První polovina základní části řečí statistik

Pohled do historie
T ř e b í č - 1. hokejová liga má za sebou již přesně polovinu základní části, tedy rovných dvaadvacet zápasů. Vůbec poprvé se letos hraje odlišným způsobem, když soutěž byla rozdělena na dvě osmičlenné skupiny. Horácká Slavia hraje ve východní skupině a po polovině základní části jí patří pátá příčka se ziskem dvaatřiceti bodů. Přinášíme ohlédnutí za touto částí sezóny pohledem statistik.

Horácká Slavia se vždy v minulosti mohla opřít o spolehlivé brankáře, kteří byli pro mužstvo skutečnými oporami. Tento klíčový post je v té letošní sezóně obsazen trojicí gólmanů. Tradiční opora Filip Luňák zatím v sezóně bohužel doplácí na zranění, ale v dosud odchytaných zápasech většinou skutečnou oporou opravdu byl.

Michal Nedvídek v první polovině základní části nastoupil k většině utkání a má na svém kontě 17 zápasů. Mladý teprve dvacetiletý brankář přišel do Třebíče z Liberce, aby zde získával zkušenosti a své role se zhostil velmi dobře a mužstvo mnohokrát dokázal podržet. V sedmnácti odehraných zápasech (925 minut) obdržel 47 gólů. Jeho procentuální úspěšnost zákroků tak činí výborných 92,5%,. což znamená průměr 3,06 gólů. Zatím nejlepší zápas sezóny odchytal v jedenáctém kole v Ostravě na ledě Sarezy, kde musel čelit 54 střelám soupeře! Za svá záda přitom propustil jen jedinou. Michal Nedvídek zatím během svého působení v Třebíči potvrdil, že je skutečně velmi talentovaným gólmanem, který navíc s přibývajícími zápasy a zkušenostmi může ještě jít rozhodně výkonnostně nahoru.

Filip Luňák měl být v této sezóně brankářskou jedničkou, bohužel jej přibrzdila zranění. V první polovině základní části nastoupil zatím jen k sedmi zápasům, v nich pak inkasoval 19 gólů. Což činí v průměru 3,8 inkasovaných gólů a úspěšnost zákroků 90,4%. Filip Luňák ovšem jako jediný z brankářů dokázal již v jednom utkání udržet čisté konto. A to v 15. kole v derby na ledě Rebelů v Havlíčkově Brodě, kde čelil celkem 44 střelám! Nepustil ani jedinou a měl lví podíl na vysokém vítězství 7:0 ve velmi prestižním souboji proti regionálnímu rivalu.

Dvacetiletý Pavel Míča v této sezóně především získává zkušenosti v mužstvu mužů. I on již ale zasáhl do zápasů o prvoligové body a to zatím třikrát. V brance tedy zatím strávil 111 minut. Pouze třem střelám soupeřů přitom nedokázal čelit, což činí úspěšnost zákroků 94,1% a průměr 1,6 obdržených gólů. Pavlu Míčovi se zatím nejvíce povedl zápas v Prostějově ve 14. kole, kde Horácká Slavia i jeho zásluhou zvítězila 2:1.

Z obránců Horácké Slavie všech dosud odehraných dvaadvacet zápasů odehrál nejzkušenější hráč celého mužstva Marcel Hrbáček a také Lukáš Sláma. Oba tedy odehráli plných 1335 minut. Jen o jeden zápas méně tedy jednadvacet mají na svém kontě Pavel Bulička (1238 minut) a Bořek Sláma (1265 minut). Čtrnáct utkání odehrál Tomáš Kolafa (850 minut), dvanáct Tomáš Kaláb (675 minut), jedenáct Matěj Cunik (630 minut) a v deseti zápasech nastoupil Michal Roháčik (572 minut). Třikrát nastoupil Dalibor Pálka (160 minut) a v jednom zápase také Ondřej Dvořák.

Nejpilnějším bekem ve střelbě je Marcel Hrbáček, který vyslal na branky soupeřů 43 střeleckých pokusů. Tomáš Kolafa jich vyslal 35, Lukáš Sláma rovných 30 a Bořek Sláma 26 střel.

