Menu +

Historie Horácké Slavie, díl čtvrtý – od nové haly po staronový název klubu

Pohled do historie
T ř e b í č - V kryté hale se hrálo od ročníku 1980/81. O dva roky později postoupil Elitex do druhé ligy. Po třech druholigových letech přišel opět sestup. Od ledna roku 1986 vznikla nová tělovýchovná jednota TJ Třebíč. Ročník 1988/89 přinesl postup do druhé ligy, kde hrálo mužstvo Třebíče nepřetržitě až do památné postupové sezóny 1996/97 do první ligy. Od ročníku 1991/92 hrála Třebíč pod staronovým názvem Horácká Slavia.
Sdílejte článek
 

Krytý stadion

Mnohaleté přání třebíčských hokejistů i příznivců bylo vyslyšeno na začátku 80. let. Zimní stadion byl úspěšně zastřešen. V kryté hale se hrálo od ročníku 1980/81. Mužstvo skončilo v krajském přeboru druhé a nepostoupilo. I v další sezóně se neslavilo. O postup se bojovalo s Duklou Vyškov, jenže Třebíč třikrát ze čtyř zápasů prohrála. Potřetí za sebou druhé místo.

Až třetí ročník pod střechou přinesl vytoužený a očekávaný postup. Elitex vyhrál základní část bez ztráty bodu, ve finálové skupině předčil Hodonín. Hrajícím trenérem byl Karel Čapek.

Druhá liga čtyřkolově

„A“ mužstvo Elitexu v roce 1983. Dole uprostřed najdete trenérské duo Bartoš – Čapek, mezi nimi sedí brankářská legenda Třebíče Pavel Bakus.

Od sezóny 1983/84 se druhá liga, čítající osm mužstev, hrála čtyřkolově. V konečné tabulce skončilo mužstvo trenérů Karla Čapka a Václava Bartoše na vynikajícím 3. místě. Nejlepším střelcem byl Jiří Mahr.

Až poslední zápas následujícího ročníku v Prostějově znamenal sedmé místo a záchranu druhé ligy. V „A“ mužstvu se začali objevovat dorostenci Ivo Dostál a Roman Mejzlík. Nejlepším střelcem byl Viktor Konečný, nejlepším hráčem obránce Karel Pavlík.

Hokejová základna v roce 1985. V horní řadě stojí malý Patrik Eliáš (šestý zleva).

Po třech letech působení ve druhé lize přišel opět sestup. Třebíč hrála v moravské skupině C a skončila na posledním místě. Nejlepším střelcem byl znovu Viktor Konečný.

TJ Třebíč

Dne 6. ledna roku 1986 vznikla sloučením šesti jednot – Spartaku Třebíč JE, ELITEXU, TJTL, Sokola a Jiskry Třebíč a Sokola Kožichovice – nová tělovýchovná jednota TJ Třebíč.

Mužstvo vedené trenéry Zdeňkem Rausem a Josefem Nejedlým vyhrálo krajský přebor, v kvalifikaci ale neuspělo po výsledcích 5:4 a 2:5 se Vsetínem. Na soupisce se objevil Jiří Oliva.

Mužstvo Třebíče v sezóně 1987/88.

I další sezónu se tedy hrál v Třebíči krajský přebor. Trenéry byly Stanislav Dostál st. a Pavel Bakus, který začal v průběhu sezóny zase chytat (pozn. red.: druhým trenérem byl posléze Raus). Mužstvo soutěž vyhrálo, v kvalifikaci se Šumperkem mu ale chyběla jediná branka.

Třebíč opět ve druhé lize

Mužstvo, které postoupilo do druhé ligy. Na fotografii je navrátivší se Vladimír Bouzek, poznáte ho?

Krajský přebor 1988/89 vedla úspěšně dvojice nových trenérů – Vladimír Bouzek a Pavel Bakus. Po vítězství v soutěži přišlo i jednoznačné vítězství v kvalifikaci nad Orlovou 4:0 a 9:1. Nejlepším hráčem byl Jindřich Juříček.

V druholigovém ročníku skončilo mužstvo pod vedením Pavla Bakuse a Václava Bartoše na 6. místě. V sestavě se nově objevili například František Zeman nebo Kamil Pokorný. Nejlepším hráčem byl Roman Marek.

V sezóně 1990/91 se druhá liga rozšířila na 10 mužstev. Třebíč se umístila na 3. místě, v kvalifikaci skončila třetí za Havířovem a Vsetínem, který postoupil do 1. ligy. Kapitánem Třebíče byl Kamil Pokorný, dařilo se útoku Marek – Kralert – Hanák. V „A“ týmu se objevili Radek Novák a Martin Fryauf.

13. červen roku 1991 přinesl valnou hromadu členů hokejového oddílu TJ Třebíč, kde se rozhodlo, že se klub navrátí po třiačtyřiceti letech k původnímu názvu SK Horácká Slavia.

Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.

Historie Horácké Slavie, díl první – od založení klubu po okupaci

Historie Horácké Slavie, díl druhý – od války po finanční potíže na konci 60. let

Historie Horácké Slavie, díl třetí – od ZMS po novou halu

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017