TRE-HKR 1:3 - Třebíč doma opět bez bodu

T ř e b í č - Přestože hokejisté Horácké Slavie vsítili proti Hradci Králové první branku, nakonec odcházeli z ledu poraženi. Ještě po druhé třetině byl stav nerozhodný, ale dva góly Energetiků vstřelené šest minut před třetí sirénou je připravily o bod. Nekonal se ani závěrečný nápor, takže Horácká Slavia zůstává na posledním místě tabulky.

14.kolo, středa 20.10.2004
1:30:0, 1:1, 0:2
HKR HKR
Branky a nahrávky: 25. Škoda (Žiška, Kubiš)- 32. Martinec (Šeda, Suchý Pe.), 54. Martinec (Beck, Mečiar), 54. Suchý Pe. (Martinec). Rozhodčí: Lacina - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 8:8, navíc Hrbáček (Třebíč) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 510. střely na branku: 39:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
SK Horácká Slavia Třebíč: Koťátko - Horák, Kučný, Kališ, Duben, Hrbáček, Svačina - Beroun, Oliva, Valko - Kubiš, Žiška, Škoda - Wolf, Sobotka, Caha.
Mountfield HK: Hylák - Mečiar, Vyhlídal, Suchý Pe., Šeda, Táborský, Hendrich, Kolafa - Fořt, Roubík, Beck - Červenka, Martinec, Kubišta - Domin, Cetkovský, Suchý Pa. - Kudrna, Aleksejev, Šulc.

Po týdenní přestávce nastoupili domácí do hry s odhodláním. Ač se sice hned v úvodu početně oslabili vyloučením Žišky, v průběhu početní převahy Koťátka ohrozil pouze Roubík a to mu ještě rána příliš nesedla. Ani ne za minutu po návratu domácího kapitána do hry se početní převaha přelila na stranu Třebíče. Hned po vhazování vypálil od modré obránce Horák, ale dorážející Valko před Hylákem byl tísněn hradeckou obranou. V dalším průběhu přesilovky domácí dobře útočili avšak bez efektu. Při následném vyloučení Kališe podobný tah na branku pro změnu předvedli hosté, ale i třebíčský obránce vydržel na trestné lavici celé dvě minuty. V polovině třetiny tak hra byla takřka vyrovnaná, spíše se více prosazovali domácí – Sobotka pálil od modré těsně vedle; potom krásně prošel Valko mezi třemi Hradeckými, z ostrého úhlu nahodil před branku Olivovi, ale ten neměl prostor, aby zakončil pěknou gólovou šanci. V druhé půli třetiny měli domácí stále více navrch, dařilo se jim zakládat útoky ve středím pásmu a pronikat až před Hyláka, ovšem Východočeši zase hráli v obraně dobře do těla a odpovědně pokrývali třebíčské útočníky. To ubralo modrobílým na elánu. V poslední minutě první části hry chybovala domácí obrana, před Koťátkem se zčistajasna ocitl Suchý a jen díky tomu, že puk neposedně poskakoval, mu nevyšla nebezpečná střela. Těsně po sobě byli vyloučeni hostující Cetkovský a Šulc, ale čtvrtminutka byla na založení akce Třebíčských málo, takže poprvé se do šaten odcházelo smírně za stavu 0:0.

