Menu +

Patrik Eliáš, dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru

Patrik Eliáš

Autor: Lucie Kratochvílová, Miroslav Vacek, Jan Šindelář a Michal Martoch, foto: hstrebic.cz, sekretariát SK Horácká Slavia Třebíč, Pavel Navrkal - Hoši, děkujeme... (Akcent, Třebíč 2003), hcorli.cz, Martin Mutl a soukromý archiv posledního uvedeného autora

Patrik Eliáš je asi nejznámějším odchovancem Horácké Slavie Třebíč. Jako první z vyhlášené hokejové líhně se totiž dokázal prosadit v zámořské NHL. Dvakrát se mu podařilo v barvách New Jersey Devils zvednout nad hlavu ceněnou trofej lorda Stanleyho, má doma i bronzovou medaili ze zimních olympijských her v Turíně. V letech 2009 a 2012 obdržel Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu České republiky.

Základní informace

Jméno: Patrik Eliáš
Přezdívky: Eli, Elík, Elša, Patty (v NHL)
Narozen: 13. dubna 1976 v Třebíči
Výška: 183 cm
Váha: 90 kg
Klub: New Jersey Devils (od roku 1995 až do roku 2017)
Pozice: center (od 02/03), dříve levé křídlo
Číslo dresu: 26
Další kluby: SK Horácká Slavia Třebíč, Poldi Kladno, HC IPB Pojišťovna Pardubice, HC Znojemští Orli, Metallurg Magnitogorsk, Albany River Rats
Draftován: 1994, 2. volba New Jersey Devils, 51. celkově
Zajímavost: od roku 2006 je vyslancem dobré vůle Českého výboru pro UNICEF
Statistiky viz níže

Hokejová kariéra

Patrik Eliáš

I když se Patrik Eliáš narodil v Třebíči, hokeji se vyučil na Kladně. Dodnes je na něm patrná tamní škola. V české lize toho Patrik Eliáš mnoho odehrát nestihl, protože ihned po tom, co si jej vybralo v draftu v roce 1994 z 51. místa New Jersey Devils, se vydal do zámoří. Začínal od píky - první dvě sezóny si prožil v záložním týmu Albany River Rats, který hrál AHL.

Možná mohl hrát v prvním mužstvu od začátku, ale klub ho nechal otrkat a čekal, až nasbírá nějaké zkušenosti. A otrkávání šlo Eliášovi náramně - za dvě sezóny dokázal ve 131 odehraných zápasech posbírat 130 bodů za 51 branek a 79 asistencí. Pracoval na sobě a přibíral kilogramy. Do Ameriky odcházel se 72 kilogramy. Zcela změnil jídelníček, který ovládly těstoviny a také syrové maso. Prý mu to poradil Bobby Holík. Asi věděl, co říká, protože po dvou letech přibral 18 kilo svaloviny a mohl začít pomýšlet na důstojný vstup do NHL. Poprvé do vysněné soutěže naskočil už v závěru ročníku 95/96, ale odehrál jediný zápas.

V další sezóně 96/97 už jich měl na kontě 17, přesto zůstával na farmě. Šance se naskytla až v play-off, kdy se zranil Dave Andreychuk a na jeho místo trenéři zavolali právě Eliáše. Pro Američany nepříliš známý mladík vystartoval za svou šancí jako chrt a v osmi zápasech se uvedl dvěma góly a třemi nahrávkami. Po příštím přípravném kempu už jeho jméno na soupisce prvního mužstva nechybělo. Eliáš si začal budovat jméno nebezpečného střelce. Bruslil jako o závod, vyhrával souboje u mantinelů a odvážně se vrhal do mlýnic před brankou. Výsledkem bylo 18 gólů, 19 přihrávek a především nominace na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže (tu získal Sergej Samsonov). Ale Eliáše zajímalo víc než slavnostní večer v Torontu Mistrovství světa ve Švýcarsku před zahájením semifinále. Tam získal i s Petrem Sýkorou bronzové medaile.

Patrik Eliáš

V sezóně 98/99 už se Sýkora s Eliášem, schopní kombinovat třeba poslepu, stali klíčovými postavami mužstva. Trenér Robbie Ftorek mezi ně postavil otřískaného centra Jasona Arnotta. Od chvíle, kdy v tomto složení vyjeli na led, vytvořili nejproduktivnější útok NHL. Hráli přesilovky, dávali spousty gólů, a kdyby je trenér nechal hrát spolu dřív než od poloviny sezóny, mohl mít Eliáš na kontě možná víc bodů než 50 za 17 branek a 33 asistencí. Bylo jasné, že Eliáše čeká v NHL skvělá budoucnost. Dokázal to v následující sezóně. Na jejím startu si lehce postavil hlavu a vyjednával o nové smlouvě s manažerem Lamoriellem. Vynechal i kemp a se spoluhráčem Morrisonem se objevili na několik zápasů v dresu Pardubic a prvoligové Třebíče.

