Bílé hvězdy znovu na domácím ledě zářily a vrátily se do čela soutěže

T ř e b í č - Horácká Slavia znovu ukázala, že před domácími fanoušky vítězí. V úvodní periodě poslal svěřence Kamila Pokorného do vedení Václav Krliš po výborné pobídce od Dominika Sklenáře. Vyrovnat se podařilo v přesilové hře Pavlu Jenyšovi, který dorazil odražený kotouč do sítě. Druhá třetina změnu skóre nepřinesla a klání se lámalo až v poslední periodě základní hrací doby. Nejprve mířil přesně Dominik Sklenář a na něj poté navázal Daniel Pozil, kterému kotouč na zlatém podnose předložil třebíčský kapitán Ladislav Bittner. Všechny body tak zůstaly v Třebíči.

27.kolo, středa 8.12.2021
3:11:1, 0:0, 2:0
POR POR
Branky a nahrávky: 5. Krliš (D. Sklenář, Nedvídek), 45. D. Sklenář (Nedvídek, Hunkes), 55. Poizl (L. Bittner, Vodný) – 10. Jenyš (Gřeš, M. Houdek). Rozhodčí: Jaroš, Jechoutek – Zídek, Komínek. Vyloučení: 2:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 541. Střely na branku: 37:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
SK Horácká Slavia Třebíč: Mičán – Mlčák, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Tureček, Zukal – Dočekal, L. Bittner, Střondala – Krliš, Nedvídek, D. Sklenář – M. Zabloudil, Vodný, Gajarský – Křehlík, D. Michálek, Ferda.
HC RT TORAX Poruba: Brízgala – Szathmáry, Žovinec, T. Voráček, M. Houdek, Michal Barinka – Stloukal, Réway, Korkiakoski – Guman, R. Toman, Brodek – Jenyš, Kanko, Gřeš.

Sobotní zápas s Přerovem byl po dohodě obou klubů odložen, takže ve středu čekala bílé hvězdy poslední prověrka před reprezentační přestávkou. Na mrazivou Vysočinu dorazila Porba. RT TORAX měl před sezonou sice velké ambice, jenž spočívaly v postupu do extraligy, ale jejich naplnění zatím nic nenasvědčuje. Ostravané se totiž trápí. V důsledku toho už došlo i ke změně na trenérském postu, když Jiřího Šejbu nahradil Jiří Režnar.

Zápas samotný přinesl ve svém počátku poměrně svižnou podívanou. Střední pásmo jakoby leckdy ani neexistovalo, což pravděpodobně nebylo příjemné zjištění pro žádného z trenérů. Slušnou šanci měl hned během první minuty Střondala, jenže nadějně vyhlížející pozici pro zakončení v gól přetavit nedokázal. Na druhé straně vypálil nebezpečný projektil Guman, ten se ještě snažil dorážet agilní Radim Toman, ale s oběma příležitostmi si poradil spolehlivý Jan Mičán. Na první gól nemusely tribuny čekat dlouho, k jejich radosti si napoprvé našel kus černé gumy cestu do sítě porubského Adama Brízgaly. Celou akci započal v páté minutě Lukáš Nedvídek, který adresoval přihrávku Dominiku Sklenářovi, jenž okamžitě vybídl ke skórování Václava Krliše. Nutno říct, že Sklenářův pas měl opravdu oči. Gólman Poruby se proti němu prostě nestačil přesunout. Hostující družina však neskládala zbraně. Blízko k vyrovnání měl finský štírek ve službách Ostravanů Markus Korkiakoski – nesupěl. Přesto se svěřenci Jiřího Režnara gólu na 1:1 přece jen dočkali. Z jejich pohledu kýženou trefu zaznamenal při přesilovce Pavel Jenyš, bývalý útočník brněnské Komety měl při dorážce na brankovišti snadnou práci. Stav 1:1 vydržel do první sirény, třebaže oba celky měly možnosti k tomu, aby zaznamenaly další trefy. Brankáři byli ovšem proti.

