DOR: TRE - BNJ 1:4 - Benátecký antihokej slavil úspěch

T ř e b í č - Dorostenci Horácké Slavie Třebíč měli na programu další utkání kvalifikace o extraligu. Na třebíčský led přicestovaly Benátky nad Jizerou. Trenéři hostů dobře analyzovali příčiny debaklu z prvního vzájemného utkání a naordinovali svým svěřencům defenzivní taktiku s vyčkáváním na brejky. Třebíč vytrvale bušila do benátecké obrany, která měla během zápasu kopec štěstí. Jako jediný rozsvítil červené světlo z domácích hráčů Danko Deveri. Zejména v druhé polovině druhé třetiny byli domácí jasně lepší, ale hokej se hraje na góly. Benátky tak získaly první body v kvalifikaci.

43.kolo, neděle 8.3.2009
1:40:0, 0:2, 1:2
BNJ BNJ
Branky a nahrávky: 47. Deveri (Vlašín) - 26. Tomíček (Holas), 38. Kuchta (Šimek), 43. Tomíček (Staněk, Nevosad), 59. Tomíček. Rozhodčí: Dědek - Held, Losták. Vyloučení: 7:11, navíc Sakaev (BNJ) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 320. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.
SK Horácká Slavia Třebíč: Dusík - Ivaník, Robotka, Peroutka, Donutil, Krejčí, Dobrovolný, Vyhnalík, Jakič, Paták, Pálka, Kazatel, Šulc, Stromecký, Vlašín, Fusek, Svoboda, Deveri, Salák, Horký, Roupec
HC Benátky nad Jizerou: Formánek - Středula, Pospíšil, Sakaev, Bubeník, Šimek, Šubrt, Tomíček, Novák, Holas, Merxbauer, Kuchta, Nevosad, Staněk

Zápas začal ve vlažném tempu. Hráči se dostávali do tempa velmi pozvolna. Ve druhé minutě prověřil Šubrt domácího brankáře. Za minutu se dostal ke dvěma pokusům domácí Vlašín. Nejprve vyjel od mantinelu před branku, ale nedokázal důrazně zakončit díky bekům hostů. Pak střílel bekhendem těsně vedle. Do desáté minuty mužstva nadále hledala optimální tempo hry. Přihrávky nebyly přesné. Domácí bojovali s přechodem středního pásma přes zhuštěnou obranu Benátek. Při vyloučení Sakaeva zakončoval kombinaci Horácké Slavie Deveri, jenže ani nadvakrát neuspěl. Formánek za okamžik kryl dělovku Ivaníka od modré čáry. Ve 14. minutě pálil z otočky Svoboda. Po vhazování si první útok Horácké Slavie vytvořil velký tlak před brankovištěm, ale vstřelit branku se dorážejícím hráčům nepodařilo. Benátky se dostaly do šance až v přesilovce. Tomíček se do přihrávky přes pásmo netrefil podle svých představ. Na konci třetiny pálili v přesilovce obránci Ivaník a Dobrovolný. Do šaten se šlo za bezbrankového stavu.

Druhá třetina začala těžkou střelou z hole Donutila, kterou Formánek vykopl s velkou námahou. Ve 25. minutě se protáhl mezi třemi hráči do koncovky Paták, ale brankáře nepřelstil. Hosté podnikli rychlý kontr, který zakončil Martin Tomíček přesnou střelou nad Dusíkovo rameno – 0:1.
Třebíč se vrhla do útoku. Ihned po inkasované brance vznikla před brankou hostů trma-vrma, ze které gólově nezapršelo. Tlak domácího celku přibrzdilo vyloučení Krejčího. Ve druhé polovině prostřední periody Třebíč bušila do benátecké obrany. Ve 30. minutě převedl parádní sólo kapitán Danko Deveri, proklestil si cestu až před Formánka, ale v koncovce nebyl úspěšný. Za dvě minuty dostal přihrávku před branku Stromecký, vypálil z první a trefil Formánka do plastrónu. Za další minutu obešel beka Salák a napálil levou tyč hostující klece. Tlak domácích sílil. Deveriho přihrávku umě tečoval Kazatel, Formánek byl opět na svém místě. Další brankovou příležitost vypracoval domácí kapitán pro Roupce, jenž těsně minul pravou tyčku hostující branky. Ve 37. minutě vyslal projektil od modré Peroutka a tečovaný puk zazvonil na tyči. Za minutu se hosté po dlouhé době podívali s pukem před Dusíka. Patrik Kuchta vyslal v zoufalé situaci puk z brankové čáry do brankoviště. Puk se odrazil od brusle domácího brankáře do sítě – 0:2.

