UST-TRE 4:2 – Lvi ukončili neporazitelnost Horácké Slavie

Ú s t í n. L. - Až po deseti zápasech přišli třebíčští hokejisté o svoji neporazitelnost, když prohráli 2:4 na ledě ústeckých Lvů. Ty do vedení poslal již po 92 vteřinách hry svojí tečí Mrázek, navíc v polovině první třetiny na 2:0 zvýšil svojí střelou do šibenice Hodek. Hostům se ale za dvě minuty podařilo snížit, když při přesilovce kontroval Bouz. Hned ve 4. minutě prostřední části zvýšil na 3:1 ex-třebíčský Buďa, na což Třebíčští odpověděli v polovině zápasu opět při přesilovce – Kaňka využil zmatku v obraně domácích, a Třebíč proto do třetí třetiny vstupovala s rozdílem jediné branky. Byli to ale domácí, kterým se v poslední dvacetiminutovce podařilo vstřelit gól. Konečný stav 4:2 stanovil Sedlák v 54. minutě, a zařídil tak, že všechny body zůstávají v severních Čechách.

28.kolo, sobota 20.12.2003
UNL UNL
4:22:1, 1:1, 1:0
Branky a přihrávky: 2.Mrázek (Skuhrovec), 11. Hodek (Mrázek), 24. Buďa (Lipina, Dragoun), 54. Sedlák (Tvrzník) - 13. Bouz (Černý), 30. Kaňka (Holý). Rozhodčí: Volf - Bertlík, Hauser. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. Diváci: 3000.
HC Slovan Ústí nad Labem: Sáblík - Mrázek, Drábek, Pavlas, Kříž, Skuhrovec, Pospíšil, Kočí - Appel, Sýkora, Kudrna - Buďa, Lipina, Dragoun - Hodek, Tvrzník, Sedlák.
SK Horácká Slavia Třebíč: Koťátko - Mazanec, Černý, Horák, Kučný, Hrbáček, Pecka, Kališ, Spitzer - Žiška, Holý, Kaňka - Beroun, Valko, Topol - Lála, Oliva, Fryauf - Hrůza, Bouz, Sobotka.

Jako první zavítal na ústecký led v nadstavbové části stále se lepšící tým Třebíče, který již 9 zápasů v řadě neokusil hořkost porážky. Pokud se k tomu přičte i to, že to hráči z Vysočiny na Ústecké Lvy "umí" (naposledy z Ústí odvezli 2 body), dal se očekávat velice zajímavý duel. Domácí hokejisté do utkání nastoupili se značně prořídlou sestavou. Koudelka a Liba byli nemocní, Netík si plnil povinnosti v Karlových Varech a mladíci Staněk a Kašpar byli s reprezentační dvacítkou. Naproti tomu hosté nastoupili s kompletními čtyřmi formacemi.

Ten, kdo přišel na ústecký zimní stadion o něco později, nestihl důležité okamžiky utkání. Hned po 41 vteřinách byl za podražení vyloučen Mazanec. Domácí hokejisté si vytvořili okamžitě před Koťátkem zámek a po Skuhrovcově střele Mrázek, přestože byl atakován před brankovištěm hned třemi hráči soupeře, protlačil kotouč k tyči za záda brankáře hostí. Byla to jeho vůbec první trefa do černého v ústeckém dresu. Poté se žádné z mužstev do nebezpečného ohrožení soupeřovy svatyně nedostalo, až v 7. minutě vystřelil nebezpečně od modré opět Skuhrovec, ale akce skončila faulem na dorážejícího hráče. V 11. minutě našel Mrázek na modré čáře číhajícího Hodka, ten si od mantinelu vybruslil mezi kruhy a střelou nad lapačku poslal domácí Lvy do dvoubrankového vedení. O minutu později byl za oplácení vyloučen Sýkora a brzy po něm na 2+2 minuty hodně přísně i Lipina, který vyhazoval puk z pásma a do dráhy hole mu vjel jeden z hostujících hráčů. Přesilovka 4 proti 3 trvala jen něco přes minutu. Z ostrého úhlu vystřelil přes nedůsledného Kříže Bouz, který si počíhal až se Sáblík pohne a tomu mezi betony proklouzl puk do branky - 2:1. Domácí brankář se ale vyznamenal hned v 16. minutě, když v oslabení výborně zasáhl proti střele i následné dorážce špatně pokrytých hráčů soupeře.