Nejvíce gólů mezi obránci vstřelil Tomáš Kolafa, který v Třebíči hostuje do konce letošního roku z Mladé Boleslavi, trefil se hned čtyřikrát z toho jednou ze samostatného nájezdu, což je velmi solidní bilance, zvláště když tohoto výkonu dosáhl ve čtrnácti odehraných zápasech. Třikrát se trefil Michal Roháčik a po jedné brance si připsali Bořek Sláma a Matěj Cunik. Nejlepšími nahrávači na góly jsou Marcel Hrbáček a Bořek Sláma, oba shodně asistovali při vstřelené brance sedmkrát. Kanadskému bodování mezi beky vévodí dvojice Tomáš Kolafa (4G+4A) a Bořek Sláma (1G+7A). Třetím nejproduktivnějším obráncem je Marcel Hrbáček (0G+7A).

Nejtrestanějším mužem mezi obránci je Pavel Bulička (9x2 min. + 1x10 min.). Mezi další tzv. zlé muže týmu patří mezi beky i Bořek Sláma (11x2 min.) a také Marcel Hrbáček (11x2 min.).

Mezi útočníky v první polovině základní části soutěže odehrálo plnou porci 22 zápasů pět hráčů – Milan Přibyl, David Dolníček, Martin Čech, Jakub Matušík a Petr Zahradník. O jeden zápas méně má na svém kontě Lubor Dibelka, se sedmi góly zároveň druhý nejlepší střelec týmu. Dvacet zápasů potom odehrál aktuálně nejlepší střelec mužstva Michal Oliverius, který se trefil osmkrát. Skvěle mu vyšlo domácí utkání proti Hradci Králové, ve kterém se mezi střelce zapsal hned čtyřikrát, včetně rozhodujícího samostatného nájezdu.

Nejpilnějším střelcem mezi forvardy je vedoucí prvního útoku David Dolníček, který vyslal na branku soupeřů celkem 64 pokusů. Petr Zahradník vyslal 59 střel, Milan Přibyl 52 a Martin Čech 49 přímých střel. Nejlepším kanonýrem je po polovině základní části s osmi góly Michal Oliverius, Lubor Dibelka jich soupeřům vstřelil sedm. Následuje trojice hráčů, kteří se trefili šestkrát – David Dolníček, Milan Přibyl a Petr Zahradník. Martin Čech a Jakub Kratzer dali shodně po třech gólech. Nejvíce asistencí zaznamenal Lubor Dibelka, když se podílel na 11 brankách mužstva. Petr Zahradník má 7 asistencí a David Dolníček 6.

V kanadském bodování si nejlépe vede Lubor Dibelka (7G+11A) o druhé a třetí místo se dělí Michal Oliverius (8G+5A) a Petr Zahradník (6G+7A). Příliš pozadu nezůstávají ani David Dolníček (6G+6A) a Milan Přibyl (6G+5A). Nejtrestanějším forvardem je David Dolníček (8x2min. + 3x10min). Dalšími hráči, kteří si museli odpykat nejvíce trestů byli Jakub Matušík (11x2min.), Milan Přibyl (10x2min.) a Petr Zahradník (7x2min.). Naopak ani jediný trest si nevysloužil Jiří Burian, ačkoliv nastoupil v 17 utkáních.

Tabulka střelců po první polovině základní části vypadá následovně:

8 – Oliverius

7 – Dibelka

6 – Dolníček, Přibyl, Zahradník

4 – Kolafa

3 – Roháčik, Čech, Matušík, Kratzer

1 – B. Sláma, Cunik, Kubica, V. Burian, Látal, Bula, Kundela, Nahodil.

Třebíčští zatím ve 22 odehraných zápasech vyslali na branku svých soupeřů celkem 661 střel, zatímco jejich protivníci 877. V tomto směru tedy má mužstvo stále co zlepšovat. I co se týká lepší efektivity při početní výhodě. Horácká Slavia sehrála 152 přesilovek a úspěšnost při jejich využití činí 17%, což vyjadřuje 26 vstřelených gólů. V tomto směru vyšlo skvěle utkání v Havlíčkově Brodě, kde Horácká Slavia vstřelila pět branek při početní výhodě. Nutno si také uvědomit, že přesilovky často rozhodují zápasy, i proto je jejich efektivita tolik důležitá pro úspěšné výsledky.