Třebíč porazila výkonem z druhé třetiny Písek 5:2

T ř e b í č - V dalším důležitém zápase přivítali hokejisté Horácké Slavie Třebíč poslední tým soutěže - IHC Písek. Ten porazili především zásluhou dobrého výkonu z druhé třetiny 5:2. V třebíčské aréně jednoznačně kralovala útočná trojice Vrbata-Sobotka-Škoda, která vstíla soupeři z jihu Čech hned čtyři branky, ale i přesto Písečtí bojovali až do konce. A protože Opava prohrála v Kadani, přiblížila se tak Horácká Slavia nebarážové příčce na pouhé čtyři body.

42.kolo, středa 19.1.2005
5:21:1, 4:0, 0:1
PIS PIS
Branky a nahrávky: 12. Vrbata (Škoda, Sobotka), 30. Oliva (Fryauf), 32. Škoda (Vrbata), 34. Sobotka (Vrbata), 39. Sobotka (Škoda) - 18. Šimek (Lála), 53. Zíka (Peroutka). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Rozhodčí: Hradil - Dřínovský, Klein. Diváci: 630.
SK Horácká Slavia Třebíč: Slávik - Míka, Kališ, Ščerban, Horák, Hrbáček, Dobrovolný, Sedláček, Svačina - Holý, Žiška, Kubiš - Valko, Oliva, Fryauf - Škoda, Sobotka, Vrbata - Topol, Čech, Přibyl.
IHC Písek: Pinkas - Neckář, Burkoň, Malinský, Svoboda J., Procházka, Peroutka - Nouza, Šimek, Kořánek - Filipi, Řehoř, Míka D. - Zíka, Lála, Kašpar - Jelínek, Kica, Pošmourný - Polák.

Michal Pinkas (PIS)
Píseckému brankáři Pinkasovi zkazila náladu zejména Sobotkova řada.
Třebíčští začali zápas aktivně otevřenou hrou, ve zjevné snaze co nejdříve využít situaci a dostat Jihočechy hned v úvodu na kolena. Písecká obrana se ani nestačila sehrát a už předložila přímo před Pinkasem kotouč Kubišovi, který však branku přestřelil. Hned poté se dral do šance Valko. Hosté se rychle zkonsolidovali a o minutu později si z rohu vyjel na Slávika Řehoř. Domácí gólman měl ale betony na pravém místě. Rozevlátá třebíčská křídla hosté přistřihli při vyloučení Fryaufa a následně Valka. Před Slávikem roztáčeli rychlý kolotoč a domácí hned pochopili, že ani dnešní zápas nebude procházka růžovým sadem. Oslabení přestáli ale bez úhony. Ve dvanácté minutě se dostali do solidní šance Písečtí, kdy se Šimek propasíroval podél mantinelu a před Slávikem našel přihrávkou Řehoře. Ten však neproměnil. Z protiútoku se zrodil první gól utkání. Sobotka rychle pronikl do útočného pásma, za brankou vybojoval kotouč Škoda, přesně našel osamoceného Vrbatu, který bez prodlení zavěsil za Pinkasova záda – 1:0. V šestnácté minutě se do stejné situace dostali Fryauf a Valko, ale tentokrát písecký gólman reagoval s přehledem. Přesto v těchto momentech zápasu už získávali domácí zřetelně navrch, do útoku pronikali lehčeji, zatímco hosté ne a ne podniknout kloudnější akci. Vyrovnání však přišlo dvě minuty před sirénou z ojedinělého protiútoku. Domácí obraně utekl kotouč z útočného pásma, toho využil Lála k bleskurychlému forčekingu přes celé kluziště a z rohu nahodil před Slávika. I když se Třebíčští stačili vrátit, před bránou byl nejpohotovější kapitán Písku Šimek – 1:1.