Brzy se ale s manažerem domluvil a prostřílel se do vybrané společnosti nejobávanějších útočníků. V sezóně 99/00 zaznamenal šňůru 15 zápasů v řadě, v nichž skóroval. To se předtím podařilo jen Jágrovi, Sakicovi a Turgeonovi. Byl nominován do All Star Game. Vůbec to nečekal, musel zrušit objednaný hotel na Floridě, ale takovou poctu si nemohl nechat ujít. Stal se nejlépe bodujícím hráčem týmu, nasbíral 35 gólů a 37 asistencí, dosáhl průměru bod na zápas a klepal na dveře dvacítce nejlépe bodujících hráčů v NHL. Nakonec byl třetím nejlepším Čechem za Jágrem a Hejdukem na 22. místě. Zisk Stanley Cupu to jen potvrdil (Eliáš rozhodl finále, když nezištně přihrál Jasonu Arnottovi na rozhodující gól). Další sezóna už jen potvrdila statut rodící se hvězdy, kdy skončil na 3. místě v kanadském bodování NHL. Česká republika tak měla mezi šesti nejlepšími tři Čechy. V play-off potom skončil druhý, tři Češi se dokonce vešli mezi první čtyři hráče.

Patrik Eliáš

Obyvatelům Třebíče a vůbec všem fanouškům českého hokeje udělal Patrik Eliáš velkou radost, když v létě roku 2000 představil slavný pohár lorda Stanleyho na třebíčském náměstí. Třebíč bylo v té době město s nejmenším počtem obyvatel, které kdy Stanley Cup navštítil. Tuto věhlasnou trofej přišlo přivítat přes 10 000 příznivců hokeje a Patrika Eliáše. Přestože jeho jméno nebylo ještě na tomto nablýskaném krasavci vyryto, Patrik věděl, že mu tato pocta neunikne, a sám na pódiu zářil štěstím jako nikdy před tím.

Přišla sezóna 00/01, tedy sezóna nominace na Olympijské hry v Salt Lake City 2002, kam byl Patrik přednostně nominován spolu s Petrem Sýkorou a dalším šesti českými reprezentanty. Stalo se tak na základě skvělých výkonů, které tato dvojice předváděla v New Jersey. Hra se jim opravdu náramně dařila, v základní části nasbíral Patrik neuvěřitelných 96 bodů (40+56) a usídlil se na třetím místě žebříčku nejlépe bodujících hráčů. V +/- bodech měl na kontě + 45 bodů, což mu vyneslo triumf v této kategorii. I v play-off si tým, také velkou zásluhou Patrika Eliáše, vedl výtečně a jen malý krůček jim chyběl k obhajobě Stanley Cupu. Až ve finále je v rozhodujícím sedmém zápase připravil o tuto možnost tým Colorada, který vyhrál 3:1.

Patrik Eliáš

Přestože sezóna skončila pro klub neúspěchem, Patrik byl se svým výkonem spokojen. Kromě toho, že mu o vlas unikla obhajoba Stanley Cupu, musel Patrik překousnout ještě jednu smutnou zprávu. V únoru 2001 se velmi vážně zranil jeho dobrý kamarád z Třebíče, Tomáš Zelenka. Patrika to nenechalo chladným a Tomášovi pomohl, jak nejlépe uměl. Na léto uspořádal v Třebíči velkolepou hokejovou podívanou. Povolal několik velkých českých hvězd, které se hokejem živí v NHL, a před očima téměř pěti tisíc diváků bylo rozehráno benefiční utkání, jehož finanční výtěžek směřoval na léčení a rehabilitaci Tomáše Zelenky.

Sezóna 01/02 byla pro Patrika zklamáním. Celou sezónu se tým New Jersey protloukal krizí a ani první formaci ve složení Eliáš – Arnott – Sýkora se vůbec nedařilo. Trápili se natolik, že museli být i rozděleni. Se ziskem 61 bodu (29+32) zůstal Patrik za očekáváním. Ani Olympiáda v Salt Lake City 2002, která proťala rozběhnutou NHL a na kterou se Eliáš tolik těšil, nepřinesla očekávaný úspěch ani více štěstí na jeho hokejku. V prvním kole play-off bylo New Jersey vyřazeno překvapením sezóny, týmem Caroliny. Patrik byl z celé sezóny velmi vyčerpán a potřeboval si doléčit některá zranění. Proto odmítl nabídku reprezentovat na MS ve Švédsku.

Ještě před začátkem dalšího ročníku 02/03 čekal na Patrika více než souboj na ledě souboj o novou smlouvu. Potom, co z klubu odešli v minulých letech hráči typu Mogilnyj, Arnott či jeho dvojče Petr Sýkora, chtěl se stát vůčí osobností týmu a podržet tým v kritických situacích a dovést ho k dalšímu zisku Stanleyova poháru. Svůj boj za kulatým stolem vyhrál a po tři roky si na své konto připisoval každým rokem průměrně 5 miliónů dolarů.

