Měli jsme se s tím popasovat líp, myslí si střelec Tomáš Kaut

T ř e b í č - Horácká Slavia zahájila prvním zápasovým testem přípravu na další prvoligovou sezónu. K prvnímu duelu si pozvala tým Moravských Budějovic, v němž působí řada odchovanců třebíčského hokeje. Hosté tak měli o motivaci postaráno a nakonec se mohli radovat z vítězství. Třebíčští mladíci, kteří v utkání dostali šanci se ukázat, naopak odcházeli z ledu se sklopenými hlavami.

Zápas začal vcelku zostra, tým Žihadel dvakrát rychle skóroval a vedl už v sedmé minutě 2:0 brankami extřebíčského Lukáše Sobotky a exznojemského Lukáše Kovalského, který ale v jedné sezóně oblékal i třebíčský dres. Vyrovnání na 2:2 zařídili v tomto utkání členové první třebíčské formace Tomášové Vondráček a Kaut. Do vedení šly Bílé hvězdy ještě ve druhé třetině brankou Martina Zábranského.

To ale bylo z jejich strany vše. Třetí část zápasu si ale domácí za rámeček určitě nedají. V ní přišlo to, co čekal jen málokdo. Domácí ubrali na pohybu, hosté ucítili šanci a čtyřmi brankami v řadě otočili na konečných a v power - play brankou do prázdné potvrzených 4:6.

Kamil Pokorný: V pondělí už nás na ledě bude míň

Zápas po jeho skončení hodnotili jak oba trenéři Kamil Pokorný a Rudolf Cakl, tak autor jedné branky a jedné asistence Tomáš Kaut.

“Výsledek je jedna věc, v přípravách se takové věci rodí. Mě spíš mrzí, že jsme dnes postavili mladé hráče, kteří by se měli prát o prvoligový dres a základní sestavu. Mimo deseti minut ve druhé třetině, kdy jsme hráli dobře tak, jak bychom si představovali, jsme se o to moc neprali,“ trochu zklamaně hodnotil nasazení hráčů, kteří se v zápase měli hlavně ukázat, třebíčský kouč Kamil Pokorný.

Kamil Pokorný

Třebíčští pro utkání vybrali opravdu hodně mladou a kombinovanou sestavu. Nenastoupili takoví hráči, jako David Dolníček, Rostislav Malena, Lukáš Nahodil, Jakub Čuřík, Marek Laš a někteří další. Zato dostali šanci hráči, kteří jsou v Třebíči na zkoušce, plus hráči z juniorky, pro které to byla příležitost vyzkoušet si hokej dospělých. Nejmladším hráčem na ledě byl sedmnáctiletý loni ještě dorostenec Marcel Juráň, jenž v zápase patřil k těm lepším hráčům.

“Sledujeme spíš hráče, kteří s námi trénují. Sestavu jsme doplnili i mladými hráči z juniorky a i na nich bylo vidět, že pokud někdy chtějí hrát alespoň druhou ligu, tak musí ještě přidat. Zápas splnil účel v tom, že jsme hráče viděli v zátěži a v zápasovém tempu. Ve druhé třetině jsme byli lepší, protože jsme měli dobrý pohyb, vyhrávali jsme osobní souboje, ve třetí třetině byl náš pohyb zase horší,“ naznačil Kamil Pokorný, co očekával od prvního přípravného utkání.

Už v úterý přicestuje na led Zimního stadionu Města Třebíče – MANN + HUMMEL ARENY další soupeř, účastník loňské baráže o extraligu HC OLOMOUC. Kohouti v prvním přípravném duelu přehráli Vítkovice a poslali tak do Třebíče velmi dobrou navštívenku. Lze očekávat, že Horácká Slavia pro tento duel výrazně pozmění sestavu. Ostatně, jak třebíčský trenér naznačil, někteří hráči už v přípravě s Horáckou Slavií pokračovat nebudou a budou muset balit kufry.

“Samozřejmě hodně trénujeme, ale právě proto jsme chtěli vidět, jestli hráči dají do hry srdíčko i přes únavu, a to mi tam u mnohých chybělo. Hráče sledujeme už deset dní na ledě, není to jen o dnešním zápase. První zúžení kádru přijde v pátek a v pondělí nás na ledě už bude o něco míň,“ ukončil povídání třebíčský lodivod.

