vyšlo, takže jsme byli spokojeni.

„Roman Erat nám hodně pomáhá."

Další ročník bude v tomhle ohledu o něco klidnější.
Žádná sezona není klidnější. (usmívá se) Tato byla doslova brutální. Samozřejmě vždycky je někdo v ohrožení, o tom ale sport je – prohrává se – zvedají se poháry. Musíme mít mužstvo nachystané. Chceme hrát zase důstojnou roli. Soutěž bude podle mě hodně kvalitní, když vidím, jak kluby skládají kádry... Bude 14 mužstev, nevidím nějakého outsidera – všichni chtějí hrát nahoře a play off. Každý chce vyhrávat, bude to zase o trpělivé práci a jít do každého zápasu na sto procent nachystaný.

Nedávno vám skončila první fáze letní přípravy. Jak byste ji zhodnotil?
Jsme spokojeni, protože hráči pracovali podle našich představ. Trénovalo s námi i několik juniorů, které bych chtěl pochválit. Navíc viděli, jak to chodí v dospělém hokeji. Takže všechno, co jsme si s kolegy naplánovali, se nám podařilo za těch deset týdnů splnit, a to včetně soustředění v Rouchovanech nebo ledu v Brně. Šéf klubu nám vyšel vstříc a dvakrát týdně jsme tam trénovali. Kluci to kvitují, je to jejich přirozený pohyb, jsou především hokejisti. Byl to podobný model jako loni.

Na ledě v Brně vám pomáhá s dovednostmi třebíčský odchovanec Roman Erat, že?
Ano, Roman nám hodně pomáhá, dokonce v sezoně od něj máme hodně poznatků, pomáhal tu také s mládeží. On hokejem žije a má to dobře propracované. Má naši stoprocentní důvěru, trénování dovedností je od něj nadstandardní. Využívá ho i Kometa. Byli jsme rádi, že nám vyšel vstříc, zažili jsme i srandu, protože pochází z Třebíče.

A šrámy se vám vyhnuly během přípravy?
Malá zranění jsme měli, ale nebylo to nic vážného. Jen Radim Ferda doléčuje zranění z minulé sezony, kdy s tím dohrával play off. Vše ale směřuje k tomu, že by to mělo být v pořádku. Dělali jsme si i interní testy u všech na začátku a na konci přípravy a ukázalo se, že jsme šli správným směrem.

Trošku odbočme. Třebíčský odchovanec Karel Vejmelka přivezl z mistroství světa bronzovou medaili. Jakou radost jste z toho měl?
Radost jsem z toho samozřejmě měl. Karel se prosadil v NHL, ze šampionátu dovezl medaili, měl vynikající sezonu. Sledoval jsem to letos více jak jindy. Na střídačce stáli Libor Zábranský nebo Martin Erat. Byl tam i videokouč Jirka Horáček. Jsou to lidi, se kterými jsem byl šest let v každodenním kontaktu a něco jsme spolu strávili. Ač nejsem sázkař, tak jsem si poprvé za život vsadil na to, že získáme medaili už týden před mistrovstvím… Žil jsem tím a hodně jsem jim to přál. Je to malá injekce českému hokeji a věřím, že se to bude zase postupně zvedat.

Přijel vám ukázat Karel nebo někdo z asistentů medaili?
Ne, s asistenty jsem mluvil, byl jsem v Brně se za nimi podívat. Pogratuloval jsem jim. Seděl jsem vlastně se třemi medailisty. (usmívá se) Bylo to super. Za Liborem jsem byl dokonce na rybách na jeho rybníku. Důležitější je, že medaili získali než to, abych ji viděl. (směje se)

„Pavel Francouz byl top kluk."

Ještě k jednomu brankáři. Pavel Francouz vyhrál Stanley Cup, v Třebíči se ukázal v sezoně 2009/2010 i o rok později.
Já jsem ho sem dříve přivedl (včetně play off naskočil za Třebíč do 28 zápasů – pozn. red.). Chtěl jsem mu poslat gratulaci, ale jak jsem za ty roky vyměnil telefony a SIM karty, tak už na něj nemám kontakt. Touhle cestou bych mu chtěl velmi pogratulovat. On byl top kluk, top brankář… Měl nejlepší přístup. Když jsem pak viděl jeho cestu, tak jsem věřil, že v NHL bude chytat. A že vyhrál Stanley Cup? To je třešnička na dortu a celý klub mu to přeje. Je to pro nás i čest, že tady mohl chvíli chytat.

Brankářům se v Třebíči dlouhodobě daří. Máte na ně trošku čuch, že?
Ano, to souhlasím! Za poslední roky u nás byli Karel Vejmelka, Pavel Francouz, Marek Čiliak, Lukáš Dostál, Šimon Hrubec… Tehdy mi volali z Třince, zda si Šimona mají vzít. Dával jsem jim velké doporučení, aby to udělali. Věřím, že nesáhli vedle. Když jsme hráli s Kometou v sezoně 2017/2018 proti Třinci extraligové finále, stál Šimon na druhé straně. Byl jsem rád, že jsme to zvládli a finále vyhráli. On si to vynahradil další sezonu, kdy titul získal taky.

Nyní u vás chytá Pavel Jekel. Ten patří k nejlepším brankářům první ligy.
Věřím, že i Pavel neřekl své poslední slovo. Pořád je mladý, brankáři zrají trošku déle než hráči. Tři roky se pohybuje na špici Chance ligy. Třeba o něm také uslyšíme v podobném duchu.

Na závěr: Koho vidíte v další sezoně za favorita?
Já už nic neříkám. Loni jsem od začátku sezony asi dvakrát nebo třikrát řekl médiím, že favorizuji Porubu. Nakonec byla dva body od baráže. Já jsem hrozně špatný tipér. Budu rád, když budeme hrát slušný a poctivý hokej s dobrým bodovým přísunem a budeme vysoko v tabulce, abychom měli klid na práci. Takže mě zajímá nejvíce náš tým.

Důležité bude přilákat v této těžké době lidi na hokej, že?
Je to i náš cíl. Pořád to je nejlépe navštěvovaný sport v našem okolí. Nevím, na co chodí více lidí… Stavíme mužstvo, aby mělo svoji kvalitu. Chceme diváky nalákat zpátky na tribuny, i když víme, že to v dnešní složité době nebude jednoduché. Nebude rozhodovat jen sportovní výkon, ale i společenská a ekonomická situace ve světě. Přesto chceme divákům našimi výkony rozdávat co nejvíce radosti.

Podobné články

Rozhovory

Potřetí v Rouchovanech. Soustředění utuží partu, pochvaluje si Kamil Pokorný

před 3 dny
Rozhovory

Třebíč? Skvělá parta, má jasno Hunkes a mluví o konci kariéry

17.05.2023
Rozhovory

Matěj Svoboda: Hokej v Třebíči dělají dobře. Zlákaly ho ambice

17.05.2023