V této sezóně se v základní části Patrikovi nedařilo tolik jako v minulých letech. Snad to bylo absencí jeho věrného druha na ledě Petra Sýkory, se kterým si tolik rozuměli, nebo možná kvůli defenzivnímu stylu, který do klubu přinesl nový trenér P. Burns. V období kolem vánočních svátků se dokonce začalo spekulovat o možnosti výměny Patrika Eliáše do jiného klubu NHL. Všechny nejistoty však byly zažehnány a Patrik se za vše odvděčil především v zápasech play-off, kdy na sebe převzal odpovědnost a v několika důležitých utkáních skóroval. I jeho přičiněním postoupilo New Jersey Devils potřetí za poslední čtyři roky do finále NHL, kde se střetlo s týmem Anaheim Mighty Ducks. Nervy drásající finále nakonec rozhodlo až poslední sedmé utkání, ve kterém Ďáblové vyhráli na svém ledě a mohli si tak po třech letech znovu sáhnout (v pořadí již potřetí) na slavný pohár lorda Stanleyho. Patrik Eliáš se stal se sedmi body nejproduktivnějším hráčem finále a mohl se těšit ze svého druhého zisku ceněné trofeje.

Následující sezóna 03/04 se Patrikovi herně vydařila, byla to bodově jeho druhá nejpovedenější sezóna v NHL. Osobní statistiky, a to 38 branek a 43 asistencí – celkem tedy 81 bodů, ale úspěch nepřinesly, tým totiž vypadl hned v prvním kole play-off s Philadelphií 4:1 na zápasy.

„Vyřazení mě zklamalo, ale individuálně jsem prožil svůj zatím nejlepší rok. Cítil jsem to na sobě, i ze začátku, kdy jsem nedával góly. Hrál jsem přesně tak, jak jsem si představoval. Od poloviny sezony, kdy po debatách dali mě a Scotta Gomeze dohromady s Brianem Giontou, to začalo fungovat parádně. Asi jako v dobách, kdy jsem hrával s Jasonem Arnottem a Petrem Sýkorou. Do každého zápasu jsme šli naplno, věděli jsme, že jsme schopni rozhodovat zápasy, střelecky se dařilo,“ řekl Patrik Eliáš v jednom z rozhovorů po návratu do Čech.

Patrik Eliáš

Sezónu 04/05 pak třebíčský odchovanec sehrál mimo severoamerický kontinent, neboť byla věhlasná soutěž přerušena z důvodu stávky. Patrik Eliáš hrál nejprve společně s Tomášem Vokounem a jinými hráči z NHL v týmu HC Znojemští Orli, kde se setkal s dalším odchovancem Horácké Slavie Třebíč, Romanem Eratem, poté se vydal za ruským angažmá do Metallurgu Magnitogorsk. Na ruskou anabázi ale nebude vzpomínat příliš v dobrém, neboť se nakazil žloutenkou, ze které se dlouho vzpamatovával.

Následující ročník 05/06 s jednoletou smlouvou v kapse sehrál – nesehrál Patrik za New Jersey Devils. Na ledové ploše se totiž vinou stálého zotavování z těžkého onemocnění objevil až v lednu. Útěchou mu mohla být účast na olympiádě, ze které si přivezl bronzovou medaili, jenže hned v prvním utkání pod pěti kruhy se zranil a na nějakou dobu byl opět mimo hru. Celkově stihl odehrát v NHL jen 38 zápasů, ve kterých si připsal 16 branek a 29 asistencí. V semifinále play-off nestačilo New Jersey na pozdějšího vítěze Stanley Cupu, Carolinu Hurricanes, Eliáš zaznamenal v devíti zápasech play-off 16 kanadských bodů (6+10).

Po sezóně se znovu jednalo o jeho dalším setrvání v organizaci New Jersey Devils, neboť mu skončila smlouva a stal se volným hráčem. Hned v první den, kdy mohl český reprezentant jednat i s dalšími zájemci o své služby, podepsal se svým dosavadním zaměstnavatelem novou sedmiletou smlouvu, která mu zajistila celkový příjem 42 milionů dolarů. „Prožil jsem zde skvělou kariéru. Hodně mi ten tým dal, nemám si na co stěžovat. Nemám důvody, proč odcházet,“ řekl po podpisu nové smlouvy rodák z Třebíče.

„Ještě nemáme podepsané dva velmi důležité hráče – Giontu a obránce Paula Martina, který může být tahounem do budoucna. Věřím, že Lou vždycky najde způsob, jak dát mančaft dohromady, abychom byli úspěšní. Důležité je, že zůstává jádro. I proto jsem se rozhodl v Jersey zůstat. Za dobu, co hraji NHL, jsem neminul play off. To je pro mě hrozně důležité. Je to tým, který má vždy šanci vyhrát Stanley Cup,“ doplnil Eliáš svou výpověď novinářům.