TRE-PIS
Gól Jiřího Olivy (uprostřed) znamenal obrat do té doby vyrovnaného zápasu.
V úvodu druhé třetiny dohrávali domácí přesilovku, ale Pinkasovu svatyni neohrozili. Poměr sil se vyrovnal a nebezpečnou akci předvedli Jihočeši po linii Řehoř-Kořánek. Střelu z mezikruží Slávik vyrazil k Šimkovi, který už byl hodně z úhlu a skulinu u levé tyče nenašel. Při vyloučení Neckáře šlo na Pinkase střel nepočítaně, navíc Holý příkladně našel zpoza brány Kubiše. Ten byl však tísněn a v pádu, takže s jeho střelou si hostující gólman v klidu poradil. Následně byla hra velmi vyrovnaná a otevřená, oba celky podnikaly rychlé útoky. Písek se oslabil díky Polákově provinění a domácí tak opět získávali iniciativu. Početní výhodu sice nevyužili, ale sotva Polák naskočil ve třicáté minutě na led, Fryauf s Olivou předvedli skvělou spolupráci, využili volného prostoru v útočném pásmu a Jiří Oliva opět poslal domácí do vedení – 2:1. Vzhledem k předchozím nevyužitým píseckým šancím byl tento moment pro další vývoj utkání zlomový. Hosté propadli do útlumu a to byla voda na mlýn třebíčským hokejistům. V příštích čtyřech minutách totiž začala na ledě úřadovat nejúdernější lajna Vrbata-Sobotka-Škoda, která se postarala o dva rychlé góly a zvýšila na přesvědčivých 4:1. Brankostroj byl ale hned na to utnut přesilovkou čtyři na tři v neprospěch Horácké Slavie a do slibné šance se dostali Šimek s Polákem. Avšak chladnokrevný Slávik kotouč bleskurychle zalehl a jejich kombinaci tak zlikvidoval. Osud hostí pečetilo minutu před koncem kdo jiný než nejaktivnější třebíčské trio: Vrbata využil ve vlastním obranném pásmu nepřesné přihrávky Jihočechů, založil rychlý protiútok a v akci dva na jednoho předložil Sobotkovi Škoda – 5:1.

Taktéž třetí část zápasu začínali domácí početní výhodou. Valko se důrazně háčkoval před Pinkase, ale dvojice píseckých obránců jej sevřela, takže k zakončení neměl prostor. V dalším průběhu byli opět Třebíčští daleko aktivnější, avšak hosté postupně srovnávali krok, takže v půli třetího dějství se hrálo velice svižně a otevřeně. Jihočeši dosáhli aspoň korekce skóre: navezli se do pásma, Třebíčští sice vybojovali puk, ale vyhození skončilo na holi Peroutky na modré čáře. Jeho přihrávka našla před brankou Zíku a ten si tentokrát se Slávikem zblízka dokázal poradit – 5:2. V 57. minutě se domácího gólmana pokoušel překvapit nebezpečnou kličkou Míka, ale neúspěšně. Závěr již rozhodnutého utkání probíhal ve znamení čtyřminutové přesilovky hostí. Těm však již chyběla vůle k důraznější gólové příležitosti, naopak v protiútoku vážně zahrozil Kubiš. Stav se už nezměnil a třebíčský tým si tak s přehledem doma podržel tři velice cenné body.

Trenéři Šperl a Horešovský
Miroslav Šperl (asistent trenéra IHC Písek): "Do Třebíče jsme přijeli po dvou debaklech; v posledních dvou zápasech jsme utrpěli dvě osmičky. Tady jsme se chtěli pokusit uhrát nějaký slušný výsledek - když už ne vyhrát. Myslím si, že v první třetině se nám docela dařilo držet krok, hra byla poměrně vyrovnaná. Stejně tak i do půlky druhé třetiny. Pak se nám nezadařilo dát gól ve třicáté minutě, kdy měl Šimek před sebou prázdnou branku. Tímhle okamžikem se zápas asi zlomil. Navíc se v těchto momentech nedařily domácím dvě přesilovky, diváci začali pískat, a kdyby jsme tu branku dali, zápas se mohl ubírat jiným směrem. Ale bohužel, jak se nám to v poslední době stává, během čtyřech minut jsme dostali tři góly a o osudu zápasu bylo rozhodnuto. Ve druhé třetině jsme měli zbytečně vyloučené hráče. Snažili jsme se nejen hlídat Vrbatu, ale i celou tuto lajnu – bohužel tohle se nám v druhé třetině, díky vyloučením, úplně rozpadlo. Tato lajna vlastně o zápase rozhodla."

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "My jsme z tohoto utkání měli obavy, protože – za prvé byla taková všeobecná euforie, že přijede Písek, takže bude jen otázka, "kolik jim to dáme". To je velmi zrádné, jakmile se takováto nálada navodí. Za druhé jsme věděli, že soupeř dvakrát po sobě prohrál - a to je vždycky impuls k tomu, aby se mužstvo semklo, zapřelo se a odvedlo dobrý výkon. Čili v úvodu to bylo naprosto jednoznačné. Nám snad prospělo, že jsme hned brzy hráli v oslabení, kdy nás soupeř točil jak ve mlýnici, takže jsme rychle pochopili, že utkání lehké nebude. Mužstvo se pak postupně vrátilo k tomu, že ani v domácím prostředí nemůžeme hrát otevřenou a bezstarostnou hru; že i v domácím prostředí, kde divák chce vidět útoky, napadání a forčeking, se musí hrát velmi opatrná obrana - někdy až velmi opatrná - proto, aby se utkání dovedlo ke zdárnému konci."