Horáci promarnili dvoubrankový náskok, body si tak odváží Benátky

T ř e b í č - Na první domácí utkání v nové sezóně nebudou Horáci vzpomínat v dobrém. Úvod však tomu nenasvědčoval. Již ve druhé minutě poslal Třebíč do vedení Ferda a druhou branku brzy přidal Matěj Psota. Benátky kontrovaly kontaktní brankou, ale dvoubrankový náskok vrátil domácím Bittner. Od prostřední části se však začali prosazovat pouze hosté, kteří za 40 minut stihli nastřílet pět branek, čímž tak rozhodli o svém tříbodovém vítězství. Bílé hvězdy mohou středeční nezdar napravit již v sobotu, kdy je čeká v domácím prostředí Vsetín.

3.kolo, středa 25.11.2020
3:63:1, 0:1, 0:4
BNJ BNJ
Branky a nahrávky: 2. Ferda (Kořenek, Š. Kratochvil), 9. Psota (Krliš, Bittner), 20. Bittner (Psota, Zukal) – 17. Čederle (Jiruš, Pabiška), 24. Kolmann (Šír, Rychlovský), 44. Kolmann (Najman, Rychlovský), 47. Najman (Rychlovský, D. Špaček), 56. Šír (Rychlovský, Najman), 60. Pabiška (Jiruš). Rozhodčí: Zubzanda, Grech - Coubal, Kokrment. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 32:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:6.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Vodička, L. Chalupa, Hlaváč, Furch, Tejnor, Zukal, Bartejs – Nedvídek, Šťovíček, Vodný – Psota, Bittner, Krliš – Š. Kratochvil, Kořenek, Ferda – Křehlík, Michálek, Hrubec.
HC Benátky nad Jizerou: Pařík – Kunst, Aubrecht, Šedivý, Kovář, Kolmann, Haš, P. Krejčí – Šír, A. Dlouhý, Čederle – Najman, Rychlovský, D. Špaček – Drábek, Jiruš, Pabiška – Pekař, Hrabík, Měchura.

První domácí zápas sezony začala Třebíč skvěle. V první periodě byli Horáci lepším týmem na ledové ploše, což se brzy promítlo také do průběžného skóre. Ve druhé minutě se přesnou střelou z bekhendu dokázal prosadit RADIM FERDA, v deváté pak vymetl všechny pavouky za Lukášem Paříkem MATĚJ PSOTA. Během těchto chvil byli Třebíčští na koni, svěřenci trenérů Barvíře a Dolníčka mohli přidat i další branky, ale už jim nebylo přáno. A tak se připomněl soupeř. Konkrétně mladíček SEBASTIAN ČEDRLE, jeho rychlý a drzý průnik zastavila až rozvlněná síť za Pavlem Jekelem. Bílé hvězdy však dokázaly rychle zvednout hlavu, postaral se o to produktivní LADISLAV BITTNER, bývalý hráč Benátek ukázal, že mu důraz na brankovišti rozhodně není cizí. Právě díky této skutečnosti byl stav po první třetině příznivější pro Třebíč poměrem 3:1.

Druhá perioda byla o poznání klidnější než ta první. Alespoň co do vstřelených branek určitě ano. O jediný přesný zásah se v tomto úseku hry postaral šikovně tečující PETR KOLMANN. Později se ukázalo, že právě tahle úspěšná teč hostujícího kapitána zavelela k velkému obratu Benátek nad Jizerou. Družina trenéra Jiruše totiž postupně přebírala otěže zápasu, mladí a nabruslení hokejisté, kteří čekají na svou šanci v extraligovém Liberci potvrzovali, že hokej hrát umějí. Svým vířivým pohybem dělali Benátečtí třebíčskému souboru stále větší a větší problémy, šance hostí nicméně spolehlivě likvidoval Pavel Jekel, který se vytáhl proti pokusům Najmana i Hrabíka. A tak se šlo po čtyřiceti minutách do kabin za stavu 3:2 pro Třebíč.