A právě po dalším triumfu s New Jersey Eliáš vyloženě toužil: „Je to už pár let, co jsme vyhráli. Čekali jsme, že dodržíme letos tradici a znovu po třech letech vyhrajeme, ale nepodařilo se to. Pro náš tým je cokoliv jiného než finále a zisk poháru neúspěchem. Můžeme si říct nějaké plusy, ale když se nevyhraje, tak je to zklamání.“

V létě roku 2006 si pak připomněl třebíčský hokejový klub své desetileté působení v 1. hokejové lize formou exhibičního utkání, nejslavnější třebíčský odchovanec poválečné éry u toho samozřejmě nechyběl.

Ročník 06/07 patřil i díky dlouhodobějšímu kontraktu zase k těm povedenějším. Patrik Eliáš nosil na dresu po celou sezónu kapitánské „C“ a dařilo se mu. V základní časti odehrál 75 zápasů (21+48), v play-off pak přidal dalších 10 (1+9). Tentokráte nestačilo New Jersey ve druhém kole na Ottawu, které podlehlo 4:1 na zápasy.

V následujících třech letech nepřešlo New Jersey Devils první kolo play-off.

V sezóně 07/08 se Patrikovi pod koučem Sutterem herně nedařilo, připsal si jen 55 kanadských bodů (20+35) v 74 zápasech. V play-off vystavil New Jersey stopku v prvním kole New York Rangers.

Brzký konec sezóny a úspěšná výstupní prohlídka ale znamenala účast na mistrovství světa po dlouhých deseti letech. Co se mu vybavilo s odstupem času? „Pamatuju si, že se končilo zápasem proti Švýcarsku, kdy jsme udělali bronzové medaile. Já tehdy přijel jako údajná posila, ale první zápas po příletu jsem trávil na střídačce.“

Patrikovi se turnaj vydařil, český národní tým ale nepřešel přes čtvrtfinále, když ještě tři minuty před koncem základní hrací doby nad Švédskem vedl, ale nakonec prohrál v prodloužení. „Bude mě to mrzet strašně dlouho. Šlo o jedno z největších zklamání v mé kariéře. Přitom jsem si to užil. Zahrál jsem si s kvalitními hráči, byl v parádní partě. Hokej mě bavil. Ale všechno bohužel přehluší to obrovské zklamání,“ uzavřel Eliáš své hodnocení po prohrané partii.

Ani sezóna 08/09 nebyla úspěšnější. Herně se sice dařilo lépe – 78 bodů (31+47) v 77 zápasech – ale opět konec v prvním kole play-off (Carolina Hurricanes). Na mistrovství světa pak skončil národní tým opět za branami semifinále, když nestačil znovu na Švédsko.

Útěchou za kolektivní neúspěchy byla Patrikovi alespoň individuální ocenění. Český útočník se stal nejproduktivnějším hráčem v historii klubu New Jersey Devils, když svým 702 bodem předstihl Johna MacLeana, tehdejšího asistenta New Jersey. V létě pak obdržel poprvé Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu České republiky, druhého Jaromíra Jágra předstihl o 51 hlasů.

„Je to pro mě obrovská čest být zařazen mezi takové legendy, které trofej získaly, a patří k mým největším úspěchům. Jedná se o individuální trofej, kterých si člověk většinou váží až po skončení aktivní kariéry. Jsem ale rád, že jsem ji získal,“ řekl Eliáš na tiskové konferenci ihned po vyhlášení.

„Minulá sezona byla jedna z těch lepších za poslední roky, hlavně první dvě třetiny jsem si to užíval. Hrál jsem v pohodě. Doufám, že na ni dokážu navázat,“ dodal Eliáš novinářům na tiskové konferenci po slavnostním vyhlášení.

Navázat se v sezóně 09/10 ale nepodařilo. Po dlouhé pauze způsobené rekonvalescencí z artroskopické operace přitahovače třísla se postavil Patrik na led až v listopadu. Nakonec stihl vinou dalšího zranění odehrát 58 utkání se ziskem 48 bodů (19+29). New Jersey nestačilo v prvním kole na Philadelphii Flyers.

Patrik Eliáš měl v průběhu sezóny tu čest být kapitánem hokejové reprezentace na olympijských hrách ve Vancouveru, ty považoval za jeden z vrcholů jeho kariéry, porážka s Finskem ve čtvrtfinále ale znamenala znovu obrovské zklamání. „Přál bych si, aby přišel nový den a my dostali další šanci. Že to není konec nadějí...,“ poznamenal Eliáš po prohraném zápase.

Z individuálních úspěchů můžeme zmínit dva významné milníky. Patrik Eliáš se stal v uplynulé sezóně druhým nejproduktivnějším Čechem v historii NHL, když předstihl Martina Straku, Petra Nedvěda a Roberta Holíka. Jako sedmý český hokejista pak pokořil hranici 300 branek. „Nedostižným“ je v obou individuálních kategoriích Jaromír Jágr.

V sezóně 10/11 si Patrik Eliáš zahrál opět s Jasonem Arnottem, který se vrátil do New Jersey po osmi letech. Spolupráce nakonec ale nevydržela ani jeden ročník, ještě před koncem sezóny se Arnott stěhoval do Washingtonu. New Jersey totiž hrálo dlouhou dobu mizerně a poprvé za celých 14 let s Eliášem v sestavě nepostoupilo ani do play-off. Třebíčský rodák předváděl po celou sezónu ale kvalitní výkony, jako by se dařilo jen jemu a týmu nikoliv, vyhrál kanadské bodování s 62 body za 21 branek a 41 asistencí. Obdobně produktivní byl z Ďáblů už jen Ilja Kovalčuk, mnohamiliónová letní posila, která se dlouho hledala na ledě.

