Menu +

Historie Horácké Slavie, díl sedmý – další dvě prvoligové sezóny aneb Eliáš v mateřském dresu a zranění Zelenky

Pohled do historie
T ř e b í č - V úvodu sezóny 1999/00 se v dresu Horácké Slavie představili dva útočníci z kanadskoamerické NHL, Patrik Eliáš a Brendan Morrison. V dalším ročníku přišly dvě události, které ovlivnily hokejové dění v Třebíči. Tou první byl odchod Oldřicha Bakuse do Jihlavy, tou druhou pak zranění Tomáše Zelenky, které předčasně ukončilo jeho hokejovou kariéru.
Sdílejte článek
 

Hokejová sezóna 1999/00

Před ligou

Patrik EliášBrendan Morrison a Patrik Eliáš

Po dvou úspěšných sezónách projevily extraligové kluby zájem o některé hráče (pozn. red.: Bakus, Zelenka, Čermák), uvolněn byl ale pouze Rostislav Malena, který zamířil do Zlína. Jeho místo zaujal Robert Pospíšil z Pardubic. Po čtyřech zápasech nové sezóny pak ukončil kariéru Radek Novák.

V dresu Horácké Slavie se v úvodu sezóny objevili i Patrik Eliáš a Brendan Morrison. Dva útočníci z kanadskoamerické NHL, kteří licitovali s New Jersey o nových smlouvách, se rozhodli začít sezónu v extraligových Pardubicích. Současně si zahráli ve dvou zápasech i v Třebíči. Morrison se neprosadil, kdežto Eliáš vstřelil jednu branku a na dvě přihrál. Záhy se oba hráči dohodli se svým oddílem na nových smlouvách a vrátili se zpět za oceán.

Po základní části opět druzí

Horácká Slavia v úvodních jedenácti utkáních šestkrát prohrála, poté ale přišla série neuvěřitelných osmi výher v řadě, celkově 14 neprohraných zápasů (pozn. red.: 12 výher a 2 remízy). Po dalších dvou porážkách dokázala Třebíč šestkrát vyhrát a jednou remizovat, v závěrečných zápasech základní části ještě čtyřikrát klopýtla, ale druhému místu po základní části nemohla o čtyři body zaostávající Jihlava konkurovat. Třebíči chyběly na první Chomutov dva body.

V play-off Třebíč ale překvapivě nestačila na Mělník a podlehla mu v pěti zápasech (3:2, 7:0, 4:5, 1:3, 2:4) a z dalších bojů byla vyřazena. Do baráže prošla jihlavská Dukla, tam ale nestačila na Vítkovice (0:4 na zápasy).

Horácká Slavia vstřelila nejvíce branek v celé lize (146 branek), zdobila ji třetí nejlepší obrana (99 inkasovaných branek).

Nejlepším střelcem byl po základní části Roman Hlouch, vítězem kanadského bodování se stal potřetí za sebou Oldřich Bakus, nejproduktivnějším obráncem byl Marcel Hrbáček.

Za Horáckou Slavii nastupovali

Brankáři

Zdeněk Kučírek a Stanislav Neruda

Obránci

Marcel Hrbáček, Robert Pospíšil, Jiří Ševčík, Martin Polívka, Zdeněk Sedláček, Karel Šefčík, Rostislav Malena, Aleš Pecka, David Horák, Radim Dusík, Martin Souček a Ján Homer

Útočníci

Oldřich Bakus, Roman Hlouch, Tomáš Zelenka, Milan Buďa, Leoš Čermák, Martin Fryauf, Jiří Oliva, Roman Erat, Petr Altrichter, Roman Vaněk, Zdeněk Vedral, Tomáš Vak, Jiří Beroun, Martin Tecl, Radek Novák, Karel Fink, Martin Ambruz, Jaroslav Barvíř, Patrik Eliáš a Brendan Morrison

Trenéři

Kamil Pokorný a František Zeman

Regionální zápasy

HC Dukla Jihlava

Jihlava – Třebíč 1:2 (Hlouch, Polívka)
Třebíč – Jihlava 3:2 (Bakus, Oliva, Fryauf)
Třebíč – Jihlava 3:2 (Buďa 2, Bakus)
Jihlava – Třebíč 3:2 (Hrbáček, Bakus)

HC Kometa Brno

Třebíč – Kometa 5:2 (Bakus 2, Vak 3)
Kometa – Třebíč 4:5 (Čermák 2, Altrichter, Hlouch, Oliva)
Kometa – Třebíč 3:2 (Hrbáček, Polívka)
Třebíč – Kometa 8:3 (Zelenka 2, Hlouch, Buďa, Fryauf, Bakus, Pecka, Altrichter)

HC Senators Rosice

Třebíč – Rosice 3:4 (Malena, Ševčík, Oliva)
Rosice – Třebíč 1:5 (Zelenka 2, Hlouch, Fryauf, Altrichter)

Soupiska

Statistiky – základní část

Statistiky – play-off

Výsledky

Tabulka

Hokejová sezóna 2000/01

Před ligou

Před sezónou se nejen hráči „A“ týmu Horácké Slavie vyfotografovali se Stanley Cupem, který přivezl do Třebíče coby úřadující vítěz NHL Patrik Eliáš.