Rudolf Cakl: Výsledek nepřeceňujeme, hráči třebíčského základu byli na koupališti

Rudolf Cakl

Trenér hostujících Žihadel Rudolf Cakl mohl být po utkání spokojen. Nejen, že jeho tým přehrál soupeře hrajícího o soutěž výš, ale také vyzkoušel a zařadil do sestavy nové hráče, včetně velezkušených, extraligou a zahraničními soutěžemi ostřílených borců Milana Procházku a Tomáše Jakeše. Rudolf Cakl i přes spokojenost s výsledkem hodnotil zápas střízlivě.

“Už když jsem viděl sestavu domácích, tak jsem si říkal, že hráči základu jsou asi na koupališti. (úsměv)
Věděl jsem, že Třebíč bude zkoušet nové mladé kluky. Domácí na tom byli bruslařsky vcelku dobře, vypadalo to, že mají hru pod kontrolou. Nevím, co se stalo třetí třetinu, ale celkově měli v zápase pohyb lepší. Asi jsme je zaskočili rychlými dvěma góly, chvíli trvalo, než se rozehráli, ale ve druhé třetině byli jasně lepší a také ji 3:0 vyhráli. Nedovedu si vysvětlit tu třetí třetinu, asi v tom hraje roli únava, výsledek nechci přeceňovat. Výhra nás samozřejmě těší, ale nevíme, jestli nám tady někteří hráči zůstanou. S výsledkem jsme spokojeni, ovšem na obou stranách bylo vidět, že je teprve začátek přípravy na ledě,“
povídal po utkání trenér, který v Moravských Budějovicích působí už od dob krajského přeboru a velmi dobře zná i třebíčské prostředí.

Tomáš Kaut: Nebyl to lehký zápas

Nejsmutnější hodnocení ale vyšlo od zpovídaného hráče, kterým byl Tomáš Kaut. Ten nehledal žádné výmluvy a porážku dokonce označil za ostudu, což je možná až příliš silné slovo. Vždyť chleba se bude lámat až v úplně jiné fázi sezóny a tohle je teprve začátek přípravy na ni. Je ale dobře, že šanci dostali i mladí hráči, kteří poznali, že podcenit se nedá žádný soupeř a že na sobě musí ještě hodně pracovat a hodně tvrdě trénovat, pokud chtějí v hokeji něčeho dosáhnout.

“Moc dobrý pocit nemám. Jsme na ledě už druhý týden, Budějovice byly na ledě potřetí, nebo snad počtvrté a my s nimi takhle prohrajeme. To si myslím, že je dost ostuda. Dneska to mělo stát na naší pětce, ale docela jsme vyhořeli. To mě mrzí. Dostali jsme sice dost nešťastné góly, ale to už je jedno. Měli jsme hrát líp a líp se s tím popasovat,“ říkal krátce po utkání zklamaně Tomáš Kaut, který vstřelil úvodní branku Horácké Slavie v sedmé minutě a nahrál na vyrovnávací gól kolegovi z útočné formace Tomáši Vondráčkovi.

Tomáš Vondráček a Tomáš Kaut se radují z branky na 2:2.

“Před zápasem jsme věděli, že hosté můžou v utkání jen získat, určitě jsme si nemysleli, že to bude lehký zápas, a to se nakonec i potvrdilo,“ odmítal podcenění soupeře čtyřiadvacetiletý forvard.

První přípravný zápas, na který si našla cestu velmi slušná návštěva sedmi set padesáti diváků, je tedy definitivně minulostí. Příští týden čekají třebíčský tým hned dva domácí duely. Nejprve v úterý utkání s Olomoucí a ve čtvrtek zápas s jediným extraligovým soupeřem celé přípravy, Kometou Brno.
Hledání ideální soupisky pro ligu stále pokračuje, ale sestava pro tyto zápasy by už měla mít mnohem vytříbenější podobu, i když ještě určitě ne konečnou.
Oba zápasy začínají shodně v 17:30 a na oba vás Horácká Slavia srdečně zve.