Za předváděné výkony si vysloužil Eliáš pozvánku na utkání hvězd NHL (1G+1A). Jako druhý Čech v historii překonal produktivní forvard v sezóně hranici 800 bodů v NHL, aktuálně jich už má na kontě 816 (335G+481A), v součtu s play-off dokonce 933.

Namísto bojů o Stanly Cup přišlo Mistrovství světa, kde mohl třebíčský rodák znovu zaútočit na zisk zlaté medaile. Opět se mu to ale nepodařilo, bránu finále zavřeli v semifinále Čechům Švédi a český národní tým se tak musel smířit se zápasem o bronz. V něm uspěl, a proto si Eliáš mohl zavěsit na krk podruhé v kariéře bronzovou medaili z mistrovství světa. Třebíčský patriot byl jedním z tahounů české hokejové reprezentace.

V sezóně 11/12 si Patrik Eliáš zahrál opět v útoku pro změnu s Petrem Sýkorou, který se vrátil do New Jersey po dlouhých deseti letech. Ďáblové se po loňském katastrofálním ročníku, kdy poprvé za celých 14 let s Eliášem v sestavě nepostoupili ani do play-off, letos probojovali až do finále Stanley Cupu. Třebíčský rodák předváděl po celou sezónu vynikající výkony, v kanadském bodování klubu skončil druhý za Iljou Kovalčukem se ziskem 78 bodů za 26 branek a 52 asistencí.

V ligovém měřítku mu patřila 10. příčka, z Čechů byl suverénně nejproduktivnější (pozn. red.: o 16 bodů za ním zaostali Radim Vrbata s Davidem Krejčím).

Pětatřicetiletá opora New Jersey s „A“ na dresu dovedla před sezónou podceňovaný tým až do finále NHL, v něm nestačili Ďáblové na překvapení letošní sezóny, kalifornský celek Los Angeles Kings. Králové vybojovali Stanleyův pohár poprvé v historii klubu. Eliáš si připsal v bojích play-off osm bodů za pět branek a tři asistence.

V uplynulé sezóně se třebíčský rodák zapsal nesmazatelně do historie organizace z Newarku, když vstřelil svůj 348. gól v dresu Devils. Tímto počinem se stal nejlepším střelcem v historii klubu. Přitom svůj první gól v dresu Ďáblů vstřelil už před šestnácti lety, v sezóně 1996/1997. „Na svou první branku si stále pamatuji, není to zase tak dávno. Kdysi jsem se rozhodl, že chci kariéru spojit právě s touto organizací. Nyní jsem šťastným, že se tak stalo,“ rozplýval se Patrik Eliáš po zápase, kdy se zapsal do historických tabulek.

Konečné posezónní číslo – 361 přesných tref v základní části. S 894 kanadskými body je Patrik Eliáš rovněž suverénně nejproduktivnějším hráčem v historii Devils. Jako sedmý český hokejista dosáhl produktivní útočník ve své šestnácté sezóně magické hranice 1000 utkání v NHL (pozn. red.: na konci základní části jich bylo 1042). Premiéry v nejslavnější lize se dočkal 7. prosince roku 1995, když nastoupil v devatenácti letech proti Torontu (pozn. red.: bylo to jediné utkání v sezoně, na které byl povolán z farmy v Albany). „Přiletěl jsem těsně před zápasem a moc z toho si nepamatuju. Vybavuji si, že jsem měl hodně energie a létal po celé ploše jako kuře, když mu useknout hlavu,“ usmíval se v lednu Patrik Eliáš při dotazu zámořských novinářů.

V součtu s play-off sehrál Patrik Eliáš už 1204 zápasů, vstřelil v nich 406 branek a připojil 613 asistencí.

Ikona klubu se dočkala v průběhu sezóny různých pochval, poklonu mu vysekl i prezident a generální manažer New Jersey, Lou Lamoriello. „Je to ryzí Ďábel. Draftovali jsme jej, strávil dvě sezony v nižší soutěži, vyvíjel se a stal se z něj skvělý hokejista. A podle mého názoru nejen u Devils, ale jedním z nejlepších všestranných hráčů, kteří hokej kdy hráli.“

V červnu roku 2012 byl Patrik Eliáš vyhlášen už podruhé v kariéře vítězem ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího hokejistu České republiky, když předstihl druhého Jaromíra Jágra o 185 hlasů. „Za výbornou sezonu vděčím skvělému zázemí, které mi vytvořili moji nejbližší. Poděkovat musím manželce s dcerou, rodičům, ale i spoluhráčům, kteří měli obrovský vliv stejně jako trenéři,“ uvedl šestatřicetiletý útočník Devils v telefonickém rozhovoru po vyhlášení a zdůraznil přínos Petera DeBoera a jeho spolupracovníků.