U mužstva zůstali Kamil Pokorný s Františkem Zemanem (pozn. red.: co se týče hráčského kádru, do Rosic zamířil Karel Šefčík, do Dánska pak Jiří Ševčík; útočník Leoš Čermák odešel do pražské Slavie), vydrželi ale jen do ledna, po jednatřicátém kole je nahradili Milan Chalupa a Radek Novák.

Oldřich Bakus

Třebíč totiž figurovala na devátém místě a potřebovala nový impuls. Kromě trenérské změny nastaly i pohyby v hráčském kádru, tím největším byl odchod Oldřicha Bakuse do mateřské Jihlavy. Zacelit mezeru dokázal Jakub Žiška, který od další sezóny vytvořil údernou formaci s Kaňkou a Holým.

Kromě Bakuse opustil Horáckou Slavii i Tomáš Zeman, který byl vyměněn do Komety, opačným směrem putoval Marek Moskal (pozn. red.: ten se ale v Třebíči neprosadil).

Celkově šestá příčka a play-off s Duklou

Po změně trenérů se Třebíč herně zlepšila, celkově se umístila na 6. příčce, hokejový los ji přisoudil do čtvrtfinále play-off Duklu Jihlava.

Nejlepším střelcem byl po základní části Roman Hlouch, se sedmadvaceti body zvítězil společně s Milanem Buďou i v kanadském bodování. Nejproduktivnějším obráncem se stal Martin Polívka.

Zranění Tomáše Zelenky

Play-off ale přineslo jen dva zápasy. Hned v prvním byl zraněn minutu a šest vteřin před koncem druhé třetiny Tomáš Zelenka po ataku Mariana Moravy u mantinelu. Třebíčský útočník zůstal bezvládně ležet na ledě, v kritickém stavu byl převezen do brněnské úrazové nemocnice. Tam se podařilo obnovit jeho základní životní funkce, bohužel ale zůstalo jeho tělo ochrnuto.

K dalšímu zápasu, jenž měl být hrán následující den, nebylo mužstvo s to nastoupit, a protože Jihlava nepřistoupila na odložení zápasu, byl zápas kontumován v její prospěch. Třetí duel série se hrál v komorní atmosféře a spíše tréninkovém duchu, neboť Horácká Slavia nebyla pod tíhou událostí schopna hrát na sto procent.

Za Horáckou Slavii nastupovali

Brankáři

Stanislav Neruda, Zdeněk Kučírek, Karel Jůn, Ivan Vasilev

Obránci

Martin Polívka, Zdeněk Sedláček, Marcel Hrbáček, Pavel Kříž, Tomáš Zeman, Bořek Sláma, Martin Souček, Radim Dusík, Aleš Pecka, Michal Šafařík, Pavel Zmrhal a Roman Pecha

Útočníci

Roman Hlouch, Milan Buďa, Oldřich Bakus, Roman Erat, Jiří Oliva, David Dolníček, Petr Altrichter, Martin Fryauf, Jakub Žiška, Tomáš Zelenka, Patrik Beck, Jiří Beroun, David Kupec, Marek Moskal, Zdeněk Vedral, Jaroslav Barvíř, Filip Čech, Radim Freibauer, Štěpán Hrůza a Michal Důras

Trenéři

Kamil Pokorný a František Zeman, od ledna 2001 Milan Chalupa a Radek Novák

Regionální zápasy

HC Dukla Jihlava

Jihlava – Třebíč 3:3 (Hlouch 2, Souček)
Třebíč – Jihlava 2:3 (Kříž, Hlouch)
Třebíč – Jihlava 2:1 (Moskal, Erat)
Jihlava – Třebíč 5:0
Jihlava – Třebíč 4:2 (Buďa, Hlouch)
Jihlava – Třebíč 5:0 – kontumace
Třebíč – Jihlava 2:3 (Beroun, Oliva)

HC Senators Rosice

Třebíč – Rosice 3:0 (Sláma, Hlouch, Beroun)
Rosice – Třebíč 5:1 (Erat)

HC Kometa Brno

Kometa – Třebíč 5:3 (Hlouch, Bakus, Erat)
Třebíč – Kometa 3:0 (Erat, Bakus, Oliva)
Třebíč – Kometa 4:4 (Buďa, Žiška, Dolníček, Hlouch)
Kometa – Třebíč 1:3 (Polívka 2, Dolníček)

HC Ytong Brno

Třebíč – Ytong 5:2 (Buďa, Hrbáček, Beroun, Oliva, Altrichter)
Ytong – Třebíč 4:4 (Kupec 2, Bakus, Oliva)

Soupiska

Statistiky – základní část

Statistiky – play-off

Výsledky

Tabulka

Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.
Zdroj dat: oficiální web www.hstrebic.cz.

Historie Horácké Slavie, díl první – od založení klubu po okupaci

Historie Horácké Slavie, díl druhý – od války po finanční potíže na konci 60. let

Historie Horácké Slavie, díl třetí – od ZMS po novou halu

Historie Horácké Slavie, díl čtvrtý – od nové haly po staronový název klubu

Historie Horácké Slavie, díl pátý – od staronového názvu po první ligu

Historie Horácké Slavie, díl šestý – první dvě prvoligové sezóny

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017