Do třetí třetiny se vrhli domácí jako vyhladovělí vlci. Hned v první akci velice agresivně dostali puk do branky, ale rozhodčí gól neuznal pro atak brankáře. Místo snížení ale přišel třetí úder hostů. V přesilovce zakončil kombinaci Martin Tomíček - 0:3.
Třebíč se nadále snažila vrátit do zápasu. Její snaha se postupně měnila v křeč. Ve 47. minutě potrestal faul Nevosada střelou mezi betony Danko Deveri - 1:3.
Horácká Slavia se nevzdávala a diváci vytrvale fandili. Ve 49. minutě neuspěl z otočky Vlašín. Za okamžik trefil Deveri po buly tyčku. Neuspěla ani jedovatá rána Krejčího. V 55. minutě vyjel od mantinelu do palebné pozice Paták, jenže trefil hruď Formánka. Domácí zkusili i hru bez brankáře, jenže hosté uzavřeli skóre střelou Martina Tomíčka do prázdné branky – 1:4.

Hostům dokonale vyšla obranná a destruktivní taktika. Brankář Formánek podal solidní výkon a častokrát mu pomohla branková konstrukce. Tento výsledek dává největší postupové naděje Ústí, které má vše ve svých rukou.

Luboš Sláma po utkání dorostu TRE- BNJ 1:4

Martin Novák po utkání dorostu TRE- BNJ 1:4

Martin Novák – HC Benátky nad Jizerou: "Zápas by pro nás strašně fyzicky náročný, protože jsme přijeli jen s dvanácti hráči do pole a víceméně jsme hráli na dvě pětky. Mladí tam naskočili jen občas. Všichni ale hráli perfektně podle mých taktických pokynů. Přesně všichni plnili to, co měli a také z nás spadla ta počáteční nervozita, která nás svazovala v prvním utkání doma s Třebíčí. Konečně jsme dnes ukázali naše kvality a to, co v nás opravdu je. Zlomovým momentem zápasu byl určitě šťastný druhý gól, který jsme dali, dvě, nebo tři tyčky, které domácí dali a vynikající výkon našeho brankáře Formánka. S domácími jsme nemohli hrát nahoru – dolů, protože v deseti hráčích to ani nejde, proto jsme ve třetí třetině už jen bránili. Domácí hráli na čtyři lajny, nás zužují zranění a nemoci. Ve středu jsme na tréninku měli jen osm hráčů bez gólmana, takže naše taktika dnes byla co nejvíc zdržovat a co nejvíc rozkouskovat hru, nedostat domácí do tempa tak, abychom i my měli síly na ten závěr."

Luboš Sláma – SK Horácká Slavia Třebíč: "Tento zápas se mi hodnotí velice těžko, protože na ledě jsme nechali hodně sil a nebylo nám dnes přáno. Kdybychom hráli dnes deset třetin, tak bychom gól asi stejně nedali. Benátkám musím pogratulovat k tomu, že ten zápas odehráli velice dobře v obranné činnosti, která byla podložená velice dobrým výkonem gólmana. Spoléhali na to, že nám ujedou a to se jim podařilo. Při třetím gólu jsme udělali chybu, kdy dva naši hráči vyjeli na jednoho soupeře. Prohráli jsme si to dnes našimi chybami, ale hlavně tím, že jsme nemohli dát gól. To hokejové štěstíčko, které jsme měli v Benátkách, kde jsme dali sedm gólů, nám dnes chybělo. Ty góly, které jsme dnes potřebovali, jsme nedali. Chci klukům poděkovat za odmakaný zápas a divákům za výbornou podporu, ale ten zápas nám hlavně gólově nevyšel. I v tom je ale hokej pěkný a někdy krutý. Někdy vyhrajete jednoduše, jako dnes Benátky odmakaným zápasem z obrany s jednoduše vstřelenými góly. My jsme ty góly nedali a to rozhodlo. Od patnácté minuty jsme hráli na tři pětky, od desáté minuty třetí třetiny jsme stáhli hru na dvě pětky. Oni hráli celý zápas na dvě pětky. Ve třetí třetině jsme měli čtrnáct střel na bránu, plus dalších čtrnáct střel mimo bránu, oni měli jednu střelu a jeden gól. To hovoří o tom, že tlak jsme měli, ale nevyústil v góly. Myslím, že i jako trenéři jsme udělali hodně pro to, abychom mančaft nakopli, snažili jsme se udělat nějakou změnu. Zápas odmakali dnes všichni od první po čtvrtou pětku, ale pro to, aby se hráči dostali do tempa jsme zvolili variantu na tři a dvě pětky, bohužel se nám nepovedlo utkání otočit."