„Je neuvěřitelné, jak mohou trenéři změnit psychiku a systém týmu. Pohodová atmosféra panovala celý rok, těšili jsme se na každý trénink i zápas a dávali jsme do toho všichni maximum,“ dodal ještě Patrik Eliáš.

Sezóna 12/13 přinesla výluku v zámořské soutěži. Patrik Eliáš během ní nikde nepůsobil, přesto pak vstoupil do ligy, která začala až po novém roce (pozn. red.: 19. ledna 2013), impozantně a ve zkráceném ročníku hraném na osmačtyřicet zápasů se mu podařilo s přehledem zvítězit v kanadském bodování klubu z Newarku. Stačilo mu k tomu čtrnáct branek a dvaadvacet asistencí.

V průběhu sezóny pokořil Eliáš hranici 900 kanadských bodů, stal se po Jaromíru Jágrovi teprve druhým českým hráčem v NHL, jemuž se to podařilo.

Ani šestatřicetiletá opora New Jersey však po loňském úspěšném ročníku, kdy skončili Ďáblové až ve finále NHL, nedokázala dovést tým do play-off. Eliášovi tak vysvitla možnost zúčastnit se mistrovství světa, jenže legenda klubu se nestihla včas dohodnout v New Jersey na nové smlouvě, a proto si účast na mezinárodní scéně nepřipsala. Patrik si nechtěl přivodit zranění, které by mu mohlo zhatit plány na podepsání víceleté smlouvy v NHL.

5. července se mohl stát Patrik Eliáš neomezeně volným hráčem a mohl si poprvé vyzkoušet trh volných hráčů, v New Jersey ale nakonec podepsal začátkem července nový kontrakt. S vedením Devils se dohodl na nové tříleté smlouvě, která by mu měla celkem zajistit příjem 16,5 miliónů dolarů.

V ročníku 13/14 pak platil za tradičního lídra a oporu klubu z Newarku. Nebýt zranění mohl ovládnout týmovou produktivitu, takto skončil druhý. V pětašedesáti startech vstřelil osmnáct branek a pětatřicet jich připravil. Ani osmatřicetiletá opora New Jersey však nedokázala společně s Jaromírem Jágrem (pozn. red.: který ovládl klubové bodování) dovést tým do play-off.

V průběhu sezóny pokořil Eliáš hranici 1100 utkání v NHL, jubilejní start si připsal na konci října proti Tampě Bay.

Ani v ročníku 14/15 třebíčský odchovanec nezahálel a v týmové produktivitě skončil třetí. V devětašedesáti startech vstřelil třináct branek a jednadvacet jich připravil.

Devětatřicetiletá legenda New Jersey však opět nedokázala dovést tým do play-off. Tam už Ďáblové z Newarku nepostoupili potřetí za sebou.

V průběhu sezóny pokořil Eliáš hranici 1200 utkání v NHL a 1000 kanadských bodů. Po čtvrté v kariéře si zahrál All-star game NHL.

V ročníku 15/16 vyřadila třebíčského odchovance ze hry po většinu sezóny operace kolena a následná rehabilitace, nastoupit stihl k celkem šestnácti zápasům základní části s bilancí dvou branek a šesti asistencí. Z toho hned tři kanadské body (1G+2A) si připsal v posledním utkání sezóny, v zápase, který si chtěl užít, neboť mohl být i jeho posledním… V polovině května absolvoval Eliáš již druhou operaci, smlouvu zatím neměl a byla otázka, zda bude koleno natolik v pořádku, aby s ním vůbec mohl klub New Jersey i nadále počítat…

Což se nakonec nestalo. V ročníku 16/17 vyřadila třebíčského odchovance ze hry dlouhá rekonvalescence po dvou operacích kolena, a i když se nejslavnější novodobý třebíčský odchovanec chtěl do kolotoče NHL vrátit, trénoval individuálně a sdílel i nadále šatnu se spoluhráči, navrátit se už nedokázal.

Na jaře tak naposledy symbolicky oblékl dres New Jersey, ale do utkání proti New Yorku Islanders už nenastoupil. Absolvoval pouze předzápasové rozbruslení a obstaral slavnostní buly, které mu vhodily jeho manželka a dcery.

Konečné číslo kariéry v NHL – 408 přesných tref v základní části a 1025 kanadských bodů. V součtu s play-off sehrál Patrik Eliáš v NHL celkem 1402 zápasů, vstřelil v nich 453 branek a připojil 697 asistencí.

V prosinci se objevil Patrik Eliáš v Třebíči, kam si odskočil na vánoční svátky, nechyběl přitom na hokejové exhibici, při které se setkal výběr hráčů Horácké Slavie za posledních dvacet let.

Zdali bude ještě hokejová kariéra Patrika Eliáše pokračovat, bylo bezprostředně po ukončení kariéry v NHL ve hvězdách. Působení v Evropě Eliáš zcela nevyloučil. Jisté ale bylo, že pokud se rozhodne přeci jen v hráčské kariéře pokračovat, rozhodnutí padne určitě až v létě.

