Rekordní návštěva sezony sledovala třebíčský triumf v derby. Rozhodl Psota

I třetí derby sezony patří Třebíči. Horáci tentokrát porazili Jihlavu na svém ledě 3:1, když o svém vítězství rozhodli v 58. minutě zásluhou Matěje Psoty. Člen elitního třebíčského komanda proměnil trestné střílení, což v KHNP ARÉNĚ odšpuntovalo gejzír radosti. 3619 diváků poté ještě sledovalo pojistku do prázdné brány z hole Martina Dočekala. Horáci tak opět potvrdili své postavení mezi elitními celky Chance ligy.

35.kolo, sobota 7.1.2023
3:10:0, 0:0, 3:1
JIH JIH
Branky a nahrávky: 43. Holec (D. Michálek, Ferda), 58. Psota (TS), 59. Dočekal (Vodný, Bittner) – 45. Pořízek (Dundáček, D. Kolář). Rozhodčí: Skopal, Svoboda – Horažďovský, Thuma. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3619. Střely na branku: 32:17. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Bořuta, Tureček, Forman, Furch, Poizl – Dočekal, Bittner, Psota – Holec, D. Michálek, Ferda – Vodný, Šilhavý, Krliš – Meluzín, Matyáš Svoboda, Michalčuk.
HC Dukla Jihlava: Beran – Bilčík, Chvátal, D. Kolář, Dundáček, F. Kočí, Vala, Haman – Chlubna, Miškář, V. Brož – Harkabus, Skořepa, Jungwirth – Křehlík, Handl, Pořízek – Cachnín, Juda, Tecl.

Do první šance zápasu se dostal Patrik Miškář, nejproduktivnější hráč Jihlavy ale netrefil zařízení. Na druhé straně zahrozil Václav Krliš, s jeho ránou si pro změnu poradil Adam Beran. Třebíčští měli v úvodním dějství více ze hry, ale i tak byl stav po jeho konci nerozhodný 0:0.

Tlak Horáků pokračoval rovněž ve druhé periodě, jenže rány Dočekala a Bittnera cíl nenašly. Když už Ladislav Bittner skóroval, branka nebyla uznána kvůli hře vysokou holí. Dukla toho ve druhé třetině směrem dopředu moc nepředvedla, hosté útočili spíše sporadicky. A pokud se přece jen dostali k ohrožení třebíčské svatyně, Pavel Jekel byl bezchybný. Další velké šance bílých hvězd přišly paradoxně v jihlavské přesilovce. Holec s Dočekalem mohli po rychlém kontru zakončovat prakticky do prázdné brány, avšak nebylo jim přáno. Brankové mlčení neprolomil těsně před druhou sirénou ani Radim Ferda, ten ve velké šanci minul.

Góly začaly padat až v závěrečné dvacetiminutovce. Ten první na sebe nenechal dlouho čekat, Třebíč hrála přesilovou hru, David Michálek naservíroval touš Miroslavu Holcovi a třebíčský rutinér rozjásal zaplněné tribuny. Hosté však dokázali zvednout hlavu, hned o dvě minuty později vybídl Filip Dundáček k samostatnému úniku Radka Pořízka, jenž podařenou kličkou do bekhendu srovnal na 1:1. Vrátit vedení na stranu Horáků mohl deset minut před koncem základní hrací doby Dočekal – neuspěl. Klíčový moment třetího letošního derby Vysočiny nastal v čase 57:12. Jihlavský zadák Vlastimil Bilčík propadl ve středním pásmu a nezbylo mu nic jiného než zatáhnout za záchranou brzdu. Následovalo trestné střílení. Exekutorskou roli na sebe vzal Matěj Psota, který zvolil milimetrově přesné zakončení nad vyrážečku Adama Berana. Tribuny v tu chvíli propukly v jásot, byl to totiž vítězný gól zápasu. Dukla sice ještě sáhla ke hře bez brankáře, nicméně poslední plamínek naděje hostujícího celku nemilosrdně uhasil střelou do prázdné brány Martin Dočekal.

