Trefa Malého nestačila, Třebíč v Kolíně těsně prohrála

První utkání po reprezentační přestávce zavedlo Třebíč do Kolína, kde Horáci bojovali o své čtvrté vítězství v řadě. Bohužel neuspěli. Střetnutí chudé na góly totiž ovládli domácí, kteří zvítězili 2:1. Čestný úspěch Třebíče přišel z hole Jakuba Malého.

30.kolo, pondělí 19.12.2022
KOL KOL
2:11:0, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 6. Dlouhý (Zd. Král, Zajíc), 21. Novák (Morong, Zd. Král) – 28. Malý (Forman, Krliš). Rozhodčí: Hucl, Mejzlík – Blažek, Thuma. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 455. Střely na branku: 20:39. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Kolínští Kozlové: Soukup – Aubrecht, Čáp, Naar, Cibák, Zajíc, T. Jelínek – Novák, Morong, Zd. Král – Sklenář, Korkiakoski, Ouřada – Dlouhý, Matějček, Síla – D. Šedivý, Lang.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel (21. Mičán) – Hunkes, Poizl, Forman, Furch, Tureček – Dočekal, Bittner, Psota – D. Michálek, Ferda, Vodný – Holec, Malý, Krliš – Meluzín, Šilhavý, Svoboda – Mat. Novák.

Utkání v Kolíně začalo pěkně zostra. Hned ve druhé minutě totiž putoval na trestnou lavici domácí Čáp a Třebíč měla k dispozici přesilovou hru. Ta sice vypadala nadějně, do šancí se tlačili Psota i Bittner, ale kolínský brankář Soukup odolal. Opět tedy platilo otřepané nedáš – dostaneš. V čase 05:31 narýsoval Zdeněk Král střílenou přihrávku na hůl Adama Dlouhého, který uklidil kus černé pryže neomylně do sítě. Šanci vyrovnat dostala Třebíč v další přesilovce, tentokrát hřešil Jakub Cibák. Nutno říct že Horáci prakticky celou dobu Cibákova trestu kombinovali v útočném pásmu, ke střelám se odhodlali Dočekal či Bittner, ovšem Jakub Soukup puk za svá záda nepustil. Totéž platilo při samostatném úniku Bittnera, elitní střelec Chance ligy chtěl kolínského brankáře vymíchat a zasunout puk mezi jeho betony – neuspěl. Na druhé straně zahrozila čerstvá akvizice kozlů Martin Novák, ještě nedávno opora prostějovských Jestřábů ovšem na Pavla Jekela nevyzrála. I proto vedl po úvodní dvacetiminutovce domácí Kolín nejtěsnějším možným rozdílem 1:0.

Do druhého dějství naskočil v třebíčském brankovišti Jan Mičán, přičemž domácí se jako vzorní hostitelé rozhodně nechovali. Hned v čase 20:40 vedl rychlý brejk kozlů Matěj Morong, ten našel přesnou přihrávkou Martina Nováka, který už věděl, jak s nabídnutou příležitostí naložit. Střela Martina Nováka mířila nechytatelně do horních pater Mičánovy svatyně. Ještě hůře mohlo být pro Třebíč jen o pár chvil později, když dostal Kolín k dispozici výhodu přesilové hry, tentokrát ale třebíčský čahoun mezi třemi tyčemi i za pomoci obětavé hry obránců obstál. A tak udeřilo na druhé straně, na světelné tabuli svítil čas 27:13, když Václav Krliš našel přesnou křižnou přihrávkou hůl Jakuba Malého, jenž předvedl parádní kličku a snížil stav zápasu na 1:2. V tu chvíli jako by byli Horáci politi živou vodou. Hned během dalšího střídání mohl vyrovnat Ferda, chvíli po něm nebezpečně zakončoval Michálek, skóre se však neměnilo. Kolín o sobě dal vědět díky pokusu Zdeňka Krále, Mičán ovšem sklapnul turniket včas. Před závěrečnou periodou byl tedy stav zápasu příznivější pro Kolín poměrem 2:1.

Na počátku třetí dvacetiminutovky měli Kolínští k dispozici přesilovou hru i tentokrát nicméně byla obrana Třebíče stoprocentní a svému soupeři skórovat nedovolila. Okamžitě po vypršení Michálkova trestu zvýšily bílé hvězdy obrátky, což vyústilo v několik šancí. K vyrovnání měl blízko zejména Erik Meluzín, ten ale nedokázal přehodit Soukupův beton. Slušná šance se otevřela také před Holcem, jenže ani rutinér ve službách Třebíče brankovou síť nerozvlnil. Kolín nikam nespěchal, svěřenci Jana Šťastného a Petra Martínka zodpovědně bránili a čekali na okénka v třebíčské obraně. Ta ale nepřicházela. Je však potřeba dodat, že velké šance neměla na svých holích ani Třebíč, navíc závěrečný nápor zabrzdil faul Lukáše Formana, který přišel dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby. Kolín tedy nakonec zvítězil 2:1.

Autor reportáže Pavel Mandát

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: Hned na začátku zápasu jsme dostali zbytečný a na můj vkus hodně laciný gól na 1:0 ve výhodě šest na pět. Zbytek první třetiny jsme byli aktivnější, byli jsme víc na puku, ale do kabin jsme šli s jednobrankovou ztrátou. Ve druhé třetině domácí dobře bránili, my jsme znovu měli víc ze hry, byli jsme opět aktivnějším celkem. Jenže domácí nám zase na začátku jednou ujeli a vedli 2:0. Ještě ve druhé třetině jsme snížili na 2:1, ale další šance jsme už využít nedokázali. Zbytek utkání se nesl prakticky ve stejném duchu. My jsme se snažili vyrovnat, šance jsme si vypracovali, ale nedali jsme je a domácí pozorně a dobře bránili. Jeden gól je strašně málo, to, co se nám povedlo v Přerově, kde jsme 1:0 vyhráli, to se často nestává. Myslím si, že jsme se také zbytečnými fauly připravili o hodně času, který jsme mohli využít k boji o vyrovnání. Za naši aktivitu a šance jsme měli vytěžit víc než jen prohru 2:1. Bohužel nám ze zdravotních důvodů chyběli někteří hráči, hráli jsme jen na pět obránců a po první třetině jsme kvůli zdravotnímu stavu střídali i brankáře. Uvidíme, jak to bude dál, musíme se koncentrovat na středeční domácí zápas se Šumperkem.

Petr Martínek - SC Marimex Kolín: Za tři body jsme nesmírně šťastní. Soupeř hraje kolem třetího místa a má nesmírně propracovaný systém, hráči v týmu jsou dlouho pospolu a je to znát. Navíc kladou velký důraz na defenzivní činnost. Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého, ale já musím všem hráčům poděkovat. všichni tam nechali všechno, zápas jsme urvali na vůli. Body jsme získali vehemencí a touhou po třech bodech. Možná jsme byli až moc defenzivní, ale byl to i náš cíl. Hodně jsme se na obranu soustředili.