Po kariéře

od léta 2017 - poradce u reprezentace ČR do 16 let
25. únor 2018 - New Jersey Devils slavnostně vyřadilo číslo 26 - Eliáš pátým oceněným hráčem v historii Devils, jehož dres visí u stropu haly
sezóna 2018/19 - asistent V. Varadi u reprezentace ČR do 20 let
duben 2019 - role zvláštního asistenta hlavního kouče v New Jersey

Přehled sezón

Sezóna   Klub   Reprezentace
92/93   Poldi Kladno (Extraliga CZE)    
93/94   Poldi Kladno (Extraliga CZE)   ME juniorů
94/95   Poldi Kladno (Extraliga CZE)    
95/96   Albany River Rats (AHL)    
96/97   Albany River Rats (AHL)
New Jersey Devils (NHL)
   
97/98   Albany River Rats (AHL)
New Jersey Devils (NHL)
  MS Švýcarsko
98/99   New Jersey Devils (NHL)    
99/00   Horácká Slavia Třebíč (1.liga CZE)
HC IPB Pojišťovna Pardubice (Extraliga CZE)
New Jersey Devils (NHL)
   
00/01   New Jersey Devils (NHL)    
01/02   New Jersey Devils (NHL)   OH Salt Lake City
02/03   New Jersey Devils (NHL)    
03/04   New Jersey Devils (NHL)    
04/05   HC Znojemští Orli (Extraliga CZE)
Metallurg Magnitogorsk (Russian Hockey League)
  World Cup (Světový pohár)
05/06   New Jersey Devils (NHL)   OH Turín
06/07   New Jersey Devils (NHL)    
07/08   New Jersey Devils (NHL)   MS Kanada
08/09   New Jersey Devils (NHL)   MS Švýcarsko
09/10   New Jersey Devils (NHL)   OH Vancouver
10/11   New Jersey Devils (NHL)   MS Slovensko
11/12   New Jersey Devils (NHL)    
12/13   New Jersey Devils (NHL)    
13/14   New Jersey Devils (NHL)   OH Soči
14/15   New Jersey Devils (NHL)    
15/16   New Jersey Devils (NHL)    
16/17   New Jersey Devils (NHL) - nehrál
(trénoval individuálně, sdílel šatnu se spoluhráči, navrátit se už nedokázal; viz výše)
   

Úspěchy

1994 - bronz na ME juniorů - All-star team
1997 - AHL - All-star game
1998 - nominace na Calder Trophy (nejlepší nováček NHL)
1998 - bronz na MS - Švýcarsko
2000 - zisk Stanley Cupu
2000 - NHL - All-star game
2001 - First All-star team
2002 - účast na ZOH - Salt Lake City, USA
2002 - NHL - All-star game
2003 - druhý zisk Stanley Cupu
2004 - účast na Světovém poháru
2006 - bronz na ZOH - Turín, Itálie
2006 - 2007 - kapitán týmu New Jersey Devils
2008 - účast na MS v Kanadě
2009 - účast na MS ve Švýcarsku
2009 - držitel Zlaté hokejky za sezónu 2008-2009
2010 - účast na ZOH - Vancouver, Kanada (kapitán národního týmu)
2011 - NHL - All-star game
2011 - bronz na MS - Slovensko
2012 - finále Stanley Cupu
2012 - držitel Zlaté hokejky za sezónu 2011-2012
2014 - účast na ZOH - Soči, Rusko (asistent kapitána)
2015 - NHL - All-star game


Statistiky

NHL - ZÁKLADNÍ ČÁST
Sezóna Klub Z G A B +/- GP GO GV S Tmin. %
1995-96 New Jersey Devils 1 0 0 0 -1 0 0 0 2 0 0.00
1996-97 New Jersey Devils 17 2 3 5 -4 0 0 0 23 2 8.70
1997-98 New Jersey Devils 74 18 19 37 18 5 0 6 147 28 12.24
1998-99 New Jersey Devils 74 17 33 50 19 3 0 2 157 34 10.83
1999-00 New Jersey Devils 72 35 37 72 16 9 0 9 183 58 19.13
2000-01 New Jersey Devils 82 40 56 96 45 8 3 6 220 51 18.18
2001-02 New Jersey Devils 75 29 32 61 4 8 1 8 199 36 14.57
2002-03 New Jersey Devils 81 28 29 57 17 6 0 4 255 22 10.98
2003-04 New Jersey Devils 82 38 43 81 26 9 3 9 300 44 12.67
2005-06 New Jersey Devils 38 16 29 45 11 6 0 3 142 20 11.27
2006-07 New Jersey Devils 75 21 48 69 1 8 0 5 267 38 7.87
2007-08 New Jersey Devils 74 20 35 55 10 7 0 8 263 38 7.6
2008-09 New Jersey Devils 77 31 47 78 18 12 2 6 247 32 12.55
2009-10 New Jersey Devils 58 19 29 48 18 3 1 4 145 40 13.10
2010-11 New Jersey Devils 81 21 41 62 -4 7 1 5 204 16 10.29
2011-12 New Jersey Devils 81 26 52 78 -8 8 2 3 164 16 15.85
2012-13 New Jersey Devils 48 14 22 36 5 5 1 0 118 22 11.86
2013-14 New Jersey Devils 65 18 35 53 -4 4 2 1 116 30 15.52
2014-15 New Jersey Devils 69 13 21 34 -20 5 0 1 114 12 11.4
2015-16 New Jersey Devils 16 2 6 8 5 0 0 0 21 10 9.5
Suma 1240 408 617 1025 172 113 16 80 3287 549 12,4
 
