Menu +

Historie Horácké Slavie, díl pátý – od staronového názvu po první ligu

Pohled do historie
T ř e b í č - Po třiačtyřiceti letech se hokejový oddíl navrátil k původnímu názvu SK Horácká Slavia Třebíč, ten mu zůstal už dodnes. Třebíč hrála stabilně druhou ligu, v posledních třech druholigových sezónách kralovala celé soutěži, což vyústilo v postup do první ligy. Sezóna 1996/97 se nesmazatelně zapsala do dějin Horácké Slavie, mužstvo vedené Milanem Chalupou a Kamilem Pokorným vybojovalo druhou nejvyšší hokejovou soutěž.
Sdílejte článek
 

SK Horácká Slavia Třebíč

Na valné hromadě členů hokejového oddílu TJ Třebíč, konané 13. června roku 1991, se rozhodlo, že se klub navrátí po třiačtyřiceti letech k původnímu názvu SK Horácká Slavia. Byly též schváleny nové stanovy a nový devítičlenný výbor. Předsedou klubu se stal Miroslav Winkler, bývalá hvězda třebíčského hokeje.

V sezóně 1991/92 se mužstvo umístilo na 4. místě skupiny C, v kvalifikačních bojích postup do vyšší soutěže nevybojovalo. Trenéry byli Jindřich Vidlák a Štěpán Oberreiter, v sestavě se objevili například Pavel Buďa, Marcel Hrbáček, Petr Blecha nebo Zdeněk Vedral. Nejlepšími hráči byli Kamil Pokorný a Michal Kralert.

„A“ mužstvo Horácké Slavie v roce 1993.

Druholigový ročník 1992/93 přinesl 3. místo, do kvalifikace postupovaly pouze dva týmy. Dres Horácké Slavie oblékli i Michal Mikeska nebo Roman Hlouch.

V další sezóně už vedlo mužstvo trenérské duo Radek Daněk a Karel Čapek, výsledkově z toho bylo zase 3. místo s postupem prvních dvou týmů do kvalifikace. V tomto ročníku debutovali například Tomáš Zeman nebo Milan Buďa.

Tři druholigové sezóny korunované postupem do první ligy

„A“ tým Horácké Slavie v roce 1995.

Sezónu 1994/95 už Horácká Slavia ovládla. Pod stejnými trenéry vybojovala 1. místo, když ze 30 zápasů dvaadvacetkrát vyhrála a jen osmkrát odešla z ledu poražena. V následné baráži ale skončila pátá, tehdy postupovaly čtyři týmy.

V následujícím ročníku ztratila Třebíč pouze čtyři body, když jedenkrát prohrála a dvakrát remizovala.

„A“ mužstvo Horácké Slavie v roce 1996.
Zbylých sedmadvacet utkání zvítězila a s přehledem obsadila po základní části 1. místo s impozantním skóre 148:47. Jenže po famózním vstupu do kvalifikace přišly porážky a až čtvrtá příčka – tentokrát postupovaly ale jen dva týmy. Trenéry byli pánové Chalupa a Čapek, v sestavě se objevili Karel Šefčík nebo Rostislav Malena.

Zlatým písmem se zapsala do kronik Horácké Slavie až sezóna 1996/97. Napotřetí ovládla Třebíč svou skupinu druhé ligy, napoprvé ale dokázala potvrdit svou kvalitu i v kvalifikaci. Tam postupně přehrála Kadaň (0:3 a 0:4), Chomutov (0:3 a 3:3) a v infarktových bojích před domácím publikem i Karvinou (2:3, 1:6, 2:4, 3:4). Společně s Třebíčí postupovalo do první ligy Znojmo.

Kapitán Oliva vede mužstvo do barážových bojů proti Karviné.

O postup do první ligy se zasloužili trenéři Milan Chalupa a Kamil Pokorný, brankáři Kučírek, Horský a Zelený, obránci Hrbáček, Tomáš Zeman, Dostál, Šefčík, Malena, Pavel Buďa, Sedláček, Pecka, Válek, Karel Pavlík (vrátil se po 10 letech z Třince, do kvalifikačních bojů už ale nezasáhl) a útočníci Mikeska, Novák, Milan Buďa, Martin Sobotka, Oliva, Vedral, Fryauf, Bakus, Hlouch, Vejmelka, Kohout, Blecha, Čermák, Michal Horký, Brodský, Bouzyrev a Děrkach.

Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.

Historie Horácké Slavie, díl první – od založení klubu po okupaci

Historie Horácké Slavie, díl druhý – od války po finanční potíže na konci 60. let

Historie Horácké Slavie, díl třetí – od ZMS po novou halu

Historie Horácké Slavie, díl čtvrtý – od nové haly po staronový název klubu

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017