Prostřední část tedy Horácká Slavia zahajovala v dvojnásobné početní převaze, ale ačkoli hosty uzavřela v jejich třetině a několikrát pálil Kučný od modré, útočící hráči se před Hyláka moc důrazně nestahovali, aby uzavírali smyčku kolem hradecké branky, takže i tuto přesilovku hosté ustáli. V plném počtu se naopak patřičně rozehráli, takže Suchý rychle pronikl do útoku, přihrál Cetkovskému, který vzápětí nebezpečně pálil. Prudkou střelu však Koťátko vyrazil. Karta se však rychle obrátila, neboť podobně rychle najel vzápětí, i díky nedůslednosti hradecké obrany, před Hyláka Kubiš. Po jeho střele betony zaduněly, Kubiš s odraženým kotoučem obkroužil branku a zezadu nahodil Škodovi, který již doklepl do černého – 1:0. Horácká Slavia tak otevřela skóre jako první a byla viditelně při chuti. O minutku později měli na holích gól Wolf se Sobotkou, ale ač měl Hylák co dělat, tentokrát branku uhájil. Domácí tlak pak byl otupen při vyloučení Olivy, ovšem i v oslabení se předvedl ve smělém útoku Valko. Chvíli se hrálo ve čtyřech na obou stranách, neboť na trestnou lavici putoval hradecký Kudrna, v následné krátké početní výhodě se pokoušel prosadit Kališ a Beroun, ale ve skrumážích se s přehledem orientovala obrana Energetiků.
Z dalšího gólu se však radovali Východočeši když byl v polovině třetiny vyloučen domácí Hrbáček. Třebíčští nepokryli střední pásmo, na modrou si prakticky nikým nechráněn hbitě vybruslil Martinec a po ledě vyslal Koťátkovi záludnou střelu mezi brusle – 1:1. Díky tomuto vyrovnávacímu gólu se hosté dostali do hry a naopak domácí znervózněli a tatam byla jejich aktivní a smělá hra v útočném pásmu. I bomba Valka od modré, jemuž předložil vybojovaný puk od mantinelu Oliva, zaduněla na betonech jistého Hyláka. Závěr třetiny se dohrál již bez branek.

Úvod třetí třetiny poznamenalo vyloučení domácího Žišky a o sedm sekund později hostujícího Cetkovského. Hrálo se tak ve čtyřech na obou stranách a následovaly akce na obou stranách v podání třebíčských Berouna, Olivy a hradeckého Martince. Navrátivší se Žiška obkroužil hradeckou branku, našel před bránou Dubna, ale ani on Hyláka nepokořil. Vyloučení Mečiara se taktéž obešlo bez gólového zakončení a ty byl zřejmě osudný hřebíček do rakve Horácké Slavie, když nedokázala proměnit ani tuto početní výhodu a strhnout skóre na svoji stranu. Energetici stále více dotírali již přímo na Koťátka, protože neměli co ztratit, zatímco domácí nerozhodný výsledek hodně znervózňoval. To vyvrcholilo při vyloučení Kubiše necelých sedm minut před koncem. Vhazovalo se ve středním pásmu, puk vybojoval Beck, podél mantinelu pronikl přes modrou, nahodil najíždějícímu Martincovi a ten věděl, kam přesně zamířit - 1:2. To Třebíčské dokonale rozhodilo. Neuplynula ani minuta, domácí obrana trestuhodně chybovala na vlastní modré čáře, doslova předložila kotouč Suchému, který tahákem od mantinelu rozhodl utkání – 1:3. Od tohoto zlomu utkání propadli domácí do tradiční nemohoucnosti, zatímco Energetici si v pohodě hráli svoji hru a čekali na závěrečnou sirénu.
Dvě a půl třetiny hráli na svoje postavení v tabulce domácí poměrně dobře, s Východočechy předvedli rovnocenný hokej a měli reálnou šanci získat na vlastním ledě tolik kýžené body - srazily je však do kolen dva rychlé a prakticky slepené góly soupeře. Přesto si vysloužili po závěrečné siréně za svůj výkon potlesk svých nejvěrnějších příznivců.

(ik)

Ladislav Kolda (trenér HC VČE Hradec Králové): "Předpokládal jsem, že utkání nebude pro nás jednoduché, protože v Brně jsme prohráli 6:0, a máme sérii čtyř utkání venku. Chtěli jsme se soustředit na obranu a to se nám v Brně nepovedlo vůbec. Domácí určitě dnes potřebovali vyhrát, proto udělali s nasazením všechno, takže utkání bylo vyrovnané. Nakonec my jsme byli o ty dvě branky šťastnější, protože šance byly na obou stranách. Asi bylo vidět, že jsme v o trochu větší pohodě než domácí. A to asi rozhodlo."
Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "Možná to bude znít trochu divně… Já jsem u mužstva třetí utkání - myslím, že i když to první jsme vyhráli, tak to bylo z naší strany herně nejhorší. Minulé utkání doma – to se nám nepovedlo; a řekl bych, že to dnešní třetí bylo z naší strany hokejově nejlepší. Bohužel tedy bez efektu. Na hráčích se samozřejmě projevuje tlak toho, že jsme na posledním místě, a v těch klíčových bodech – přesilovky, vyložené šance – klid a pohoda chybí a nedaří se tak, jak by si ti kluci přáli. Taková je situace a mužstvo a já jako trenér se s tím musíme vypořádat. To je naše práce."