Menu +

Historie Horácké Slavie, díl třetí – od ZMS po novou halu

Pohled do historie
T ř e b í č - Sérii článků o historii Horácké Slavie jsme opustili na konci 60. let, kdy Spartak postihl nejen sestup do divize, ale i finanční peripetie. Ty vyřešily Západomoravské strojírny. O pět let později byl „A“ tým sloučen s brněnským ZKL (ZETOREM). Sedmdesátá léta přinesla tragickou havárii střešní konstrukce i další změnu v názvu klubu. Pak přišla krytá hala.
Sdílejte článek
 

Postup, finanční potíže na konci 60. let

Divizní ročník 1969/70 ovládl Spartak bez jediné porážky a postoupil do B skupiny národní hokejové ligy. Tu hrál už pod hlavičkou ZMS Třebíč. Spartak se totiž dostal do svízelné finanční situace, kterou vyřešil podnik Západomoravských strojíren. Mužstvo skončilo v moravské skupině, jež tvořilo čtrnáct týmů, na 9. místě.

Rolba minulosti. Jarda Navrátil, bývalý výborný hokejista i fotbalista, který byl zaměstnán na zimním stadionu jako vrchní ledař, uměl připravit hrací plochu stejně kvalitně jako dnes Zamboni.

V létě roku 1971 se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce zimního stadionu, příprava na novou sezónu tak probíhala mimo Třebíč. Po první části ligy se soutěž rozdělila na dvě skupiny, Třebíč skončila desátá a musela hrát o udržení. Konečné 13. místo znamenalo sestup do divize. Začátkem roku 1972 byla zakoupena na zimní stadion rolba značky Zamboni. V této sezóně se začalo podstatně více věnovat práci s mládeží.

Divizní ročník 1972/73 mužstvo jednoznačně ovládlo a po roce se navrátilo do druhé ligy. Tam se umístilo na 6. místě, o rok později pak obsadilo příčku sedmou. V těchto letech byla změněna strategie klubu, velký důraz byl kladen na výchovu mládeže.

Sloučení s brněnským ZKL

Už v roce 1972 navázaly tělovýchovné jednoty TJ ZKL Brno a TJ ZMS Třebíč užší spolupráci, v listopadu roku 1975 došlo ke sloučení „A“ mužstev, Třebíč hrála v sezóně 1975/76 skupinu C druhé ligy (pozn. red.: moravskou skupinu) nově pod hlavičkou TJ Zetor (ZKL) B. V hráčském kádru se objevili hráči z brněnského Zetoru, mužstvo skončilo na poměrně úspěšném 5. místě.

Mužstvo staršího dorostu, vzadu stojí první zleva Oldřich Válek.

Od 1. ledna roku 1976 byl podnik Západomoravských strojíren z rozhodnutí ministerstva přejmenován na ELITEX, mládežnická mužstva tak hrála pod názvem TJ ELITEX Třebíč, „A“ tým po přejmenování ZKL Brno na ZETOR Brno pod názvem ZETOR B.

23. září roku 1976 zemřel výborný sportovec (atlet) a později sportovní lékař hokejového oddílu MUDr. Ivo Procházka, od roku 1978 se na jeho počest koná každým rokem turnaj mladšího dorostu „Memoriál MUDr. Ivo Procházky“.

Stadion vypadal jako jedno velké staveniště, tým opět vybojoval 5. místo. Současně s ukončením sezóny pokračovaly práce na zastřešování stadionu, třebíčská hokejová mužstva se tak musela připravovat na sezónu 1977/78 mimo Třebíč (pozn. red.: muži se připravovali v Litvínově a Jihlavě, mistrovské zápasy se pak hrály na „domácím“ ledě v Jihlavě).

Tragická havárie

Jak začala ale předchozí sezóna, tak začala i ta další. 24. října roku 1977 se ve večerních hodinách při tréninku dorostu zřítila rozestavěná střešní konstrukce, která byla už téměř hotova nad celou ledovou plochou. Při neštěstí zahynuli dva lidé. Na ledě hráč dorostu a student gymnázia Štěpán Maruš, v ochozech stadiónu pak dlouholetý brusič bruslí, pan Miroslav Böhm.

Po tragické havárii se všechny zápasy třebíčských mužstev hrály na nově otevřeném kluzišti v Náměšti nad Oslavou. Trénovalo se i v Jihlavě, ve Znojmě, ti nejmladší třeba i v Čechočovicích na přírodním kluzišti.

Třebíčský Zetor B skončil na vynikajícím 3. místě B skupiny (české) druhé ligy, druhou polovinu soutěže ho vedl jako trenér Vladimír Nadrchal.

TJ Elitex Třebíč

Třebíčský zimní stadion z doby, kdy za několik týdnů došlo k jeho slavnostnímu otevření v roce 1959. V pozadí jsou vidět dřevěné boudy, ve kterých měla mužstva šatny, pan Kabátek sklad s výstrojí a hokejkami a kde byla malá brusírna bruslí.

Od 1. září roku 1978 byl znovu po odklizení havarované střechy a nutných úpravách v provozu nezastřešený třebíčský stadion, kde zahájila přípravu všechna mužstva TJ ELITEX Třebíč. Před začátkem soutěže došlo k ukončení spolupráce s brněnským ZETOREM. Mužstvo trenéra Nadrchala skončilo čtvrté, a protože reorganizací se rušila druhá hokejová liga a první národní hokejová liga se rozšířila z jedné skupiny na dvě, znamenalo čtvrté místo kvalifikaci. Třebíč v rozhodujícím zápase prohrála po vyrovnaném boji s pražskou Slavií 3:4. Nepostup znamenal pád do krajského přeboru, neboť druhá liga byla zrušena.

Třebíčský zimní stadion na počátku 80. let.

V sezóně 1979/80 se v Třebíči hokej nehrál, protože se prováděla montáž nové střechy. Všechna hokejová družstva se proto přestěhovala do Náměště nad Oslavou, kde měla „domácí“ prostředí. Postup „A“ mužstva se nekonal, neboť skončilo druhé.

Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.

Historie Horácké Slavie, díl první – od založení klubu po okupaci

Historie Horácké Slavie, díl druhý – od války po finanční potíže na konci 60. let

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017