Závěrečné dějství bylo bohužel pro naše barvy jasně v režii soupeře. Vše započal smolný moment Ladislava Bittnera, třebíčský útočník mohl rychle zvýšit na 4:2, ale v rozhodující chvíli mu puk před prázdnou bránou přeskočil hokejku. A pak to přišlo. Benátecký uragán započal vyrovnávací trefou na 3:3 PETR KOLMANN, který těžil z výborné práce Adama Najmana a doklepl puk za záda Pavla Jekela. Misky vah se na stranu Benátek definitivně překlopily o tři minuty později, tentokrát byl v roli střelce sám ADAM NAJMAN. Aby toho nebylo málo, přihlásil se o slovo JAN ŠÍR. Ten úřadoval při přesilovce soupeře, když zakončoval rozborku třebíčské obrany střelou do úplně prázdné branky. Pavel Jekel byl proti této kombinaci bezmocný. Přesto se Horáci ještě mohli vrátit do zápasu, jenže v následujících početních výhodách neuspěli. Šance si sice hokejisté v červeném dokázali vypracovat, avšak hostující brankář Pařík zavřel od dvacáté minuty krám a žádný další puk už za svá záda nepustil. Platilo to i v posledních dvou minutách, kdy si třebíčský realizační tým vyžádal oddechový čas, přičemž po jeho konci zůstal Pavel Jekel na střídačce. Nicméně pokus o závěrečný tlak se nezdařil. Právě naopak. Dvě vteřiny před vypršením 60. minuty pečetil LUKÁŠ PABIŠKA střelou do opuštěné brány vítězství Benátek nad Jizerou 6:3.

Autor reportáže Pavel Mandát

David Dolníček – SK Horácká Slavia Třebíč: Myslíme si, že jsme šli do vedení 3:1 trochu lacino, i když góly jsme dali pěkné a po akcích, které jsme chtěli. Góly navíc padly po dobrém tlaku do brány. Ale už v první třetině se nám vzadu objevovala okna, bylo z toho trestné střílení a soupeř nakonec i snížil. Hráče jsme museli krotit, vlastně celý zápas jsme se nedostali do toho, co jsme chtěli hrát. Benátky teď hrají dobře, sledovali jsme je, přesto jsme dostali góly po situacích, na které jsme hráče upozorňovali. Z dorážek, z brejků... My jsme naopak za stavu 3:2 měli brejkové situace, kdy nám puk uskočil a bohužel se nám nepovedlo přidat čtvrtý gól. Pak přišel pro soupeře šťastný odraz v jejich přesilovce, gól na 3:4, vzápětí pátý... V závěru jsme to ještě zkusili, power-play jsme sehráli docela slušně, přesto jsme v ní dostali gól do prázdné. Dostat doma pět branek je prostě moc, na to se nevyhrává. Ani přesilovkami jsme si nepomohli, ty jsme dnes hráli špatně, i když je pravda, že jeden hráč nám z přesilovkové formace vypadl, ale to asi potká víc týmů, na to se nemůžeme vymlouvat. Hráči však zápas odmakali, oddřeli, ale soupeř byl o kousek lepší a asi i zaslouženě vyhrál. I naše střídačka žila, stejně jako v Sokolově. V závěru tam byla až enormní snaha, tam to chtělo spíš trochu uklidnit, naznačit střelu, potáhnout puk. To se nám nepovedlo a puky jsme do nebezpečného prostoru nedostali.

Waldemar Jiruš – HC Benátky nad Jizerou: Neměli jsme dobrý vstup do zápasu, když jsme hned po minutě a půl inkasovali branku. Soupeř byl v první třetině aktivnější a důraznější. Dvě branky ze tří jsme dostali z předbrankového prostoru, z toho jednu do šatny. To hráčům na psychice nepřidá. V kabině jsme si k tomu něco řekli a od druhé třetiny jsme zlepšili výkon a šli jsme si trpělivě za vítězstvím. To se nám povedlo a jsme za to velice rádi. Naší hráči jsou dobře trénovaní, navíc k nám z prvního týmu (Liberce) přišli hráči, kteří bojují o MS dvacítek, a byli ve hře znát. Díky tomu jsme měli kvalitu rozloženou do všech čtyř pětek, a to se v závěru projevilo. Po zvýšení důrazu jsme už soupeře k ničemu většímu nepustili a vítězství jsme si vzali v přesilových hrách. Musím říct, že okolo starších hráčů se udělalo letos takové zdravé jádro mladých hráčů, zjistili, o čem hokej dnes je, že k tomu patří obětavost, bojovnost... Od starších hráčů se toho hodně učí. Pořád je ale, v úvozovkách, začátek sezóny, kol je odehráno málo, ale za naši formu a hru jsme samozřejmě rádi.