Od začátku druhé třetiny hosté tlačili, ale byli to domácí, komu se nakonec podařilo skórovat. Buďa dostal křížnou přihrávku od Lipiny, podél pravého mantinelu si vybruslil až před Koťátka a přesto, že na něm viseli dva hráči soupeře, dokázal zblízka střelou po ledě zakončit - 3:1. Ve 26. minutě střílel volný Fryauf z mezikruží ještě těsně vedle, ale o 4 minuty později už byli hosté v přesilovce úspěšní. Střelu Holého do prázdné branky ještě Sáblík reflexivně vyrazil, ale na pokus Kaňky, který bez povšimnutí domácích hráčů objel branku, už nedosáhl - 3:2. Poté se hra ještě více přitvrdila, hlavní rozhodčí Volf byl na domácí Lvy o poznání přísnější. Hosté měli velkou snahu vyrovnat, ale hráči Slovanu je už k žádné vyložené šanci nepustili, s výjimkou 12. minuty, kdy Sáblík s velkým přehledem zneškodnil pěkné sólo Lály.

Závěrečná třetina začala o poznání volněji než obě předešlé. Hosté ale postupně přebírali iniciativu. Ve 43. minutě Kaňka a o 3 minuty později Mazanec prověřili pozornost domácího brankáře nepříjemnými střelami od červené čáry. Domácím hokejistům docházeli síly a výhodou pro ně nebyla ani přesilová hra. Velkou šanci v 50. minutě zmařil Koťátko Appelovi, když mu po přihrávce Kudrny mezi kruhy jen vyprášil betony. Vzápětí se hosté usadili v obranném pásmu Lvů a po jejich následném drtivém tlaku si domácí trenéři vyžádali oddychový čas. Hra Třebíče vabank pokračovala a zdálo se, že jejich trenéři vše podřídili vyrovnání. V 53. minutě zasáhl Sáblík opět výborně proti střele Kaňky při přečíslení 3 na 2. Vzápětí však, stále během přesilové hry domácích, udeřilo na druhé straně. Tvrzník vystřelil od modré, ale jeho pokus Koťátko vyrazil. Kotouč získal Sedlák, kterému nechyběl důraz a natřikrát se mu podařilo zasunout za brankovou čáru. Následný další tlak hokejistů Třebíče domácí Lvi už ubránili a stav 4:2 vydržel až do konce utkání.

Roman Mejzlík (SK HS Třebíč): "Nechali jsme si domácí dvakrát odskočit na rozdíl 2 branek a to, myslím, bylo rozhodující. Nedokázali jsme sice vyrovnat, ale rozhodně jsme neodehráli špatné utkání. Dnes jsme domácí přestříleli. Hlavně ve druhé a závěrečné třetině, kdy jsme měli snad dvakrát tolik střel. Bohužel, naše koncovka byla špatná, ale hráči odvedli dobrý výkon. V zápase jsme dnes ztroskotali hlavně na Lukáši Sáblíkovi, který podal výborný výkon. Začali jsme hrát na čtyři útoky, v poslední třetině jsme to stáhli na tři. Doufám, že jsme ušetřili i nějaké síly na pondělní utkání doma s Jihlavou."
Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Dnes to rozhodně nebylo jednoduché utkání, ale na druhou stranu si myslím, že jsme byli o něco lepším týmem. Také se domnívám, že jsme měli až příliš mnoho vyloučených hráčů. Oba góly jsme také dostali v oslabení a zrovna v době, kdy nás to vždy zbrzdilo v tlaku. V těchto zápasech, kdy si hráči myslí, že jsou lepší, je obtížné je udržet vzadu. V hlavách se jim zřejmě honí, že by každý mohl rozhodnout hned a nečekat do konce utkání a bránit přitom třeba jednogólové vedení. To je ale nutné, protože zrovna dnes jsme v závěru udělali dost chyb a vítězství jsme uhájili jedině díky skvělému výkonu Lukáše Sáblíka. Jsme velmi rádi, že jsme vyhráli a udrželi se v kontaktu s čelem tabulky. Koudelka s Libou mají chřipku a již dnes někteří hráči s nastupující nemocí zápasili. Doufám, že do zápasu s Mladou Boleslaví už nikdo neonemocní. Tam by s námi mohl už jet i Netík, který naši hru určitě trochu oživí."