NHL - play-off
Sezóna Klub Z G A B GP GO GV S Tmin. %
1995-96 New Jersey Devils 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00
1996-97 New Jersey Devils 8 2 3 5 1 0 0 18 4 11.11
1997-98 New Jersey Devils 4 0 1 1 0 0 0 9 0 0.00
1998-99 New Jersey Devils 7 0 5 5 0 0 0 14 6 0.00
1999-00 New Jersey Devils 23 7 13 20 2 1 1 60 9 11.67
2000-01 New Jersey Devils 25 9 14 23 3 1 2 58 10 15.52
2001-02 New Jersey Devils 6 2 4 6 2 0 0 16 6 12.50
2002-03 New Jersey Devils 24 5 8 13 2 0 2 59 26 8.47
2003-04 New Jersey Devils 5 3 2 5 1 0 1 18 2 16.67
2005-06 New Jersey Devils 9 6 10 16 4 0 0 32 4 18.75
2006-07 New Jersey Devils 10 1 9 10 1 0 0 48 4 2.08
2007-08 New Jersey Devils 5 4 2 6 3 0 0 18 4 22.22
2008-09 New Jersey Devils 7 1 2 3 0 0 0 25 2 4.00
2009-10 New Jersey Devils 5 0 4 4 0 0 0 12 2 0.00
2011-12 New Jersey Devils 24 5 3 8 2 0 0 57 10 8.77
Suma 162 45 80 125 21 2 6 444 89 10,14
 
Statistiky v NHL

Profil Patrika Eliáše na oficiálních stránkách New Jersey Devils

AHL
Sezóna Klub Z G A B Tmin. PO
Z
PO
G
PO
A
PO
B
PO
Tmin
1995-96 Albany River Rats 74 27 36 63 83 4 1 1 2 2
1996-97 Albany River Rats 57 24 43 67 76 6 1 2 3 8
1997-98 Albany River Rats 3 3 0 3 2          

ČESKÁ LIGA a působení v době výluky v NHL
Sezóna Klub Z G A B +/- Tmin. PO
Z
PO
G
PO
A
PO
B
PO
Tmin
1992-93 Extraliga - Poldi Kladno 2 0 0 0 0 0          
1993-94 Extraliga - Poldi Kladno 16 1 2 3 0 0 11 2 2 4 0
1994-95 Extraliga - Poldi Kladno 35 5 5 10 0 49 7 1 2 3 12
1999-00 1.DZ liga - Horácká Slavia Třebíč 2 1 2 3 +1 18          
1999-00 Extraliga - HC IPB Pojišťovna Pardubice 5 1 4 5 0 31          
2004-05 Extraliga - HC Znojemští Orli 28 8 20 28 +7 65          
2004-05 Russian Hockey League - Metallurg Magnitogorsk 17 5 9 14 +10 28          
MEZINÁRODNÍ SCÉNA
Rok Akce Z G A B +/- Tmin
1994 Mistrovství Evropy juniorů 5 2 5 7 - 2
1998 Mistrovství světa - Curych/Švýcarsko 3 1 0 1 - -
2002 ZOH - Salt Lake City/USA 4 1 1 2 +3 0
2004 World Cup 5 3 2 5 +3 10
2006 ZOH - Turín/Itálie 1 0 0 0 0 2
2008 MS - Quebec/Kanada 7 6 3 9 -3 6
2009 MS - Curych/Švýcarsko 3 2 0 2 +2 2
2010 ZOH - Vancouver, Kanada 5 2 2 4 -1 2
2011 příprava před MS 1 0 2 2 +1 2
2011 MS - Bratislava/Slovensko 9 4 5 9 +4 6
2014 ZOH - Soči, Rusko 3 0 1 1 +1 0

Legenda: Z - zápasy; G - góly; A - asistence; B - body; +/- - body za pobyt na ledě; GP - góly v přesilovkách; GO - góly v oslabeních; GV - vítězné góly; S - střely; Tmin. - trestné minuty; % - úspěšnost; PO - Play-off

Další informace

Na oficiálních stránkách klubu New Jersey Devils najdete ještě několik zajímavých informací o Patrikovi Eliášovi. Vše je samozřejmě v angličtině (fotky, video, statistiky, wallpapers atd.).
Oficiální webové stránky dvojnásobného držitele Stanleyova poháru.