Menu +

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2016 – 2017

Pohled do historie
T ř e b í č - Hokejová sezóna 2016/17 skončila pro Třebíč ve čtvrtém zápase play-off proti Slavii Praha už v pátek 3. března, s odstupem několika týdnů přinášíme její stručné shrnutí. Připomeňme si ještě jednou průběh jubilejní 20. prvoligové sezóny Horácké Slavie, která přinesla vynikající 5. místo po základní části – nejlepší možné umístění za kvartetem favoritů s extraligovými ambicemi: Českými Budějovicemi, Jihlavou, Kladnem a Slavií Praha.
Sdílejte článek
 

Ne příliš podařený vstup do soutěže – po pěti kolech 2 výhry a 7 bodů

Horácká Slavia vstoupila do soutěže sice výhrou nad Přerovem, poté prohrála v prodloužení v Prostějově a udolala doma silné České Budějovice (3:2, pozn. red.), následovaly ovšem poněkud „zbytečné“ porážky v Benátkách a doma s Havířovem.

Avšak proti favoritům se Třebíči nebývale roky daří, čehož dokladem vítězné samostatné nájezdy na Kladně v šestém kole a domácí jednoznačná porážka Slavie Praha (5:2, pozn. red.). Po sedmi kolech dalo by se říci i „super“.

Porážky doma

Jenže po prohraném derby v Jihlavě, kde mohli Třebíčští i vyhrát (5:4, pozn. red.), začaly třebíčské Bílé hvězdy prohrávat doma… Jakoby se divák přenesl zpátky v čase do předcházející sezóny. Celkem 9 porážek v řadě před vlastním publikem nedovolilo Třebíči pomýšlet nad lepším postavením v tabulce. A i když pak přišlo několik domácích výher (např. opět nad Českými Budějovicemi a pražskou Slavií; dokonce 5 vítězných domácích utkání za sebou mezi 33. a 40. kolem, pozn. red.), mnohé zápasy Horácká Slavia doma opět ztratila.

Bodové série

Brankářskou jedničkou Bílých hvězd byl jednadvacetiletý PAVEL JEKEL.

Nejdelší bodová série čítá šest zápasů od 33. do 38. kola, ve kterých dokázala Třebíč posbírat 16 bodů (pozn. red.: dvě výhry v prodloužení). Protipólem je série sedmi porážek za sebou mezi 15. a 21. kolem.

Vezmeme-li navíc v potaz, že od osmého do jednadvacátého kola vyhrála Třebíč jen dvakrát a dvanáctkrát prohrála, nemůžeme se divit, že se pohybovala ve spodních patrech tabulky. Na druhou stranu druhá polovina soutěže byla ze strany Bílých hvězd otočena o 180 stupňů, od již zmíněného 33. kola do 44. kola 10 výher a jen dvě porážky.

Tradičním nedostatkem ve hře Třebíče, který můžeme doložit čísly, je efektivita střelby, využívání brankových příležitostí, schopnost vstřelit branku – 135 vstřelených branek řadí Horáckou Slavii do té horší poloviny z účastníků WSM Ligy. 2,596 vstřelené branky na utkání je pořád málo… Ve srovnání s předcházející sezónou, kdy vstřelila Třebíč 129 branek, jde však o mírné zlepšení.

Celkové počty získaných bodů – doma a venku

V komplexním měřítku si připsaly Bílé třebíčské hvězdy za celou sezónu doma jedenáct výher (pozn. red.: z toho dvě v prodloužení) a získaly devětatřicet bodů, ze stadionů soupeřů přivezly bodů dvaačtyřicet (10 výher v základní hrací době; na stadionech soupeřů lepší pouze Jihlava, Kladno a České Budějovice; pozn. red.).

Bilance vstřelených branek doma – 67 (pozn. red.: hůře už na tom byly pouze Havířov, Litoměřice, Benátky a Most). Na stadionech soupeřů inkasovala Horácká Slavia jen 69 branek, v tomto ohledu šestá v lize.

Stabilní brankářská jednička, 40 hokejistů ve hře

Pozitivem sezóny byla opět stabilní brankářská jednička, tou se stal jednadvacetiletý Pavel Jekel, jenž nakoukl v průběhu sezóny také do sestavy brněnské Komety. Z ní naopak hostoval v Třebíči odchovanec a loňská jednička Karel Vejmelka, ke třem soutěžním zápasům nastoupil také rozehrávající se Marek Čiliak.

DAVID DOLNÍČEK odehrál jubilejní 700. utkání v první lize.

Jinak se mohla Horácká Slavia opřít o dvě tradiční opory – kapitána Davida Dolníčka (51Z, 10G+27A), část sezóny zraněného Romana Erata (37Z, 7G+27A). Do sestavy výborně zapadl navrátivší se obránce Jan Zdráhal (51Z, 7G+15A), výrazně produktivní byl také Ján Niko (50Z, 5G+14A), suverénně nejlepším střelcem pak s devatenácti přesnými trefami Richard Kristl (47Z, 19G+10A). Výrazným oživením první formace a jistotou v koncovce byl Matěj Pekr (17Z, 8G+9A), kterého zapůjčilo Horácké Slavii na hostování Kladno. Třebíčský tým pracoval velmi kompaktně, dařilo se i mnohým dalším, například Tomáš Bartejs (39Z, 3G+8A) se v průběhu sezóny přesunul do partnerské Komety.

MATĚJ PEKR zapůjčený z Kladna výrazně oživil první útočnou formaci.

Jestliže jsme loni i předloni poukázali na fakt, že se v sestavě Třebíče protočilo až moc hráčů (58, respektive 55), tak vězte, že v uplynulém ročníku se podařilo situaci zkonsolidovat a alespoň do jednoho soutěžního zápasu nastoupilo (včetně play-off) hokejistů pouze 40.

Play-off proti Slavii Praha

Páté místo po základní části přisoudilo Třebíči rovnou čtvrtfinále a na čtvrtém místě po základní části umístěnou pražskou Slavii. Derby dvou jmenovkyní nakonec vyznělo jednoznačně pro hokejový tým z hlavního města, ale všechny čtyři odehrané zápasy skončily rozdílem jediné branky…

Regionální zápasy

HC Dukla Jihlava

Jihlava – Třebíč 5:4 (Huňa, Bartejs, Kristl, Paták)
Třebíč – Jihlava 0:4
Jihlava – Třebíč 1:3 (Erat, Mrázek, Kusko)
Třebíč – Jihlava 2:3sn (Dolníček, Zdráhal)

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017