Druhá perioda přinesla na ledové ploše ze všeho nejvíc boj. Příliš pohledných akcí k vidění v tomto úseku hry nebylo, naopak ostrých soubojů přibývalo. Po jednom takovém se z ledu těžce zvedal Michal Furch, diváci si po tomto tvrdém zákroku přáli vyloučení, ale píšťalka rozhodčích zůstala k jejich nelibosti němá. Pomstít tvrdý atak na Furcha mohl o chvíli později Michálek, jenže tomu v klíčovém okamžiku sklouzl puk z hole. Nevedlo se ani Nedvídkovi. Člen druhé útočné formace Horáků si sice proklestil cestu až před Brízgalu, ovšem jeho bekhendové zakončení do sítě neproklouzlo. Za RT TORAX kontroval Martin Réway Svého času největší talent slovenského hokeje, kterému byla prorokována velká budoucnost v NHL, ale stejně tak hokejista bojující se svými démony sice střílel nebezpečně, nicméně jeho pokus dokázal Jan Mičán zneškodnit.

Třetí dvacetiminutovka přinesla tlak Třebíče. Dost možná i proto, že hosté dorazili k zápasu vlivem rozsáhlé marodky jen se třemi útoky a pěti beky, přičemž jako by se právě tenhle aspekt začal projevovat. Nejdříve zahrozil Martin Dočekal. Obr v třebíčském dresu projel porubskou obranou jako nůž máslem, nicméně Adam Brízgala ještě držel akcie Severomoravanů nad vodou. Ale jen na chvíli… V pětačtyřicáté minutě zavelel k útoku Dominik Sklenář. Ten vypálil do pravého horního rohu porubské svatyně a jeho rána odsoudila Adama Brízgalu do role pouhého statisty. Byl to klíčový moment zápasu, od té chvíle měli Horáci navrch. Přicházely i další šance, například ta Radima Ferdy, ovšem hosté ještě živili jiskřičku naděje. Tu definitivně uhasil Daniel Poizl . Třebíčský bek si při přesilovce sjel do pozice útočníka a nekompromisně zakončil pohlednou kombinaci takříkajíc na jeden dotek. Byl to moment, který poslal porubský Titanic definitivně ke dnu. Víc už se toho v zápase nestalo. Porubě nepomohla ke zdramatizování průběhu ani hra bez brankáře, hosté si během ní nevytvořili žádnou velkou šanci. Naopak čtvrtý gól mohl do opuštěné svatyně přidat Dočekal. Nestalo se, ale mrzet to bílé hvězdy nemusí. I tak si totiž Třebíčští připisují další tři body. Tentokrát za vítězství 3:1.

Autor reportáže Pavel Mandát

J. Barvíř po utkání s Porubou 3:1

Jaroslav Barvíř – SK Horácká Slavia Třebíč: Zápas se vůbec nevyvíjel podle našich představ. Byli jsme pomalí, bez pohybu a bez kombinace. Vůbec se nám nelíbila první třetina, která z naší strany nebyla dobrá. O přestávce jsme si k tomu v kabině něco důrazně řekli, ale žádný efekt to nemělo, protože druhá třetina byla z naší strany asi nejhorší pasáží hry v této sezóně. Díky Honzovi Mičánovi jsme mohli být rádi za stav 1:1, podal dnes fantastický výkon a držel nás v zápase. Nebýt jeho, tak byl zápas po dvou třetinách rozhodnutý. Díky jeho výkonu jsme šli do třetí třetiny s tím, že můžeme ještě o vítězství bojovat. Od poloviny zápasu jsme s hlavním trenérem Kamilem Pokorným hýbali se sestavou, reagovali jsme na vývoj hry a vyplatilo se nám to. Dali jsme krásný druhý gól a výhru jsme si pojistili třetím gólem, který jsme dali v přesilovce. Soupeř hrál výborně, hrál ve výborném pohybu, lépe kombinoval a byl velice nebezpečný. Dostával se do šancí, které my jsme si po většinu zápasu ani nevytvořili. Opět se ale ukázal charakter našeho týmu, za tři body jsme šťastni, ale s hrou spokojeni nejsme. Budeme teď mít nějaký čas na to některé věci zlepšit. Ne jen o tom mluvit, ale opravdu je zlepšit.

Jiří Režnar, Karel Suchánek - HC RT Torax Poruba: Trenéři týmu Poruby odmítli utkání hodnotit.