Autor reportáže Pavel Mandát

Karel Nekvasil po utkání TRE - JIH 3:1

J. Barvíř po utkání TRE - JIH 3:1

Jaroslav Barvíř – SK Horácká Slavia Třebíč: První třetina byla z obou stran opatrnější, ale myslím si, že jsme většinu utkání byli lepší na puku a diktovali jsme tempo. Jihlava nás v první třetině moc nepouštěla do předbrankového prostoru a když už jsme tam byli, tak jsme to vyřešili nějakou přihrávkou mimo střelecký prostor, a proto jsme pak ty situace zakončovali z méně nebezpečných míst. Ve druhé třetině byly šance na obou stranách, řekl bych, že ty naše byly vyloženější. Je škoda, že tam jsme se neprosadili, protože šance to byly velké. Po celé utkání byli výborní oba gólmani a ve druhé třetině soupeře právě gólman hodně podržel. Všichni, kdo tady dnes byli, tak tušili, že to bude o prvním gólu. Ten jsme dali, pak jsme ale brzo inkasovali. Já jsem ale věřil, že ten druhý gól dáme, přiznám se, že jsem tomu věřil. Za tu aktivitu a hru na puku, jsem věřil, že ten gól dáme my. Odehráli jsme výborný zápas, Jihlava dobře bránila a čekala na ty své brejkové momenty, z toho i vyrovnali na 1:1. My jsme byli po celých šedesát minut koncentrovaní a ve velice dobrém pohybu se slušnou hrou na puku. Myslím si, že tři body jsme získali zaslouženě. Je to derby, sledované celým regionem a my už jen kvůli tomu, že přišlo přes tři tisíce a šest set diváků, jsme to chtěli strhnout na naši stranu. Kluci se z toho nepo**ali a šli si za tím. Je vidět, že tým je vyspělý a že si s těmito situacemi dokáže poradit. Doufám, že příští týden už bude k dispozici i Jirka Hunkes. Všichni ví, že obranu nemáme širokou, vypomáhal nám Fajmon z Brna a Kříž z Tábora, ale ti si plní povinnosti ve svých klubech. Dnes to vyšlo tedy na pět beků, nebyl to první zápas, který jsme takhle odehráli. Klobouk dolů, před nimi. Zápasy jdou rychle po sobě a únava se projevuje, na druhou stranu těm klukům možná i víc vyhovuje, když jsou ve větší permanenci. Viděli jste sami, že dneska odehráli nejen beci, ale celý mančaft výborný zápas. V obraně po nás Jihlava šla, ale ty situace jsme i pod tlakem řešili výborně a já jsme rád, že ti kluci v takovýchto zápasech rostou a posouvají se. Diváci nám strašně pomohli, proto jsme velice rádi, že jsme zápas strhli na naši stranu za tři body. Doufám, že tímto výkonem a atmosférou si lidi celý zápas užili, a že návštěvnost bude v dalších zápasech vyšší, než bývá.

Karel Nekvasil – HC Dukla Jihlava: V první třetině měla Třebíč určitě lepší pohyb než my. Tam nás mačkali, chodili po nás a vytvořili si šance. Ale taky jim vždycky chyběl kousek k tomu, aby se dostali do vyložené pozice a zakončení. Ve druhé třetině se hra otevřela na obě strany, kdy my jsme měli náznaky šancí, stejně tak i Třebíč. Zase tam ale oběma týmům chyběl ten pověstný kousek nebo to na poslední chvíli zachránila obrana. Vybavuji si situaci, kdy nám ujeli, ale naši hráči ještě dokázali vleže zamést puk do rohu. Ani střel na obě strany nebylo tolik. Z naší hry mohu vypíchnout dobře odehraná oslabení, i když v jednom z nich jsme dostali gól. To jsme ale Třebíči vyloženě darovali, když jsme chtěli vyhazovat středem, bohužel blbě vyhodnocená situace. Naopak u našich přesilovek musím říct, že jsme ji „ubránili“, protože domácí se tam dostali do přečíslení. Nemůžeme hráčům vytknout bojovnost, nebo že by se zápasem nechtěli něco udělat. Ve spoustě situací ale chybí hokejovost, šikovnost, dobrá přihrávka, dobré zpracování. Nebo vyhraný souboj, prosazení se jeden na jednoho. Třebíč samozřejmě výborně brání, to všichni ví, buď po nás šli nebo zatáhli v pěti lidech střední pásmo a my jsme pak měli hrozný problém se do našeho útočného pásma vůbec dostat a udržet ho. Na konci, dvě a půl minuty před koncem bylo nařízeno trestné střílení, a to je strašně málo času na zkorigování výsledku, kór v té situaci, kdy jsme se nebyli schopni udržet se v útočném pásmu. Je to hrozná škoda, nedotáhli jsme to ani do prodloužení, kde bychom brali alespoň jeden bod. Třebíči jsme vlastně darovali i ten druhý gól, kde nám hráč projel mezi obránci, musíme se na to podívat... Bylo to v takové rychlosti, že teď přesně nevíme, který hráč koho měl mít. Třebíči musíme pogratulovat k vítězství. Samozřejmě byli výborní i oba gólmani.